יעילות תפעולית הינה כלי ליעילות עסקית המביאה להקטנת ההוצאות והגדלת הרווחיות העסקית

יעילות תפעולית- יעילות להגדלת הרווחיות העסקית

שתפו

ייעילות תפעולית הינה אחד המכשירים המרכזיים להצלחה ורווחיות בעסקים.

יעילות זו היא שם קוד והלכה למעשה של כל התכנון התפעולי שלכם בעסק בכל פעולה ובכל מעשה, וזאת כדי למצות את התהליכים השונים עד תוםתוך חסכון בהוצאות ומיקסום התוצאות והרווחים.

פרט שאולי רובכם לא מכירים עלי, הוא שאני ספורטאי סיבולת למרחקים ארוכים- איש ברזל, טריאתלונים, ומרתונים.

הגוף שלנו כמערכת המשלבת אלמנטים רבים- כוח, מהירות, סיבולת ועוד… חייב בספורט בכלל ובספורט סיבולת למרחקים ארוכים בפרט לעבוד ביעילות (efficiency).

משמעות המילה יעילות הינה השגת המירב (מקסימום) האפשרי במינימום משאבים או אנרגיה/השקעה.

כדי להשיג יעילות זו במסגרת הפעילות הספורטיבית אנו הספורטאים עושים הכל כדי לשפר את תנועת הגוף שלנו בכל תחום באופן כזה שנשיג תוצאות גבוהות מבלי לאבד הרבה אנרגיה או לאבד הכי פחות אנרגיה.

אנשי הברזל מנסים לשחות באופן כזה שהשחייה תהיה אחידה ושוטפת עם מינימום חיכוך מול המים ולהפיק את מירב המהירות, כך גם באופניים אל מול הרוח וגם בריצה.

צריך לזכור שבסוג שכזה של ספורט חייבים מצד אחד, למקסם את עצמנו בכל אחד מהתחומים,ומצד שני, לא לאבד אנרגיה ולשחוק את עצמנו (את המערכת הגופנית) בצורה כזו שלא נצליח לסיים את כל התחרות.

החשיבות בהפעלת כל המערכת כולה באופן יעיל במינמום אנרגיה היא כל כך רבה שאימונים רבים נעשים בכל מיני תנאים ומצבים כדי להשיג יעילות זו.

כמו בספורט כך גם בעסקים, הצלחה של עסק נמדדת בסופו של דבר ברווחיות (התוצאה הסופית) ובניהול נכון של המשאבים השונים.

עסק או ארגון הינו מערכת שלמה של תהליכים, מחלקות, גופים ואנשים אשר אמורים לפעול כולם כמערכת אחת יעילה- אך לא תמיד זה כך!

אנחנו כבעלי העסק (המנהלים) חייבים ליצור יעילות מירבית, שתביא למקסימום תפוקה במשאבים הקיימים. אנחנו חייבים ליצור מצב שבו אנשי השיווק והמכירות מביאים הרבה לקוחות שמזמינים/קונים, שמחלקת הייצור/השירות שלנו עובדת בצורה יעילה ובלי ביזבוזים, ושכל גורם בעסק שלנו נותן את המירב כך שנצליח להשיג את המקסימום האפשרי.

היעילות התפעולית יכולה להתבטא במגוון שינויים ותהליכים שניתן לעשות בכל עסק

יעילות בנושא צריכת דלק (לעסקים עם הרבה הוצאות דלק) הן ע"י תכנון מראש של מסלולי הנסיעה, אופן הנסיעה, ואף מעבסר לשימוש בגז (חסכוני ביותר)

– יעילות בנושא רכש- בניית תהליכי רכש נכונים ויעילים, המונעים בזבוז חומרי גלם ומונעים העמסת מלאים שלא לצורך (וזאת בהתאם לתכנון מראש), כמו גם בחינת התקשרויות עם ספקים באופן תקופתי.

– יעילות בנושא ייצור/שירות- לבחון את המוצרים/שירות השונים באופן מתמיד- מה אלו מוצרים הינם רווחיים ואלו מוצרים אינם כך שניתן לשנות/להתאים/ליצור חבילות/לשנות את התמחורשבסופו של דבר רק נרוויח יותר.

ועוד…

לסיכום

כל מערכת באשר היא צריכה ויכולה לעבוד בצורה יעילה. כבעלי עסקים/מנהלים אנחנו חייבים לנתח את התהליכים השונים אצלנו בעסק ולפעול באופן תמידי ליעילות עסקית, שתאפשר לנו בסופו של דבר להגדיל את הרווחים.

אם תדעו לתכנן ולבצע תהליכים תפעוליים שוטפים של העסק באופן יעיל, נכון, מבוקר ועקבי תביאו לצמיחה ורווחיות רבה של העסק וזאת עוד מבלי להכניס לקוחות נוספים!!!
תארו לכם כמה ניתן יהיה להשיג בשילוב של הדברים- יעול תפעולי ושיווק מצליח?!

מאמר זה הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ עסקי מלא ומקיף.

רז טישלר, יועץ עסקי

מנכ"ל רזי ההצלחה בעסקים

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

שתפוהתחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.