בית / קהילה / בריאות וכושר / יקיר הבריאות
בן יקיר פסטיבל אוכלים בריא 2018-08

יקיר הבריאות

שתפו

בסוף השבוע הקרוב יתקיים בכרמיאל פסטיבל אוכלים בריא להעלאת התזונה הבריאה. מפיק הכנס בן יקיר הגיע לתחום הזה מההיי-טק בכלל, כחלק ממהפך בחייו שנועד במחלת הקוליטיס ממנה הוא סובל. כדאי לכם לשמוע מה הוא אוכל בכל יום

מאת גיל דובריש

כרמיאל ידועה ברחבי הארץ בזכות פסטיבל המחול שלה, אבל מהשנה מקווים כאן שהיא תוכר גם בזכות אירוע אחר לגמרי – פסטיבל אוכלים בריא, שמטרתו להעלות את המודעות לתזונה בריאה.

ביום שישי ה-10.8 משעות הבוקר ועד הצהריים, יתקיים בהיכל התרבות כנס שיכלול סדרת הרצאות מצד אנשי מקצוע בתחום התזונה הבריאה. המשתתפים יוכלו ליהנות מדוכני בריאות רבים במבואת ההיכל, שיעסקו במכירת ספרי בריאות, סירים ומחבתות בריאים לבישול ללא שמן וללא טיגון, תוספי תזונה, מוצרי מזון בריאים כמו שמן זית וטחינה, מכירת מזון בריא וטעימות משלל מוצרים בריאים.

 

יתרום לקידום הבריאות

היזם ומפיק פסטיבל אוכלים בריא, הוא בן יקיר (45), אושיה ידועה בארץ בתחום התזונה הבריאה. יקיר הוא הבעלים של פורטל Eatwell שהוא הגדול והמוביל בארץ בתחומו, מקיים אירועים וכנסים מסוג זה מזה כעשר שנים, בעיקר במרכז הארץ. זו הפעם הראשונה שהוא יפיק כנס כזה בגליל.

בן יקיר 2018
בן יקיר. צילום: פרטי

״קיבלתי פניות רבות מצד אנשים שהגיעו מהצפון כדי לבקר בכנסים הקודמים ושאלו מדוע לא מתקיים אירוע דומה גם בצפון״ מספר בן יקיר. ״במקביל פנו אליי מרצים בכירים כמו אופיר פוגל ואלירן דה מאיו מאזור כרמיאל והציעו לי לערוך הפנינג מסוג זה בכרמיאל. החלטתי להרים את הכפפה ופניתי לעירייה. טלי שדה שהיא המקדמת של נושא הבריאות בעיר הביעה עניין רב ותיאמה פגישה ביני לבין נציגי העירייה. הפגישה הייתה מוצלחת מאוד, הייתה הבנה שאירוע מסוג זה יכול לתרום לקידום הבריאות ולתת ערך מוסף לאנשים המגיעים למקום. אני חייב לציין, שהייתה דרישה ברורה מצד ראש מינהל התרבות ודובר העירייה אלי שדה, להוריד את המחיר בצורה משמעותית. אם בגבעתיים, מחיר הכרטיס הפתוח ל-5 הרצאות עומד על 200 שקלים, כאן בכרמיאל המחיר יהיה 70 ש״ח בלבד, פחות מ-20 שקלים להרצאה״.

 

מהפך באורח החיים

בן יקיר, מפיק הפסטיבל והרוח החיה של האירוע, הוא הבעלים ומנכ״ל פורטל התזונה הבריאה Eatwell, שבו 10,000 מאמרים וקהילה של 120 אלף אנשים. לתחום הזה הגיע אחרי שעזב את ענף ההיי-טק, אחרי שהבין שרק מהפך בחייו ישמור על בריאותו.

״בגיל 20 נודע לי שיש לי דלקת במעיים בשם קוליטיס, זו דלקת כרונית שממנה אני אמור לסבול כל החיים. כששאלתי את הרופא מה עלי לשנות בתזונה שלי, הוא פטר אותי בביטול ואמר לי ׳זה לא קשור לתזונה׳. הוא רשם לי טיפול תרופתי עם כדורים שהייתי אמור ליטול כל חיי. במשך עשר עבדתי כמנהל שיווק בבית תוכנה במרכז הארץ. הלחצים היו גדולים, הרבה פגישות, לחץ מהממונים להשיג חוזים חדשים, לא פשוט. אין לך זמן, אתה לא יכול לאכול כמו שצריך, תופס איזו שווארמה בדרך לעוד פגישה. הדלקות התפרצו פעם בשנה-שנתיים… כשדיממתי מהמעיים, שאלתי את עצמי האם זה בגלל מה שאכלתי… בשלב מסויים החלטתי לחקור את הנושא, נסעתי למשך שנה למזרח הרחוק, הייתי בהודו. מדיטציות, יוגה, אוכל בריא, בישול טיבטי. בעקבות השנה ההיא הוארתי בתובנות חדשות. הבנתי שחייתי לא נכון, שהכנסתי לפה שלי אוכל לא בריא, ג׳אנק פוד שלא עשה לי טוב, שהחיים שלי היו כל הזמן תחת סטרס עצום״.

פסטיבל אוכלים בריא. עכשיו גם בכרמיאל (צילום ארכיון)
פסטיבל אוכלים בריא. עכשיו גם בכרמיאל (צילום ארכיון)

בן חזר ארצה עם החלטה לבצע מהפך בחייו. ״הבנתי שהייעוד שלי בחיים הוא להעלות את המודעות הציבורית לתזונה נכונה. הרופאים בארץ לא מבינים בתזונה, הם לומדים רפואה 7 שנים מתוכם רק קורס אחד בתזונה. לקחתי על עצמי את הפרויקט והקמתי את מגזין בדרך לאושר, הכרתי את כל הגופים והמוסדות העוסקים בנושא התזונה הבריאה בארץ, למדתי קואוצ׳ינג והתאמנתי על הקריירה שלי, גיבשתי את החזון שהיה לי והייעוד שלי״.
כעבור 3 וחצי שנים, בשנת 2008, הקים בן יקיר את פורטל Eatwell וחבר להוצאת פוקוס העוסקת בפרסום ספרי בריאות. הפורטל צמח והתפתח וכיום הוא כולל כ-10,000 מאמרים בנושא תזונה, בקטגוריות שונות כמו ריפוי ומניעת מחלות, בריאות האשה, בישול בריא, גישות בתזונה, טבעונות, ניקוי רעלים, מזונות-על והרבה מתכוני בריאות. בכל חודש גולשים באתר כ-120,000 אנשים המתעניינים בנושאים אלה.

 

מה אוכל אותך?

לדברי בן יקיר, כבר בעת שהייתו בהודו, הרגיש כיצד התזונה הבריאה משפרת את הרגשתו. ״חשתי בשינויים הפנימיים, הסטרס ירד, הדלקות התמעטו. הבנתי שאני צריך לשלוט בגופי. לאכול פחות מטוגן, פחות אוכל מעובד, בשעות מסודרות, ללעוס ממושכות – זה חשוב מאוד. היום אני שולט בשעות העבודה שלי, אני קובע מתי הפגישות עם הלקוחות. התגרשתי לפני כ-3 שנים ויש לי שני ילדים מקסימים, אני נמצא במערכת יחסים שעושה לי טוב״.

– ומחלת הקוליטיס שלך?

״המחלה קיימת אבל היא ברימיסיה, בהפוגה. אני לא חושב עליה.

– מה אתה אוכל ביום-יום?

״יש משפט שאומר לא חשוב מה אתה אוכל, אלא מה אוכל אותך. זו אחת ההרצאות בכנס. תאורטית אתה יכול לאכול אוכל לא בריא, אבל אם אתה חי ברוגע ונהנה מהחיים, הבריאות שלך תהיה איתנה. מצד שני אתה יכול לאכול בריא ולסבול כי אורח החיים אינו נכון. כמובן שהסוד טמון בשילוב נכון״.

– ובכל זאת, תגלה לנו איך נראה התפריט היום-יומי שלך?

״אני אוכל מסודר. סלט או כריך בריאות בבוקר, בצהריים תמיד ארוחה חמה שמורכבת גם מאורז, סלט וטחינה, בערב שוב סלט, עם קינואה, טחינה או חביתה. אין ארוחות ביניים ולא נשנושים. אני מרשה לעצמי קפה בבוקר עם חלב סויה, כי אני לא שותה חלב. אני מקפיד שלא לשתות בזמן האוכל אלא רק חצי שעה אחריו, וחשוב – לועס היטב את האוכל״.

–  אתה זוכר מתי אכלת שווארמה בפעם האחרונה?

״לפני הרבה זמן… אני מודה שאני חוטא לעיתים באוכל לא בריא בשביל הנפש, בכל זאת – אני לא סגפן״.

– מה מניע אותך?

״אני מרגיש כמו צינור שמחבר בין הקהל המקצועי לקהל הרחב. הסיפוק הגדול שלי הוא לראות אנשים יוצאים מההרצאות, כל אחד עם הבעיה הבריאותית שלו, ופתאום אחרי ההרצאות מקבלים תובנות חדשות לחיים, העיניים שלהם נפתחות והם מודים לנו ואף חוזרים לכנסים הבאים. זה תענוג לראות כמה אושר אנחנו מסבים להם. יש המון סיפורים על אנשים שבעקבות הידע שצברו בכנסים, שינו את אורחות החיים שלהם והתאימו לעצמם תזונה חדשה ונכונה. זו פרקטיקה״.

– אתה מתרגש לקראת הפסטיבל שאתה מפיק בכרמיאל?

״בוודאי. ערכנו מעל 100 כנסים מסוג זה, אם כי מעולם לא צפונה מחיפה. החלום שלי הוא לקיים בכל שנה בכרמיאל פסטיבל כזה. אני מודה כמובן לעיריית כרמיאל ולהיכל התרבות שפתחו בפניי את הדלת ואת ההזדמנות להפיץ את הבשורה לתושבי כרמיאל והסביבה״.

כנסו לאתר האירוע (כאן).

כתבה מעניינת:

אדם פוחד חושש צילום אילוסטרציה: Pixabay

שמעתם על התופעה החדשה? קוראים לזה חרדת שגרה

שתפוצרה אחת מאחורינו, צרה חדשה לפנינו: תופעה חדשה – חולי קורונה ואנשים שהיו בהסגר ממושך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.