כרמיאל נוף 2015
כרמיאל. תמונת ארכיון

כרמיאל:‭ ‬עשירה‭ ‬יותר, חזקה‭ ‬יותר

שתפו

נתונים מפתיעים במדד החברתיכלכלי של הרשויות בארץ, שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: כרמיאל קפצה מאשכול 5 לאשכול 6. המשמעות: העיר התחזקה בשנים האחרונות אבל עשויה לקבל כעת פחות תקציבים ממשלתיים

מאת גיל דובריש

נתונים מפתיעים במדד החברתיכלכלי לשנת 2013 שפירסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ״ס). המדד המתפרסם אחת לחמש שנים, בודק את הישובים לפי חוזק חברתיכלכלי (סוציואקונומי). הפרסום האחרון מתייחס לשנת 2013 ומקיף 255 רשויות מקומיות, מועצות אזוריות ומועצות מקומיות בארץ ומחולק לעשרה אשכולות, מ-1 עד 10, כאשר 1 מציין את הרמה הנמוכה ביותר ו-10 את הרמה הגבוהה ביותר בארץ.

 

כרמיאל התחזקה

באופן מפתיע, כרמיאל עלתה מאשכול 5 לאשכול 6 החזק יותר. למעשה בכך כרמיאל חוזרת למעמדה משנת 2003. ערך המדד של כרמיאל הוא 0.309, לשם השוואה, ערך המדד של היישוב סביון שמדורג במקום הראשון בארץ ונמצא באשכול 10, עומד על 3.058, בעוד שערך המדד של היישוב שגב שלום מאשכול 1 הוא -2.131 (מינוס). מבחינת הדירוג של כרמיאל בארץ, היא במקום ה-159, עליה של מקום אחד בלבד לעומת דירוגה ב-2008, אבל זה הספיק כדי להעלות אותה במדרג האשכולות.

לסקרנים שבינינו, אשכול 10 כולל רק שני ישוביםסביון וכפר שמריהו, בעוד שבאשכול 1, נמצאים יישובים כמו ביתר עילית ומודיעין עילית, כסיפה, לקיה ורהט.

והיכן נמצאת כרמיאל ביחס ליישובים אחרים בצפון? בדקנו את המדד של הלמ״ס ומצאנו את הנתונים הבאים: נחף, בענה, מג׳ד אל כרום, עראבה וצפת באשכול 2 בלבד, באשכול 3 אפשר למצוא את דיר אל אסד, סכנין, סג׳ור, בית ג׳ן ונצרת. אשכול 4 כולל בין היתר את חצור הגלילית, עכו, ראמה, מגדל העמק (!), אשכול 5 שבו הייתה כרמיאל עד לאחרונה כולל את קצרין, עפולה, קריית שמונה, קריית ים, נצרת עילית ושלומי ובאשכול 6 שאליו הצטרפנו מחדש ניתן למצוא גם את קרית אתא, נהריה ומועצה אזורית מטה אשר. מועצה אזורית משגב הייתה ונשארה באשכול 7.

 

איך זה ישפיע עלינו?

האשכול החברתיכלכלי שאליו שייך ישוב או רשות מקומית חשוב מאוד, הממשלה מסתמכת על המדד הזה על מנת לקבוע את רמת הזכאות שלו לסיוע. ממשלת ישראל, דרך תקציבי משרדי הממשלה השונים, מעניקה סוגים שונים של סיוע לרשויות מקומיות שמדורגות באשכולות נמוכים. ככל שהיישוב מדורג באשכול גבוה יותר, כך גם עקרונית, פוחת הסיוע הממשלתי.

הסיוע הנפוץ ביותר שמעניקה הממשלה לרשויות הוא מענקי האיזון, כספים שמיועדים להשלים את החסר באותן רשויות במטרה לספק רמה מינימלית של שירותים כמו חינוך, ביוב, גינון שטחים ציבוריים, תאורת רחוב, איסוף אשפה ועוד. אומנם גובה המענק לוקח בחשבון נתונים נוספים כמו שיעור גביית הארנונה, מספר הילדים והקשישים ביישוב ועוד, אבל הפרמטר המרכזי הוא האשכול שאליו שייך היישוב.

במילים אחרותהסיוע שקיבלה עיריית כרמיאל בשנים האחרונות, בדמות מענקי איזון ויתכן שגם תקציבים בנושא החינוך, צפויים לקטון אחרי עלייתה בחזרה לאשכול 6. בעירייה עדיין בודקים את הנושא על מנת להבין כיצד השינוי ישפיע על התקציבים.

ממשרד הפנים נמסר בעקבות פרסום הדירוג: "על פי מדיניות שר הפנים, אריה דרעי, בכל הנוגע לתקציבי משרד הפנים, ההקצאה לכל רשות תיעשה בשיקול דעת ובאופן מדורג, כך שהרשויות החלשות לא ייפגעו. משרד הפנים יפעל על פי נתוני הלמ״ס, תוך התחשבות מירבית ברשויות החלשות".

כתבה מעניינת:

קורונה בדיקה צילום דפוזיט פוטוס

על סף האדום: שיא חדש של מאומתים לקורונה בכרמיאל

שתפומספר המאומתים בכרמיאל האמיר ל-386, שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 7%. הציון של כרמיאל לפי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.