צילום אילוסטרציה: Pixabay

לימודי שימור מבנים – מה לומדים בתואר?

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

שכונות ותיקות רבות בערי ישראל עוברות בזמן האחרון תהליך של ׳מתיחת פנים׳, במסגרת פינוי בינוי או בפרויקט תמ״א 38. תהליך זה מוכר בעולם הרחב בשם ׳התחדשות עירונית׳. ההתפתחות החברתית-כלכלית המהירה שמאפיינת את העשורים האחרונים, השפיעה על ערים גדולות בעולם שהחלו לפעול למען חידושן של שכונות אורבניות שהפכו לסלמס. הגידול המהיר בהתחדשות העירונית ניכר גם בסביבה האורבנית בישראל, ומתבטא בהליך שבו הורסים את הישן כדי לשפר את החיים העירוניים ולהשפיע לטובה על המרקם החברתי, התרבותי והסביבתי של הקהילה.

לפי המומחים, הרס הישן צריך לאזן בין ההתחדשות העירונית לבין שימור המורשת. אמנם, הפיתוח העירוני נועד לשפר את מרקם העיר, אלא שתוך כדי הרס הסביבה הבנויה, עלולים להיהרס גם ערכי התרבות והזיכרון הקולקטיבי של התושבים.

מצב זה העלה את הצורך למצוא דרך מעשית ליצירת איזון בין הפיתוח החדש למרקם העירוני הישן, ולשחזר את הזיכרון הקולקטיבי של הקהילה, כדי שיוכל להוות גשר בינה לבין שרשרת הדורות (הן הקודמים והן הבאים). בנושאים אלה ואחרים עוסקים לימודי שימור המכשירים מומחים בתחום השימור האדריכלי.

הנה טעימה קלה מהנושאים המעסיקים את המומחים לשימור אדריכלי.

התחדשות עירונית בת קיימא

תואר ראשון בלימודי שימור עוסק, בין היתר, בתפקיד השימור במציאות שבה:

  • מצד אחד, המונח ׳קיימות׳ מדרבן את מתכנני הערים וקובעי המדיניות לחשוב על דרכים ליצירת איזון בין פיתוח לבין שימור המורשת לשנים הבאות,
  • ומצד שני, העלייה המהירה בתנאים הסוציו-אקונומיים תורמת לשינוי השאיפות והציפיות של אנשים לעתיד המשותף שלהם.

למעשה, להתחדשות העירונית יש תפקיד משמעותי ביותר בפיתוח בר קיימא, כלומר כזה שמצליח לאזן בין הישן לחדש.

שימור המורשת – למה בכלל זה חשוב?

למונח מורשת יש שתי משמעויות עיקריות:

  • מורשת תרבותית: אנדרטה, אתר היסטורי, אסתטי או ערך ארכיאולוגי, מדעי, אתנולוגי או אנתרופולוגי.
  • מורשת טבעית: מאפיינים פיזיים, ביולוגיים וגיאוגרפיים יוצאי דופן (כמו סוגים שונים של צמחים, בעלי חיים או אזורים בעלי משמעות מדעית או אסתטית).

׳שימור המורשת׳ מתמקד בעיקר במורשת התרבותית המוחשית והלא מוחשית.

כיוון שהמורשת יכולה לגשר ולשמור על הקשר בין הדורות הקודמים והעתידיים, היא יכולה להוות מקור להתקשרות חברתית ולתחושת שייכות. המורשת, מטבעה, אינה מתחדשת מעצמה, ושימור המורשת מתייחס להגנה על המורשת מפני נזקים שונים. שימור מורשת בר קיימא נחשב לגישה המשמרת את מיטב המורשת, מבלי להטיל עליה עלויות נכבדות אשר ישפיעו על היכולת לאזן בין השימור לבין השינוי, בין הישן לבין החדש.

שימור בניין – תפיסה בסיסית

התפיסה הבסיסית של שימור בניין נוגעת להגנה על המורשת הבנויה והתרבותית. פעולה זו עשויה לשמר באופן משמעותי את ההון החברתי כמו גם לייצר משאבים כלכליים, שיוכלו לחזק את ההרגשה של מקום מחייה ואת תחושת השייכות.

התחדשות עירונית כוללת ניסיונות מקיפים לעצור את ההתדרדרות של שכונות עירוניות נחשלות. התדרדרות זו יכולה להתבטא בתפקוד הפיזי, החברתי ו/או הכלכלי. לכן, תהליך ההתחדשות הוא חלק בלתי נפרד מהתכנון העירוני שמטרתו לטפל בהתדרדרות של החברה האורבנית ושל הנוף העירוני.

מעצם טבעה של ההתחדשות העירונית, היא כרוכה בפעילות התערבותית, אותה ניתן להפעיל באופנים שונים – אם על ידי הריסת הישן ופיתוח מבנה חדש, ואם באמצעות שיפוץ לצורך שימוש קיים או לשם הסבת המבנה לשימוש חדש. אבל שני מצבים אלה לא יכולים להבטיח חיים עירוניים בני קיימא ותוססים בעיר. לפיכך, התחדשות עירונית עם מבט לטווח הארוך, צריכה לקחת בחשבון את מושג הקיימות. התחדשות עירונית בת קיימא היא למעשה חזון מקיף ומשולב, שאמור להוביל לפתרון מתמשך של הבעיות העירוניות, בתחום הכלכלי, הפיזי, החברתי והסביבתי של האזור המתחדש.

ההתחדשות העירונית, כמו גם עבודת השימור, צריכות להחזיר למרקם הרעוע (בין אם זה מבנה, שכונה או אזור) את תחושת החיים ולהבטיח יעילות כלכלית וקיימות סביבתית באזור האורבני המדובר. שילוב של ׳שימור המורשת׳ במסגרת הרחבה יותר של ההתחדשות העירונית, יכולה להשיג התחדשות עירונית בת קיימא.

שימור אדריכלי – תיאוריה ופרקטיקה

לימודי שימור מתמקדים בשימור מבנים היסטוריים בעלי מורשת תרבותית ברחבי העולם. הלימודים כוללים היכרות עם גישות פילוסופיות לשימור הסביבה הבנויה, ומשמעותן בהקשר של תקנים ואמנות בינלאומיות. הלימודים עוסקים גם בחקר חומרים, טכניקות, עקרונות בנייה מסורתיים והתנהגות מבנית.

(תוכן מקודם)

***אינטרמקס

כתבה מעניינת:

פרגולה צילום פריפיק

כל סוגי הקירויים המומלצים לפרגולה

שתפומערכת פורטל זהר.נט אם אתם רוצים לשדרג את חצר הבית, לעצב את הגינה או להגדיל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.