“מחאת הסרדינים” של תלמידי א’ בביה”ס אופק

שתפו

116 תלמידים שעלו השנה לכיתה א’ התקבצו בשלוש כיתות, עד 39 תלמידים בכיתה. ההורים התלוננו על כך שהצפיפות והדוחק מוגזמים וכבר גרמו למקרי אלימות. בעקבות פניית ראש העיר עדי אלדר למשרד החינוך התבשרו ההורים כי תיפתח כיתה רביעית – אולם אז בלחץ הורים לתלמידים בקריות נסוג בו המשרד מהסכמתו

לא כך חשבו הורי הילדים בכיתות א’ בבית הספר היסודי אופק ברמת רבין,  לפתוח את שנת הלימודים החדשה. ההתרגשות של היום הראשון בבית הספר, התחלפה עד מהרה בכעס ותסכול, כאשר התחוור להורים כי 116 התלמידים בשכבה ייאלצו להצטופף בשלוש כיתות בלבד. בשתיים מהכיתות לומדים 39 ילדים, בכיתה השלישית – 38. לטענת ההורים, מדובר בצפיפות ודוחק מוגזמים, הפוגעים בילדים הרכים, אשר עלו רק עתה מהגן לבית הספר.

נציגת הנהגת ההורים בבית הספר, אלינור כהן, סיפרה כי “אין מקום לזוז בכיתות. השולחנות והכסאות צמודים אחד לשני, הילדים יושבים כמעט אחד על השני. המעבר מעולם המשחקים בגן לעולם הלימודים בבית הספר הוא מעבר לא קל לילד. תוסיף לכך את הצפיפות הרבה במשך שעות ארוכות, את הרעש, החום הרב. הילדים מרגישים כמו סרדינים בקופסה. הבן שלי סיפר לי שהוא מעדיף לא לצאת להתפנות בשירותים באמצע השיעור, כי אי אפשר לפלס דרך בין כולם. צריך להבין שאלה ילדים קטנים, אי אפשר לצפות מהם להתאפק עד להפסקה”.

לדברי אלינור הצפיפות הרבה כבר החלה לגבות מחיר מהילדים. “התסכול והכעס פורצים החוצה, כבר היה מקרה שתלמיד נשך מורה בכיתה, והיו עוד מקרים של אלימות בין התלמידים. זה נובע לדעתי מהצפיפות המוגזמת והעצבים. גם ישנם ילדים שמתקשים להיפרד בשעות הבוקר מההורים, יש הרבה רעש, אי אפשר לצפות מהמורה להשתלט על כמעט 40 תלמידים, לשמור על השקט ולהעניק יחס מספק לכל תלמיד. גם אם יהיו שעת תגבור בתור פיצוי כביכול לילדים מתקשים, בדמות עזרה פרטנית אחרי שעות הלימודים, זה לא יפתור את הבעייה”.

ההורים פנו מספר פעמים אל משרד החינוך, אך לדבריהם טרם התקבלה תשובה כלשהי. מכתבים נשלחו גם אל לשכת שר החינוך שי פירון, אך לטענת אלינור כהן, “במשרד החינוך אף לא טרחו להתייחס לפניותינו. אני רוצה לראות את בנו של השר לומד בכיתה כזו”.

ההתקדמות האמיתית חלה לאחר ששלושה מנציגי ההורים, נועדו ביום ראשון עם ראש העיר עדי אלדר, אשר גילה הבנה למצוקתם ואמר כי הוא מצדד בטענותיהם. אלדר פנה בנוכחותם אל מנהלת המחוז במשרד החינוך, ד”ר אורנה שמחון, ועם המפקחת על בתי הספר, על מנת לזרז את קידומו של פתרון אמיתי לבעייה.

בעקבות פניית ראש העיר עדי אלדר אל משרד החינוך, סוכם כי ביום ראשון 14.9, כמעט שבועיים אחרי פתיחת שנת הלימודים, תיפתח כיתה רביעית בשכבת א’, מה שיפחית את הצפיפות לכדי 29 תלמידים בלבד בכל כיתה. אלא שהידיעה על הצלחת ההורים עשתה לה "כנפיים" והגיעה עד לוועדי הורים בקריות, אשר מתמודדים עם בעייה דומה של צפיפות בכיתות. הורים אלה פנו אל משרד החינוך בכעס רב ודרשו פתרונות דומים גם בבתי הספר שבהם לומדים ילדיהם.

בעקבות הפנייה הזועמת, ביצעו במשרד החינוך הערכה מחודשת. גורם המעורה בעניין מסר לנו כי במחוז הצפון יש לא פחות מ-200 כיתות שבהן מספר התלמידים מגיע ל-39 או 40 ילד בכיתה, כלומר קרוב לגבול התקן המותר. בהנהלת המחוז הבינו כי אם ייוודע לכולם על הפתרון שנמצא בכרמיאל, ידרשו אלפי הורים בכל רחבי הצפון למצוא פתרון דומה גם עבורם. לכן הוחלט לבטל את ההסכמות שהושגו ולדחות את פתיחת הכיתה הרביעית בשכבת א' בביה"ס אופק למועד לא ידוע.

ההורים של תלמידי א' בביה"ס אופק החליטו להמשיך במאבק כפי שתיכננו לפני שמשרד החינוך הסכים להיענות לדרישותיהם – ואז חזר בו. מאבק זה כולל הפגנות ואף השבתת הלימודים בהמשך, עד למציאת פתרון משביע רצון.

דובר המחוז במשרד החינוך, דוד גורלי, מסר לנו בתגובה כי גם אם נמצא הפתרון – אין זה מחוייב על-פי התקנים של המשרד. “התקן של משרד החינוך שמאושר ע”י האוצר הוא עד 40 ילד לכיתה. כתה ותקן נוספים מתאפשרים מהילד ה-41  ואילך”, ציין.

 

כתבה מעניינת:

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. צילום: דרור מילר

סוף הסכסוך: המכללה האקדמית להנדסה מתנתקת מרשת אורט

שתפוהסכם ההיפרדות בין המכללה האקדמית לבין רשת אורט קיבל תוקף משפטי. המשמעות: המכללה האקדמית לא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.