זכאים לבגרות בכרמיאל עד תשע״ח משרד החינוך 2019
צילום מאתר משרד החינוך

ירידה בשיעורי הזכאות לבגרות בכרמיאל

שתפו

שיעור הזכאים בשנת הלימודים תשע״ח עמד על 73.2%, ירידה של למעלה מ-2% בהשוואה לשנה קודם לכן. בבתי הספר הגדולים דווקא נרשמה מגמת עליה

מאת גיל דובריש

לראשונה אחרי שנתיים נבלמה מגמת העלייה בשיעור הזכאים לבגרות בכרמיאל. כך עולה מנתוני המפה החינוכית שפירסם השבוע משרד החינוך.

בשנת הלימודים הקודמת תשע״ח (2017-18), עמד שיעור הזכאים לבגרות מקרב התלמידים הלומדים במערכת החינוך בכרמיאל על 73.2%. מדובר בירידה של יותר מ-2% לעומת שנת הלימודים 2016-17, אז נרשם שיעור זכאות של 75.5% וכן בהשוואה לשנה״ל 2015-16, שבה עמד שיעור הזכאים על 75.1%. יצויין כי על-אף הירידה, שיעור התלמידים הזכאים לבגרות בכרמיאל נמצא מעל הממוצע הארצי, 69.9%. הנתונים כוללים את החינוך המיוחד.

נתון מעניין נוסף קשור לטוהר הבחינות, מדד הבוחן את מספר מחברות הבחינה שנפסלו בשל חשד להעתקות. בשנת תשע״ח קפץ שיעור המחברות הפסולות ועלה מ-0.2% שנה לפני כן ל-0.5%. מדובר בגידול של יותר מכפול.

ומה באשר לנתוני הבגרות בשלושת בתי הספר הגדולים בכרמיאל? שם דווקא נרשמה עלייה.

אורט פסגות ממשיך להוביל בשיעור הזכאים לבגרות עם 87.7% בשנת תשע״ח. מדובר בעלייה לעומת תשע״ז (2017) שבה נרשם שיעור זכאות של 87.2% אך עדיין קיימת ירידה בהשוואה לשנת השיא, בתשע״ו, אז היו בבית הספר 93.3% זכאים לבגרות.

במקום השני אבל במגמת שיפור עקבית נמצא ביה״ס אורט כרמים שלראשונה חוצה את קו ה-80%. בשנה שעברה הציג כרמים שיעור זכאות לבגרות של 80.6%, לעומת 78.4% ו-72.2% בשנתיים שלפני כן.

גם בביה״ס התורני מדעי אמי״ת נמשכת מגמת העלייה. בשנת תשע״ח היו 72% זכאים לבגרות, לעומת 70.4% שנה קודם לכן ו-66% שנתיים לפני כן. בהחלט נתונים מעודדים.

בשנים האחרונות שם משרד החינוך דגש מיוחד על נושא האקלים הבית ספרי והערכים. כך ניתן להשוות בין יישובים שונים ובין הרמה היישובית לרמה הארצית. בנושא הקרבה והאיכפתיות בין מורים לתלמידים, כרמיאל רחוקה מאוד מהממוצע הארצי. בין השאר התבקשו תלמידים להשיב על שאלות כמו מה מידת הקירבה שהם חשים כלפי המורים, האם הם מרגישים נוח לדבר עם מורה כאשר עצוב או רע להם והאם הם חשים שלמורים איכפת מהם. במדד המסכם כרמיאל קיבלה את הציון 34%, לעומת 45% ברמה הארצית.

נושא שיעניין בוודאי הורים רבים הוא עניין האלימות. בין השאלות המרכיבות את המדד – האם תלמידים חשו מאויימים או שהותקפו באלימות מילולית או פיזית. המדד המסכם של כרמיאל עומד על 5% לעומת 7% ברמה הארצית. מה שכן, כדאי לשים לב לנתונים הבאים: 3% השיבו כי בחודש האחרון הוטל עליהם חרם, 11% השיבו בחיוב על השאלה האם החודש האחרון הופצו עליהם שמועות לא נכונות בידי תלמידים במטרה לפגוע, 11% אישרו כי נדחפו בחודש האחרון.

בנושא קידום הסובלנות כלפי האחר והשונה, עומד המדד המסכם של מערכת החינוך בכרמיאל על 74% לעומת 76% בממוצע הארצי.

כתבה מעניינת:

אמית כרמיאל - חנוכה התלמידים הפכו למורים

חנוכה באמית כרמיאל: התלמידים הפכו למורים

שתפומערכת פורטל זהר.נט במסגרת התכנית השנתית 'רואים כל אחד – חושבים על כולם', לכבוד חג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.