שיתוף פעולה בראודה מרכז רפואי זיו. צילום מכללת בראודה
צילום באדיבות מכללת בראודה

כשנה וחצי אחרי מותה: משפחתה וחבריה של אור ז״ל העניקו מכשיר שפיתחה למרכז הרפואי זיו

שתפו

מאת גיל דובריש

בחודש מרץ 2022, טרגדיה מזעזעת היכתה במכללה האקדמית בראודה בכרמיאל, כאשר אור יקיר, סטודנטית בת 27 מקריית אתא, נפטרה באופן פתאומי במהלך הרצאה לנגד עיניהם של חבריה ללימודים. בשבוע שעבר, כשנה וחצי אחרי האירוע קשה, סגרו בני המשפחה וחברים מעגל – כאשר העניקו למרכז הרפואי זיו בצפת מתקן חדשני המסייע בבדיקות א.ק.ג – אותו פיתחה אור ביחד עם חבריה במכללה.

במסגרת שיתוף הפעולה בין המכללה והמרכז הרפואי, פיתחו סטודנטים מהנדסת מכונות בבראודה מספר פרויקטים עבור חדר הטראומה במרכז הרפואי זיו, במטרה להקל על הצוותים הרפואיים הפועלים במקרי חירום רפואיים.

כחלק מקורס 'פתרונות הנדסיים לעולם הרפואה׳ במכללה, סיירו סטודנטים בחדר הטראומה של המרכז הרפואי ושמעו מצוות המלר״ד (מחלקה לרפואה דחופה) והטראומה על האתגרים הקיימים במקרי חירום רפואיים ועל בעיות שונות אשר עולות בזמן מתן הטיפול הרפואי. הסטודנטים בליווי והנחייתה של ד״ר אורית בראון בנימין מהמעבדה לביומכניקה, החלו בעיצוב פתרונות לכמה מהאתגרים שעלו.

הפרויקט הראשון שתוכנן וכבר מוטמע הוא מתקן למניעת הסתבכות כבלים שמסרבלים את עבודת הצוות הרפואי שתוכנן על ידי נופר זורע ואור יקיר ז״ל. אור סבלה מבעיה לבבית מאז שנולדה וכמי שהכירה על בשרה את הנושא, התרגשה לפתח מכשיר עבור ציוד הא.ק.ג. היא ונופר עיצבו מערכת לאיסוף וקיפול כבלים כדי לייצר סדר ונוחות עבור צוות הטראומה של זיו. למרבה הצער, אור נפטרה לפני שהספיקה למסור את המכשיר. במעמד אירוע הצגת הפרויקט על-ידי הסטודנטים, השתתף מתן, אחיה של אור, נציג המכללה, צוות הטראומה והנהלת בית החולים.

הפרויקט השני הוא שולחן ניטור, מתקן לאחסון ציוד לטיפול מהיר ויעיל בפצוע המגיע לחדר הטראומה. המתקן, שתוכנן ונבנה על ידי ירדן הראל, שחף אהרונוביץ, עמית נוימן וגיל פייקין, הוא ארון ציוד ייעודי עם גישה מהירה ונוחה למכשור רפואי קריטי.

זהו המיזם השלישי שמבצעים סטודנטים במכללה עם בית חולים זיו.

אור יקיר צילום מהפייסבוק
אור יקיר ז״ל. צילום מהפייסבוק

ד״ר אורית בראון בנימין ראש המחלקה להנדסת מכונות ומובילת פרוייקטים שיקומיים במכללה: ״אני מאמינה בהובלת פתרונות מעשיים ויצירתיים לטובת הפריפריה. כמוקד ידע הנדסי בגליל אנו שמחים לייצר שיתופי פעולה משמעותיים המחברים אותנו עם הצרכים של הסביבה. במקרה זה קידמנו פתרונות לצוותים הרפואיים בצפון כדי לשפר את הטיפול והנוחות של הצוותים למטופלים״.

ד״ר אלכסנדר ברסלבסקי, מנהל יחידת הטראומה של המרכז הרפואי זיו: ״צוותי הטראומה והמלר״ד של זיו נמצאים כל העת בכוננות ויודעים לתת מענה מקצועי כמעט לכל אירוע. שמחנו מאוד לפגוש את הסטודנטים וליצור את שיתוף הפעולה. אנו מברכים על כל פעילות שיכולה לסייע לנו להמשיך ולשפר את היכולת של הצוות להציל חיים. סיפורה של אור ז״ל נוגע ללב ואני מודה למכללת בראודה ולנציג המשפחה של אור ז״ל שהגיעו אלינו להציג את הפרוייקטים״.

כתבה מעניינת:

מרפאת כללית כרמיאל חבצלת

איך יפעלו מרפאות כללית בשעת חירום?

שתפורונן נודלמן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית: בשעת חירום כללית תפעיל 34 מרפאות אחודות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *