זמן איכות במשפחה. צילום אילוסטרציה: Deposit Photos
צילום אילוסטרציה: Deposit Photos

לא מסתדרים עם החתן או הכלה שלכם? עצות להתנהלות נכונה

שתפו

עמיחי לוי יועץ זוגיעמיחי לוי, יועץ זוגי ומטפל רגשי, מנכ"ל מכון זוגיות המתמחה באבחון ובדיקת התאמה לזוגות, עובד בשיתוף פעולה עם בתי הדין, ארגון הידברות ואגף הרווחה, מחבר ספר – עצות לחיי זוגיות מאושרים

טלפון: 052-8055105, מייל – [email protected]

 

חלק א׳

טבע ההורים להיות קרובים מאוד לילדיהם ולדאוג להם, אי לכך, דעתנו נוטה לטובת הילדים, ולא לטובת בני זוגם.

לצערי אני נחשף כיועץ זוגי יום יום לזוגות שהזוגיות שלהם נהרסה כליל עקב התערבות ההורים והמשפחה בזוגיות שלהם.

הנה 7 עצות להתנהלות נכונה שלכם עם החתן או הכלה שיכולה למנוע חיכוכים בתוך המשפחה.

1) שיתוף וייעוץ   כשילדיכם מעוניינים לשתף אתכם במה שקורה בינם לבני הזוג או להתייעץ איתכם, עליכם לומר להם שאינכם מעוניינים שישתפו אתכם בשום דבר שקשור לנושא, ובפרט באתגרים שביניהם, ועליכם לומר להם שכל דבר שהם מעוניינים לשתף או להתייעץ בזוגיות, עליהם לפנות ליועץ זוגי מוסמך שיש ברשותו תעודת הסמכה כיועץ זוגי.

2) דיבור שלילי –  במידה והילדים כבר שיתפו אתכם ואתם לא מצליחים לעצור את עצמכם מלייעץ להם,  עליכם להימנע כליל מלהצדיק אותם, על אף שהינכם סבורים בוודאות, שבמקרה הזה הם צודקים וכן להימנע מדיבור באופן שלילי על החתן/כלה על אף שאתם סבורים שבמקרה הזה אין בהתנהגותם דיבורם או מעשיהם היגיון.

3) ביקורת –  עליכם להימנע כליל מלבקר את החתן/כלה (ואף שלא בפניהם אלא על ידי העברת הביקורת עליהם בפני ילדיכם) כגון לומר לכלה,  ״הבגד מאוד מחמיא לך, רק שצריך טיפונת להצר אותו ואז הוא ממש יראה עלייך מושלם״ ולחתן כגון להעיר אותו בבוקר על ידי דפיקה על הדלת בחדרו.  אל תעירו בעניין הילדים כגון ״אם תוכלו לחנך את הילד, הוא מתנהג בצורה לא מכובדת״ ואף להעיר הערה קלה כגון לומר לחתן/כלה בסיטואציה מסויימת שילדיכם צריכים עזרה, ״אם תוכלו לעזור להעלות  את העגלה במדרגות, הם זקוקים לעזרה״. הקשר ביניכם רגיש מאוד וכל ביקורת או הערה קלה יכולה לגרום להתלקחות של כעס ושנאה שלהם כלפיכם ולקושי בזוגיות בין ילדיכם לבני הזוג.

4) תשומת לב   על ההורים להתקשר לחתן/כלה בחגים ובימי הולדת וכשהינם לא מרגישים טוב ולאחל להם חג שמח, מזל טוב, רפואה שלמה לפי העניין וכן להעניק להם מתנה ביום הולדתם. מחווה זו תגרום להתקרבות ביניכם ותגרום לבני הזוג להרגיש שהם רצויים וחשובים בעיניכם ושהינכם חושבים עליהם.

5) מחמאה – להחמיא לחתן/כלה מינימום פעם אחת בכל פעם שאתם נפגשים איתם או בכל הימים שהם מתארחים אצלכם או כשאתם מתארחים אצלם. מחווה זו תגרום להתקרבות ביניכם

6) אתגרים – בכל קושי שיש לכם מול החתן/כלה עליכם להתפלל לה' שיסיר את הקושי הזה מכם ולבטל את מידת הכעס. אם קשה לכם עם זה שבני זוגם של ילדיכם לא עוזרים בבית בכלל עליכם להתפלל לה' עליהם שיעזרו לכם יותר בבית ולא להעיר להם בעניין הזה כלל. אם אתם מרגישים שזה ממש קריטי מבחינתכם, ואתם לא מסוגלים להמתין עד שהתפילות ישפיעו, יש להיוועץ עם יועץ משפחתי מוסמך שמתמחה ביחסי חמות לבין כלה/חתן.

7) ביקורת כלפי הנכדים –  עליכם כסבים וסבתות להתייחס לכל הנכדים בצורה שווה ולא להראות עדיפות של נכד אחד על פני השני או עדיפות של הנכדים מבן או בת כלשהם הזה על פני הנכדים מילד אחר, המתבטא בהרעפת אהבה, קניית מתנות ומחמאות לאחד על פני השני. ההפלייה הזו עלולה לגרום לקושי רגשי לנכדים הכולל קנאה ותחרות בינם לנכדים המועדפים עליכם  ולהרגשה שהם לא רצויים ושאתם לא אוהבים אותם, ואף עלול לגרום לכעס וריחוק של החתן/כלה ממכם, ולאתגרים בזוגיות עם הילדים שלכם.

לסיכום:  היחסים בין חמות לבין חתן/כלה רגישים ועדינים מאוד ועל כן יש ללמוד באופן מעמיק את הנושא ובאופן כללי.

לפני כל פעולה שאתם חושבים לעשות הן בדיבור הן במעשה לחתן/כלה עליכם לחשוב לפני כן האם כך הייתם רוצים שהחמות שלכם היו פועלים או מדברים אליכם – וכפי שהייתם רוצים שהחמות שלכם יפעלו וידברו איתכם כך עליכם לפעול ולדבר עם החתן/כלה שלכם.

כתבה מעניינת:

הדפסה על עץ

למה הדפסה על עץ זו מתנה מושלמת?

שתפומערכת פורטל זהר.נט מי מאתנו לא מוצא את עצמו חושב מידי פעם איזו מתנה הוא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.