תמונת אילוסטרציה

לא על הריטלין לבדו

שתפו

נושא מתן הריטלין מעסיק הורים רבים. פנינו לטל בוקריס, מאמנת אישית המתמחה באימון אישי לבני נוער, עם שאלת מיליון הדולר: לתת או לא לתת ריטלין

מוח האדם הוא המכונה הכי משוכללת שנוצרה איי פעם, כל מרכיב ומרכיב הינו בעל תפקיד חיוני המתוזמן באלפית השנייה ע”מ לשמור על תפקוד תקין של המערכת. מכיוון שכך אומרת לנו טל, אם וכאשר יש “פגם בייצור” נוצרת בעיה, קושי, לקות, הפרעה אותה מכירים הורים רבים כתופעת “קשב והריכוז” הקשורה לרוב למנגנון הנוירולוגי הנ”ל. מבלי להלאות בהסברים ביולוגים והגדרות פסיכולוגיות אומר בהרחבה גסה שכאשר ילד/ה נלקחים לאבחון ותוצאות האבחון מתאימות להגדרה ADD, ADHD אזי, כדור הריטלין הוא כיום הטיפול השכיח ביותר ורק נוירולוג ו/או פסיכיאטר יכולים להמליץ על כך, הם ורק הם!

שאלת מיליון הדולר היא: מה קורה כאשר ישנם קשיים שמקורם אינם רק נוירולוגים או לחלופין אינם נוירולוגים בהגדרה, אלא לגורמים אחרים כמו למשל: רגישים, חברתיים, I.Q נמוך, בעיות חושיות, הוראה לא תקינה ועוד? במקרים שכאלה יש מגוון רב של אפשרויות בתחום האימון שיכולות לעזור ולהקל על הילד/ה וגם עליכם ההורים . מטרת תהליך האימון האישי הינה להוביל את הנער או הנערה למודעות עצמית, בינאישית וחברתית, שישפרו את המיומנויות האישיות שלהם ויובילו לתוצאות טובות יותר באינטראקציות אישיות ו/או חברתיות, ועל ידי זה ישתפר גם הדימוי העצמי והביטחון העצמי שלהם. לדוגמא:

– טיפול התנהגותי שעיקרו בעיצוב התנהגות רצויה. לדוגמא: במידה והילד/ה מתקשים בסדר וארגון מלמדים אותו/ה טכניקות שונות שיעזרו לו לשמור על “סדר וארגון”.

– חיזוקים: כמו ב”עיצוב התנהגות” בוחרים התנהגות או התנהלות שרוצים לחזק, לשפר ומחזקים אותה.

– התאמת אסטרטגיות למידה וחיזוקן: פעמים רבות, קשיים נובעים מהוראה שאינה מתאימה לתלמיד, רצוי במקרים אלו להתאים את שיטת ההוראה ובכך להתגבר על הקושי.

– טיפול רגשי: קשיים בביה”ס יוצרים כמעט תמיד קשיים רגשיים וחברתיים,חשוב להתייחס לקשיים אלו, חיזוק רגשי ישפיע באופן ישיר על ההתמודדות עם הקשיים הקוגניטיביים.

– הדרכת הורים: הורים אשר יקבלו כלים נכונים להתמודדות עם הקשיים של ילדם, יוכלו לעזור לו במסגרת הביתית ובכך לקדם ולשפר את מצבו.

חשוב לציין שדרכי עזרה אלו נמצאו כטובים, יעילים ומחזקים גם ילדים שכן לוקחים ריטלין, שהרי ריטלין אינה “מקל קסמים” ויחד איתה מומלץ להקנות לילד תמיכה רגשית וכלים לחיים להתמודדות.

 

טל בוקריס, תושבת נהריה, אימא ל-3 בעלת תואר ראשון במדעי החברה (פסיכולוגיה וחינוך), תואר שני בייעוץ חינוכי. מאמנת אישית, מנחת קבוצות. מתמחה בהורות, זוגיות, בני נוער ואימון אישי

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

שתפוהתחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.