כמה באמת משקיעים בתלמידי כרמיאל?
כמה באמת משקיעים בתלמידי כרמיאל?

כמה באמת משקיעים בתלמידי כרמיאל?

שתפו

המועצה לשלום הילד פירסמה דו”ח לפיו כרמיאל מדורגת במקום ה-56 בלבד בהשקעת הרשויות בתלמידים עם סכום ממוצע של 6700 ש”ח לתלמיד, בדיוק כמו בסחנין וערערה * העירייה בתגובה: הדו”ח חוטא לאמת, לפני הנתונים שלנו כרמיאל מדורגת במקום ה-15, אחרי ת”א עם השקעה שנתית של 11,000 שקלים *  מבולבלים? גם אנחנו

כמה כסף באמת משקיעה עיריית כרמיאל במערכת החינוך? הנושא הזה עלה השבוע לדיון ציבורי בעקבות פרסום דו”ח של המועצה הלאומית לשלום הילד. הדו”ח כולל 118 יישובים ברחבי הארץ וחושף פערים עצומים בין רשויות עשירות במרכז הארץ לבין רשויות בפריפריה, אך מגלה גם כי ישנן רשויות, גם בפריפריה, ששמות דגש מיוחד על נושא החינוך.

לפי הדו”ח, כרמיאל מדורגת במקום ה-56 מבין הרשויות בארץ בהשקעה בתלמידים. על-פי הנתונים, עיריית כרמיאל משקיעה בשנים האחרונות סכום של כ-6700 שקלים בכל תלמיד מדי שנה, נתון המציב אותה אי-שם באמצע הטבלה, ביחד עם סחנין וערערה. מאידך מציגים בעירייה נתונים שונים לחלוטין וטוענים כי כרמיאל, צריכה להיות מדורגת בין 15 הרשויות המשקיעות בארץ.

השקעת הרשויות המקומיות בחינוך, היא תוצר של תקציב ייעודי שהן מקבלות ממשרד החינוך וגורמים נוספים כמו רשתות אורט ואמית במקרה של כרמיאל. בנוסף, כל רשות מקומית קובעת בעצמה כמה כסף להפריש מהכנסות הארנונה ותשלומי ההורים. ברשויות שבהן הרמה הסוציו-אקונומית בינונית או נמוכה, כמו כרמיאל הנמצאת באשכול 5, ישנו קושי להוסיף תקציבים מכספי הרשות, שכן הן מתמודדות עם מיעוט הכנסות וריבוי הקלות והנחות למשפחות רווחה.

המשמעות בהשקעה בכספי חינוך לכל תלמיד מתבטאת בתוספת של שעות לימוד והעשרה, סבסוד שירותים חינוכיים, תוכניות לתלמידים מצטיינים ומאידך תוכניות לתלמידים מתקשים, שיעורי תגבור לקראת בגרות, וכן תשלום שכר למורים, תחזוקת מבנים, רכישת ציוד ותוספת סייעות בגנים. במילים אחרות, ביישובים שבהם יש כסף רב יותר להשקעה בחינוך, התלמידים מקבלים הרבה יותר מאשר ביישובים שבהם ההשקעה קטנה.

במקום הראשון בארץ לפי הדו”ח של המועצה לשלום הילד, נמצאת רעננה, שבה ההשקעה השנתית הממוצעת בתלמיד עומדת על 14.5 אלף ש”ח, למעלה מפי 2 ביחס להשקעה בכרמיאל. אחריה נמצאות רמת גן והרצליה. במקום הרביעי בארץ נמצאת הנציגה הבכירה של הפריפריה, טירת הכרמל עם השקעה שנתית של 13.5 אלפי ש”ח בתלמיד. עוד נציגות פריפריאליות בצמרת הארצית הן אילת (מקום 8, 12.7 אלף ש”ח לתלמיד), נשר (מקום 9, 12.2 אלף ש”ח), קריית טבעון (מקום 14, 11.2 אלף ש”ח), קריית ביאליק (מקום 15), קריית אתא (מקום 16), קריית ים (21), נצרת עילית (23), עכו (29),  שדרות (30), עפולה (35), בית ג’אן (39), מר’ר (45), יקנעם עילית (47) ואום אל פאחם (52).

יש גם יישובים שמדורגים אחרי כרמיאל בטבלה, למשל מג’ד אל כרום במקום ה-101 עם 4.5 אלף ש”ח לתלמיד, ירכא ואעבלין.

במועצה לשלום הילד, מבהירים כי הנתונים מתבססים על הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועל מקורות נוספים, ולכן יתכן שהנתונים אינם מדויקים לחלוטין, בשל שיטות שונות של רישום הוצאות והכנסות בידי הרשויות המקומיות.

בתגובה מסרה דוברת העירייה, לביאה שלו-פישר: “כמידי שנה, הנתונים המופיעים בעיתון אינם לוקחים בחשבון אך ההשקעה של בתי הספר התיכוניים אורט ואמית ובכך חוטאים לאמת. להלן הנתונים האמיתיים: ההשקעה של עיריית כרמיאל בחינוך בתקציב העיריה עומד על 63 מיליון ש”ח, השקעת רשתות החינוך אורט ואמית עומדת על 35 מיליון ש”ח, סה”כ 98 מיליון ש”ח. כאשר מחלקים 98 מיליון שקלים במספר התלמידים (כ-9000), יוצא מכך שכרמיאל נמצאת ברשימה במקום ה-15 המכובד, אחרי תל אביב ונס ציונה עם השקעה של כ- 11,000 ש”ח לתלמיד”.

כתבה מעניינת:

בצל המצב הביטחוני: יום המורה והמחנכים בכרמיאל

שתפומערכת פורטל זהר.נט בצל המלחמה, התקיים בכרמיאל בשבוע האחרון במערכת החינוך בעיר יום המורה והמחנכים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *