בתי הספר כרמים ופסגות בכרמיאל. צילומי ארכיון
בתי הספר כרמים ופסגות בכרמיאל. צילומי ארכיון

להתראורט: האם בקרוב יסתיימו עשרות שנות ״שלטון״ של רשת אורט בכרמיאל?

שתפו

העירייה פירסמה מכרז לניהול בתי הספר העל-יסודיים בכרמיאל: כרמים, פסגות ואמי״ת, החל משנה״ל הקרובה. ראש מינהל החינוך מרמז לקראת הבחירה: ״אנו רואים בתהליך הזדמנות חשובה להתחדשות ורענון״

מערכת פורטל זהר.נט

האם יתכן שאנחנו קרבים לסוף עידן ותקופת ״שלטונה״ הבלעדי של רשת אורט בבתי הספר העל-יסודיים בכרמיאל עומדת להסתיים?
עיריית כרמיאל פרסמה לאחרונה מכרזים חדשים להפעלת וניהול בתי הספר התיכוניים בעיר: כרמים, פסגות ואמי״ת. מדובר למעשה בשני מכרזים שונים, האחד לבתי הספר הממלכתיים פסגות וכרמים והשני לביה״ס הממלכתי-דתי אמי״ת.

במשך 37 שנים, מאז 1984, שולטת רשת אורט ללא עוררין במפת החינוך העל-יסודי בכרמיאל, תחילה עם ביה״ס הורוביץ ובהמשך עם מגדים וכרמים – ולאחר המיזוג גם בבית הספר פסגות. גורמים במערכת החינוך מסרו לנו שלא לציטוט כי ״אחרי כל כך הרבה שנים של כנראה שברשת אורט נרדמו על האף, אולי הם התרגלו לכך שכרמיאל נמצאת ב׳כיס שלהם׳ והם משקיעים פחות ופחות בעיר. המכרז הזה יכול לעשות רק טוב אם רשת חינוך חדשה תיכנס במקום אורט״.

בעוד כשנתיים וחצי לפי ההערכות יפתח בכרמיאל בית הספר הטכני של חיל האוויר, ובעיריית כרמיאל רוצים שהגופים שינהלו את בתי הספר העל-יסודיים יוכלו לעמוד בתחרות הקשה הצפויה. עד כה, לפי מקורות בכירים, ניגשו למכרז לניהול כרמים ופסגות שלושה גופים: אורט שרוצה להמשיך בניהול בתי הספר, רשת עמל הוותיקה והמוכרת ורשת דרכא שמפעילה כ-40 בתי חינוך בארץ וזוכה לשבחים רבים.

זהו המכרז השני מסוגו בכרמיאל, אחרי שבשנת 2015 זכתה רשת אורט בניהול בתי הספר. גורם במערכת החינוך מעריך כי ״המכרז הוא אמיתי ונובע מהרצון לבצע שינוי במערכת החינוך, קיים חוסר שביעות רצון מההתנהלות של אורט בכרמיאל. יש שאיפה לראות השקעות רבות יותר מצד הרשת הזוכה, לשיעורי תקורה נמוכים יותר שיפחיתו את עלויות הרשות המקומית ולהצגת תוכנית לימודית עשירה ומגמות חדשות״.

מה משמעות השינוי אם אכן רשת אורט לא תזכה במכרז לניהול פסגות וכרמים וכן אם יכנס גוף חדש במקום ביה״ס אמי״ת? ובכן, מנהלי בתי הספר וצוותי המורים לא אמורים להיות מושפעים בשלב הראשון משינויים כלשהם, אך מי שעשויים להיפגע הם עובדי המינהל שכפופים לרשתות הפועלות כיום. ומבחינת התלמידים – המשמעות היא מגמות לימוד חדשות נוספות ואולי זריקת מוטיבציה חדשה שתיתן תנופה מחודשת למערכת החינוך העל-יסודית בעיר.

בית הספר אמי״ת. צילום: Google maps
בית הספר אמי״ת. צילום: Google maps

פנינו אל ראש מינהל החינוך בעיריית כרמיאל אודי איזק, ששלח רמז עבה לקראת הבחירה במכרז כדי להבהיר שכל האפשרויות פתוחות וציין כי זו הזדמנות פז לחידוש ורענון במערכת החינוך. איזק ציין בתגובה לפנייתנו: ״משרד החינוך שינה את נהלי בהתקשרות בין רשויות לבין רשתות מפעילות לבתי ספר. הנהלים מחייבים חידוש הסכמים אחת לחמש שנים מתוך כוונה להגביר תהליכי עדכון, חדשנות והתמקדות בצרכי התלמידים ההורים והרשות. ההסכמים הקיימים הסתיימו ובהתאם להנהלים, נערכנו למכרזים כבר בשנה שעברה. השפעות הקורונה הביאו לדחית הביצוע לשנה זו. התהליך מלווה בייעוץ משפטי ומקצועי. מדובר בשני מכרזים: האחד לחינוך הממלכתי דתי בעיר (הופעל עד היום על ידי רשת אמי"ת) והשני לבתי הספר פסגות וכרמים.

״ההחלטה לצאת למכרז אחד לשני בתי הספר הממלכתיים נועדה לאפשר לנו להתמודד באופן מיטבי עם השינוי הצפוי במערכת החינוך שלנו עם הכניסה של בית הספר לתעופה וחלל (הטכני של חיל האוויר לשעבר). חשוב לנו להדגיש שהיציאה למכרזים אינה נובעת מהחלטה חד צדדית של הרשות או הרשתות אלא מהנחיות מנהליות של משרד החינוך. מדובר בתהליך שכל הרשויות בארץ מחויבות לו.
אנו רואים בתהליך הזדמנות חשובה להתחדשות, רענון ודיוק המענים החינוכיים שניתנים לתלמידי העיר״.

עדיין מוקדם לנבא איך יסתיים המכרז, אבל דבר אחד ברור: כדי לשמור את המשך ההתקשרות הממושכת שלה עם כרמיאל, תיאלץ הפעם רשת אורט לעשות מאמצים אדירים שלא עשתה בעבר. בעוד כמה שבועות נדע את התשובה.

כתבה מעניינת:

משה צדקיהו צילום פרטי

יו״ר הנהגת ההורים בכרמיאל על עונשה של כרמל מעודה: קל מדי

שתפומשה צדקיהו יו״ר הנהגת ההורים העירונית תקף את פסק הדין שקיבלה המטפלת המתעללת: העונש לא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.