בית / חדשות / חדשות כרמיאל / כמה שקלים ״שווה״ כל כרמיאלי בשנה?
עיריית כרמיאל עירייה חיצוני 2018

כמה שקלים ״שווה״ כל כרמיאלי בשנה?

דו״ח חדש של חברת הייעוץ הכלכלי צ'מנסקי בן שחר ושות' משווה את מידת ההשקעה של הרשויות המקומיות בתושבים. ואיפה מדורגת עיריית כרמיאל?

מאת גיל דובריש

כמה עיריית כרמיאל משקיעה בנו התושבים? האם יותר או פחות מאשר ביישובים אחרים בסדר גודל דומה באזור הצפון? ומה הפער בגובה ההשקעה של העירייה לעומת רשויות מקומיות עשירות יותר במרכז הארץ?

חברת צ'מנסקי בן שחר ושות', חברת יעוץ כלכלי גדולה בישראל בתחומי עיצוב אסטרטגיות כלכליות לערים ולאזורי תעשייה ועיצוב אסטרטגיות שיווקיות, פירסמה לאחרונה דו״ח מקיף הבוחן את מידת ההשקעה של הרשויות המקומיות בארץ בתושבים. ההשקעה בתושב נטו מחושבת על-ידי סך התשלומים בתקציב השוטף של העיר – פחות התשלומים והתקבולים הבלתי רגילים המוזרמים לתקציב השוטף על-ידי המדינה.

בחברה מסבירים כי ״תושב ׳עולה׳ לעיר כסף, בממוצע 2-3 אלפי ש״ח נטו בשנה. הערים ׳העשירות׳ משקיעות בתושב 4-7 אלפי שקלים והעניות עד אלף שקלים בלבד. הפערים – מאות אחוזים וגדלים!״. ההבדלים מתבטאים ברמת השירותים לתושבים, בחינוך ובתרבות. שלושה משתנים משפיעים על האפשרות של היישוב להשקיע בתושב: תעריפי הארנונה, היקף המ"ר של הנדל"ן המניב ושיעור הגבייה. נדל״ן מניב הינו שטח כולל של המסחר, המשרדים והתעשייה בעיר. ככל ששטח הנדל״ן המניב רב יותר – כך גדלות הכנסותיה של הרשות המקומית ועולה היכולת שלה להשקיע בחזרה בשיפור השירות לתושבים.

בסקר נבדקו 75 ערים ברחבי הארץ, ואם אתם שואלים היכן מדורגת כרמיאל – התשובה היא, בחצי העליון של הטבלה. במידת ההשקעה נטו בתושב, כרמיאל מדורגת במקום ה-29 עם 3463 שקלים לתושב, מיד אחרי עכו (מקום 28, 3484 שקלים לתושב) ונהריה (מקום 17, 3989 ש״ח לתושב) ולפני טבריה (מקום 30, 3371 ש״ח).

במקומות הראשונים אגב, מדורגות תל אביב – יפו, רעננה וחיפה. כרמיאל מקדימה ערים הנחשבות לחזקות ממנה כמו אשדוד, נתניה וראשון לציון.
במדד ההשקעה בחינוך ביחס למספר התושבים, כרמיאל מדורגת במקום ה-35 מבין הערים בארץ, עם השקעה של 640 שקלים נטו בשנה לתושב, אחרי ישובים כמו שדרות (24), יקנעם עילית (13) וטירת הכרמל (8). עם זאת, העיר מקדימה במדד זה את נהריה, עכו, נצרת עילית וטבריה.
במדד ההשקעה נטו בתרבות ביחס למספר התושבים, כרמיאל מדורגת במקום ה-29 עם 293 שקלים לאדם. שוב, לשם השוואה, נבדוק את עכו, נהריה וטבריה: עכו במקום ה-7 (455 ש״ח), נהריה במקום ה-20 (337 שקלים), טבריה במקום ה-30 (284 ש״ח).

במדד ההשקעה נטו ברווחה לפי תושב, כרמיאל נמצאת במקום ה-41 עם 25 שקלים לנפש, הרבה אחרי עכו (מקום 16, 323 ש״ח), אבל לפני נהריה (מקום 45, 236 ש״ח). טבריה אגב, מדורגת במקום 6 בארץ (414 ש״ח לתושב).

נתון נוסף שמודד הדו״ח הוא ההכנסות בנדל״ן מניב ביחס למספר התושבים. במדד זה נמצאת כרמיאל גבוה יחסית בטבלה – במקום ה-15. במקום הראשון נמצאת, כצפוי, תל אביב – יפו ואחריה אילת וחיפה. במדד זה מקדימה כרמיאל את הערים השכנות בצפון – נצרת עילית, עכו ונהריה.

 

לכתבות נוספות בנושא כלכלה בכרמיאל ובסביבה לחצו כאן>>>

שתפו

כתבה מעניינת:

דיאנה ויניק 2019-07

תושבת כרמיאל נעדרת

מערכת פורטל זהר.נט משטרת כרמיאל מבקשת את עזרת הציבור באיתור תושבת כרמיאל, דיאנה ויניק בת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable