דוד מושר עדי מדר אסנת ויצמן אמיר שמאי צילום דורון זלצר
פסטיבל העדות. צילום ארכיון: דורון זלצר

לא‭ ‬רק‭ ‬מחולות: זה‭ ‬הפסטיבל‭ ‬הבא‭ ‬שיחזק‭ ‬את‭ ‬מעמדה‭ ‬של‭ ‬כרמיאל‭ ‬כמרכז‭ ‬תרבות‭ ‬בצפון

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

בחודש מרץ האחרון נערך פסטיבל העדות הראשון בכרמיאל. מי שהביא את הבשורה החדשה לכרמיאל ובעצם לצפון כולו הוא אמיר שמאי, דמות מוכרת ופעילה באזורנו והבעלים של הפקות אש וארגון טיולי ישראל. למעשה זו הפעם הראשונה שיוצא לאוויר העולם פסטיבל שכל מהותו לחבר בין עדות ישראל, לתת במה לכל עדה התרבות שלה, המוזיקה שלה וגם הטעמים המיוחדים שלה.

בפסטיבל העדות בו לקחו חלק גם ראשי ארגונים ונציגי פעילות חברתית נוספים, נערכו 6 ערבים בהם לקחו חלק מאות מתושבי העיר וגם מערים וישובים בצפון, אגב,  לכולם היתה מכירה מלאה עוד בהרשמה המוקדמת ולא נותרו מקומות לאלו שנזכרו מאוחר מידי. עוד בימי הפסטיבל ולטובת מאות תושבים שלא הצליחו לקחת חלק הוחלט להפוך אותו למשהו גדול הרבה יותר בשיתוף העירייה ומנהל התרבות.

לאחרונה נערכה פגישה בין אמיר שמאי, ראש העיר משה קונינסקי ולילך וקסמן-רנה מנהלת היכל התרבות והוחלט באישורו של ראש העיר ועידודו להפיק החל ממרץ 2024 את פסטיבל העדות כרמיאל מידי שנה, במסגרת הרבה יותר נרחבת לטובת תושבי העיר ותושבים מאזורים אחרים בארץ, בדומה לפסטיבל המחולות הותיק. המטרה היא שפסטיבל העדות יוסיף עוד נדבך למעמדה של כרמיאל כבירת התרבות בגליל.

פסטיבל העדות שם דגש על הצד התרבותי-מוזיקלי של העדות ובפסטיבל השני, עם התרחבותו, צפויים להשתלב עדות נוספות ומופעים נוספים של זמרים וזמרות במגוון סגנונות גדול יותר.

בפסטיבל העדות הראשון הופיעו לצידו של אמיר שמאי שהוא גם זמר ויוצר, זמרים ונגנים ביניהם עדי מדר, אופיר ותהילה, מני שהרבני, אנה קרבצבה, דוד מושר, אסנת ויצמן, גלעד ארוש, אילניס.

פסטיבל העדות הופק גם בזכותם של נותני חסויות, בעלי עסקים מקומיים שנענו לקריאתו של שמאי לקחת חלק בפעילות למען הקהילה.

פסטיבל העדות צילום דורון זלצר
פסטיבל העדות. צילום ארכיון: דורון זלצר

פסטיבל העדות השני עתיד להתקיים במהלך חודש מרץ 2024, במהלכו יערכו יריד דוכנים, מופעים במגוון סגנונות שירה ועדות תחת המאחד בעדות ישראל דווקא בימים של חילוקי דעות. כמו כן יתקיים יריד טעמים ממטעמי עדות ישראל עם נסיון לשלב כמה שיותר עדות.

שאלתי את אמיר שמאי מה מטרת הפסטיבל והוא אמר: ״המטרה ליזום אירוע המאחד את כולנו כעם, אנחנו בני עדות שונות ודעות שונות שבנו לארצנו לאחר גלות ארוכה שנכפתה עלינו בשל מלחמות אחים בעבר. הפסטיבל נותן במה לאמנים טובים, תושבי האזור, והכל בכדי שהקהל שמגיע יהנה מחוויה מיוחדת. תקוותי ואמונתי כי הפסטיבל יהפוך לשם דבר ומוקד הנאה ומשיכה לכרמיאל. זו בקשה שחזרה וחוזרת על עצמה ממאות גמלאים ותושבים בעיר ולכולנו מטרה משותפת״.

פנינו אל ראש העיר, משה קונינסקי, שברך את אמיר שמאי על יוזמתו להפקת פסטיבל העדות ואמר כי ״בשנה הבאה נפעל יחד ליצור שיתוף פעולה ולהרחבת הפסטיבל״.

כתבה מעניינת:

פסטיבל מחול כרמיאל פרומו

הורה כרמיאל!

שתפופסטיבל כרמיאל חוזר בפעם ה-36, בסימן 100 שנות ריקודי-עם והמון מופעים, אווירה וצבע. הכנו עבורכם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *