דגל ישראל. צילום אילוסטרציה: PixaBay

כשהיינו ילדים – כך חגגנו עצמאות

שתפו

יום העצמאות הזה יהיה שונה מקודמיו, אז פנינו לכמה כרמיאלים מוכרים וביקשנו מהם להיזכר כיצד הם חגגו את יום העצמאות בתור ילדים, הרבה לפני שפרצה הקורונה לחיינו

מאת גיל דובריש

יום העצמאות השנה שונה מכול ימי העצמאות שהכרנו. בלי אירועים, בלי מופעים, בלי על האש עם חברים. רק אתם והמשפחה הגרעינית וכנראה עם מנגל בגינה, במרפסת או מתחת לבניין. בתקופות כאלה נשאר להתענג על העבר ולהיזכר בימי העצמאות הקודמים. פנינו לכמה כרמיאלים ידועים ושאלנו אותם איך הם חגגו את יום העצמאות כשהיו ילדים ומה הם הכי זוכרים מהחגיגות האלה? אלה התשובות שקיבלנו. לא תופתעו לשמוע, אבל הזכרונות שלהם דומים מאוד לזכרונות שלנו מחגיגות העצמאות שלנו כילדים. חג שמח!

משה קונינסקי, ראש העיר כרמיאל:

משה קונינסקי תדמית יח״צ 2018-07
משה קונינסקי. צילום ארכיון

מלחמת יום כיפור באוקטובר 1973 היוותה איום קיומי על מדינת ישראל. הייתי אז ילד בן 9 ואני זוכר היטב את שידורי הטלוויזיה והרדיו באותה עת, את ההאפלה שהונהגה ברחבי המדינה, צביעת פנסי כלי הרכב, צפירות האזעקה ועוד מסממני אותה מלחמה והחשש להמשך קיומה של המדינה. הרגשתי את הלחץ והדאגה בבית מהמתחולל בחזיתות השונות.

לכן, יום העצמאות הזכור לי ביותר כילד, הוא יום העצמאות הראשון לאחר אותה מלחמה, כשהוריי ואני הנפנו על מרפסת ביתנו את דגל ישראל! זו הייתה תחושה של ניצחון וגאווה גדולה, אך המהולים בעצב רב על מותם במלחמה של אלפים ממיטב בנינו.

יואב קליין הסתדרות 2019-08
יואב קליין

יואב קליין, יו"ר ההסתדרות במרחב כרמיאל וחבר מועצה:

ילדותי עברה ברמת השרון. בשנות ה-60 לא היו במות כמו היום. על גבעה עמד בית הנוער של המושבה, שם נערכו חגיגות יום העצמאות שהתאפינו במוסיקה בוקעת מרמקולים וריקודי מעגלים. היינו מתאספים כל ילדי הכיתה בגבעה, רוקדים הורה במעגל והחוויה היתה להסתובב ולבזבז בין דוכני התירס והשתיה. דוכן שתיה היה בעצם פיילה עם קרח ובתוכה בקבוקי טמפו. היו עוד דוכנים של שערות סבתא ותפוח מצופה.

זה היום היחידי שההורים לא נקבו בשעה שצריך להגיע הביתה. בבגרותי שירתתי בחיל האויר כטכנאי מטוסים ולא יצאתי הביתה באף אחד מימי העצמאות כי ביום הזה היינו מוצאים את מטוסינו וטייסינו למפגן המסורתי הכנת המטוסים למעמד וקבלתם לאחר תום המפגן המעמד המרגש הזה פיצה אותנו על זה שנשארנו בבסיס.

אבי גיסברג סקאוט נבחרת ישראל 2018-12
אבי גיסברג

אבי גיסברג, מנהל המכללה לכדורגל:

יום העצמאות בתור ילד זה היה הכי עצמאות שיש, נפגשים כל החברים. בזמנו כרמיאל הייתה כמו קיבוץ קטן, כולם הכירו את כולם וכולם היו נפגשים. היינו הולכים למופע המרכזי בציפייה לזיקוקין ואחרי זה מסתובבים בעולם שכולו זוהרים, על האש וצמר גפן מתוק. הריח של הקבב והמתוק מתערבבים באוויר, אתה אוכל מתוק ומלוח ומתוק ומלוח הכל ביחד ומחכה לסרט בחצות בהיכל. ללכת לבד עם חברים לסרט ב-12 בלילה, יש יותר עצמאות מזה? אווירה של שמחה, הכל צבעוני, זוהר, כחול לבן. כאילו ל-24 שעות העולם עוצר מלכת.

אתה מתעורר בבוקר לצלילי גבעת חלפון בטלוויזיה, עם צרבת מטורפת מהקבבים ב-100 ש"ח שעוד תקועים לך בגרון, לא רוצה לשמוע על בשר ב-10 שנים הקרובות! אבל אז אמא צועקת לך "אבי, תתארגן מהר, הולכים לעשות על האש עם חברים, תראה כמה בשר קנינו ו… יש גם קבבים שאתה אוהב.

חג עצמאות שמח לכולם!

מירב סרמילי

מירב סרמילי, יו"ר ויצו כרמיאל:

דגל ישראל הונף תמיד ממרפסת בית הורי ז"ל. הייתה חובה לצפות בטקס הדלקת המשואות.

בילדותי אני זוכרת את יום העצמאות כמפגש חברתי שמח. הרבה משפחה וחברים. לפעמים פיקניק בעיקר על האש. מוסיקה טובה והרבה מצב רוח. האזנה למערכונים של הגשש החיוור והגבטרון. חגיגה אמיתית.

זכורות לי היטב ההמתנה וההתרגשות ממטס חיל האוויר.

עו"ד קורן נוימרק

עו"ד קורן נוימרק, חבר מועצה:

אני הילד שנולד יומיים לאחר יום העצמאות, תמיד קיבלתי את היום הולדת הכי גדול עם אמנים וזיקוקים כולם חגיגיים ויוצאים לחגוג איתי.

סבי שלמה פיילר ז"ל הלך לבית עולמו בשביעי של פסח ומיד לאחר הפסח מגיע יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום בו אני נזכר בניצולי השואה אותם הכרתי ואת אלו שרק שמעתי אודותם. ביום הזיכרון לחללי צה"ל אני חושב על כל אלו שאנו חייבים להם תודה על שהקריבו את חייהם למען קיומה של מדינה ישראל ויום העצמאות מייצג בשבילי את סופו של חודש ההוקרה הזה.

יום העצמאות זה היום שלי לראות את כל הדרך שעברנו בשביל להגיע למדינה שלנו ולהיות עם חופשי בארצנו, כמובן שהעובדה שיום ההולדת העברי שלי ז' באייר קרוב ליום העצמאות מעצימה את החוויה, בכל יום הולדת אני מוצא את עצמי מוקיר תודה על הזכות שניתנה לי להיות אדם חופשי במדינה עצמאית ומשגשגת שממלאת אותי בגאווה – הפעם נחגוג את יום העצמאות ואת יום הולדתי ללא מסיבות גדולות ללא זיקוקים אבל עם הרבה שמחה והוקרה על הזכות להיות עם חופשי בארצו.

לימור מזור מועצת העיר כרמיאל תמונה כתבה
לימור מזור

לימור מזור, חברת מועצה:

כילדה אני זוכרת שאבי היה לוקח אותי ואת אחיי שבוע לפני החג לקנות אביזרים, דגלים… וביחד היינו יוצרים קישוטים ותולים בכל פינה אפשרית מחוץ לבית.

הוריי היו לוקחים אותנו לראות הופעות בעיר (עכו) וזוכרת כילדה שהיו מרשים לנו לעשות לילה לבן והבית היה מלא דודים ודודות… על האש… מוזיקה ושמחה… צופים בטקסים מיוחדים בטלוויזיה. לימים כשעברתי לגור בכרמיאל התחתנתי, נולדו ילדים וממשיכה את המסורת.

השנה יהיה שונה… נשתדל לשמור על אותה מסורת במשפחה הגרעינית. אני מאחלת לכולם בריאות טובה. ושנחזור לשגרה בטוחה במהרה ואמן!

קייס אפרים לאווי 2017
קייס אפרים לאווי

קייס אפרים לאווי, מנהיג קהילת יוצאי אתיופיה:

אז יום העצמאות שלי היה יום מיוחד. אני זוכר כבר כילד קטן הייתי מחכה כל השנה ליום המיוחד הזה יום שכולו כחול לבן, דגלים ומטוסים, מסלול הליכה ענק מפארק הבוסתן ההיסטורי עד פארק אופירה למופע המרכזי. כל הריחות של מכונות הסוכר ודוכני האוכל, "העל האש" המשפחתי המסורתי שכל המשפחה המורחבת הייתה מתכנסת ומבלה יום שלם ביחד.

הרגע שאני הכי זוכר זה כמובן הזיקוקים הנוצצים שהיינו ממתינים לו כל ערב.

רותם ינאי

רותם ינאי, חבר מועצה ועצמאי בענף החינוך:

בשנות ילדותי גרנו ברחוב צה"ל שבשכונת המייסדים משם שמורים אצלי זכרונות ילדות רבים וטובים שאחד הבולטים שבהם הוא יום העצמאות.

ימים רבים לפני יום העצמאות חיכינו והתרגשנו לצפות בהכנות החיילים בהצבת הטנקים, הרכבים והציוד הצבאי בפארק אלון, הבוסתן המיתולוגי ששימש לחבריי ולי גן משחקים.

ביום העצמאות עצמו היינו הראשונים להתייצב בפארק וליהנות מהמגע ומהקשר עם החיילים, את המשך היום ביליתי עם משפחתי בכרמיאל או בחיק הטבע.

זכורה לי הרגשת הגאווה השנתית בחיילי צה"ל ובעוצמתה של מדינת ישראל!

משה צדקיהו צילום שלומי טובה
משה צדקיהו. צילום: שלומי טובה

משה צדקיהו, יו"ר הנהגת ההורים העירונית:

ערב יום העצמאות הלכנו כל המשפחה לפארק אופירה. חיכינו כל השנה לדוכני הצמר גפן והתירס וכל המנצנצים למיניהם ולהופעות.

למחרת היינו ממנגלים בבוסתן עם כל המשפחה המורחבת ומטיילים במיני תערוכה של צה"ל שהייתה מגיעה לשם.

והרגע הכי זכור – זו הפעם הראשונה שנכנסתי לטנק. הייתי נפעם!

יפה אשכנזי

יפה אשכנזי, מנהלת מלבי"ש כרמיאל:

בתור ילדה שגדלה בבאר שבע, הייתי הולכת בערב יום העצמאות לבמה המרכזית בעיר להופעות עם חברים, אהבנו לקנות פטישים כחלק מהכיף.

למחרת ביום העצמאות הייתי יוצאת עם המשפחה שלי לפיקניק.

אנחנו משפחה גדולה אז תמיד היה מאוד שמח.

 

אלעד ז'אן

אלעד ז'אן, מנהל קבוצת עירוני כרמיאל:

את יום העצמאות הייתי חוגג בעיר הולדתי בת ים.

כל שנה היו סוגרים את כל שדרות בן גוריון שנמצאת על הטיילת על שפת הים ואלפי אנשים היו מתכנסים בטיילת ובאמפי למופעים.

היינו מחכים בציפיה דרוכה למופע הזיקוקים ואיך לא למלחמות שלג כולם מול כולם.

גיל דהן

גיל דהן, סגן קב״ט ומנב״ט עיריית כרמיאל

אני חגגתי את ימי העצמאות בילדותי בעיקר בפארק אופירה.

הזיכרון שלי בתור ילד בגן: הולכים בשעות הבוקר לפארק אופירה, מקבלים חצי מנה פלאפל ודגלון קטן של ישראל.

בערב יום העצמאות הולכים שוב לפארק אופירה לחגיגות המרכזיות וקונים מוויצמן פטיש או צעצוע קטן…

עמית יניב

עמית יניב, מנהלת בית ספר הדקל:

כילדה בערב יום העצמאות היינו הולכים לאכול פלאפל וכמובן מתרגשים מהזיקוקים המרהיבים, שאירגן כל שנה האחד והיחיד אבי חלווה.

ביום העצמאות אהבתי כילדה ועדיין אוהבת במיוחד את חידון התנ"ך וכמובן הסרט הקלאסי של העצמאות "גבעת חלפון אינה עונה".

מאחלת חג עצמאות שמח והרבה בריאות לכל עם ישראל והעולם כולו.

יהודית חזקי שפע נכסים צילום רובי נוי 2019-02
יהודית חזקי. צילום: רובי נוי

יהודית חזקי, אשת נדל"ן:

זכור לי במיוחד יום עצמאות, שבו לדעתי הייתי אולי בת 12. סבא שלי ז"ל היקר הגיע מארגנטינה. הסתובבתי איתו ליד הבריכה העירונית בהתלהבות כל כך גדולה בגאווה שזאת המדינה שלנו, הורי תמיד דיברו בבית שעצם היותנו בארץ הקודש זאת העצמאות האמיתית שלהם.

זכור לי במיוחד שביקשתי מסבא שלי לקנות לי תפוח מצופה בסוכר אדום. זה היה שילוב של יום העצמאות בארץ וזכרון ילדות מארגטינה.

לילך וקסמן רנה מונתה ליועצת האמנותית ומנהלת תחום המחול המקצועי בפסטיבל מחול כרמיאל (צילום - עצמי)
לילך וקסמן רנה. צילום: עצמי

לילך רנה-וקסמן, מנכ"לית היכל התרבות:

את יום העצמאות שלי, מאז שהייתי בכיתה ג' ועד י"ב ביליתי על הבמה. רקדתי בלהקת הג'אז של המתנ"ס וערב יום העצמאות וחגיגות יום העצמאות היו חוויה יוצאת מן הכלל. פארק אופירה היה מלא, צבעוני ושמח. שאגנו עם ברוך ונגר "כיפק היי"! העיר כולה כמשפחה. למחרת הבוסתן וחורשת צה"ל התמלאו עד אפס מקום בחגיגה קהילתית מאחדת ומלכדת. דפנה גיל כל שנה הייתה כוכבת פסטיבל שירי הילדים.

בצבא כשחקנית תאטרון צהל השתתפתי בחידון צה"ל, בקטע משחק שהיה בעצם השאלה בחידון. הופעה טלווזיונית ראשונה, ההתרגשות הייתה גדולה. ערוץ 1 היה פתוח בטלוויזיה בכול בית. חשתי סיפוק אדיר ותחושת גאווה ככרמיאלית. זכיתי להרבה תגובות חמות. זה היה ללא ספק יום עצמאות מיוחד במינו.

שנים אחר כך שוב מאחורי הקלעים שוב הכנות והתרגשות גדולה הפעם כמפיקה של אותם אירועים מעצימים ומרגשים. מביטה בילדים מאחורי הקלעים וכל כך מבינה אותם.

 

כתבה מעניינת:

קבר רבי ישמעאל כהן גדול בסג׳ור. צילום אריאל פלמון (ויקיפדיה)

הילולת רבי ישמעאל כהן גדול: המשטרה תחסום הכניסה לאתר הקבר

שתפוההילולה הגדולה שבה משתתפים מדי שנה כרמיאלים רבים, לא תתקיים הפעם באתר הקבר – בהנחיית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.