בית / חדשות / חדשות כרמיאל / לראשונה בתולדותיה: גירעון בעיריית כרמיאל
עיריית כרמיאל

לראשונה בתולדותיה: גירעון בעיריית כרמיאל

העירייה צפויה לסיים את שנת 2018 בגירעון תקציבי של כ-2.5 מיליון ש״ח. עומס המלוות של העירייה: כ-74 מיליון שקלים, גופי הסמך שקועים בחובות של כ-15 מיליון ש״ח וחייבים בהלוואות לבנקים עוד 15 מיליון ש״ח. ראש העיר מבהיר: אין מנוס מקיצוצים, לא אעלה את הארנונה

מאת גיל דובריש

שנת 2018 תיזכר ולא לטובה בדפי ההיסטוריה של כרמיאל: בפעם הראשונה בתולדותיה, צפויה העירייה לסיים את השנה בגירעון תקציבי כאשר על-פי הצפי מדובר בסכום של כ-2.5 מיליון שקלים. בכך מצטרפת העיר לרשימה המפוקפקת (והגדולה מדי, יש לומר) של רשויות מקומיות אשר נקלעו לגירעונות כספיים. יצויין כי על פניו מדובר בפחות מאחוז אחד מסך כל התקציב השוטף של השנה החולפת, שעמד על קצת יותר מ-300 מיליון שקלים, אך עדיין, זהו גירעון לכל דבר שיש לכסות בשנת התקציב הקרובה על מנת למנוע הידרדרות במאזן הכספי.

זו הפעם הראשונה מאז כינון המועצה המקומית בכרמיאל לפני 44 שנים ובהמשך המעבר למעמד של עירייה בשנת 1986, שהרשות המקומית מסיימת את השנה התקציבית בגירעון. כל השנים הללו התגאו בעיריית כרמיאל בכך שהיא מצליחה, שנה אחרי שנה, לעמוד ביעדים ולשמור על איזון תקציבי. כאמור, הרצף הממושך הזה נקטע כעת. בפני ראש העיר החדש משה קונינסקי, עומדים שני אתגרים עיקריים בנושא הכלכלי: האחד – למנוע את המשך הצטברותו של הגירעון הקיים והיעד השני – לדאוג למחיקת הגירעון שנוצר כבר בשנת התקציב הבאה.

קונינסקי ציין בנושא כי קיים פער בתזרים המזומנים של עיריית כרמיאל. לדבריו, לעירייה עומס מלוות בגובה כ-74 מיליון שקלים, בנוסף לכך גופי סמך שהעירייה ערבה להם שקועים בגירעונות מצטברים של כ-15 מיליון שקלים וחייבים כ- 15 מיליון ש״ח נוספים בהלוואות לבנקים. כמו כן קיימת מחלוקת עם חברת מקורות בנושא חוב של העירייה בסך מיליוני שקלים. קונינסקי אמר: ״אנחנו חייבים להתמודד עם הנתונים האלה, אי אפשר להמשיך ולהגיד שהכל בסדר. הנחיתי את כל המערכת להתחיל בתהליך של התייעלות.. קיבלנו תקציב של 3 מיליון שקל ממשרד הפנים כדי לבנות תוכנית למצויינות ארגונית. במסגרת התוכנית חברת ייעוץ מלווה אותנו, ממפה את כל המבנה הארגוני ומייעצת לנו בנושא ההתייעלות הפנימית… דרך קיצוץ״. קונינסקי ציין כי אין מנוס מקיצוצים אך הבהיר כי לא יעלה את הארנונה מעבר לשיעור ההעלאה האוטומטי שהממשלה קבעה.

מעיריית כרמיאל טוענים בתגובה: ״העירייה סובלת ממגמה מתמשכת של קיצוץ בתקציבי העירייה, במענקי האיזון וזחילה מתמשכת בעלייה בשכר הנובעת מהסכמי שכר ארציים ואתגרים חדשים העומדים בפנינו. מצב זה הביא לראשונה בתולדות העיר שתקציב העירייה יסתיים בגרעון בסך כ- 2.5 מיליון ש״ח בתקציב השוטף. מדובר בגרעון של פחות מ- 1% מסך התקציב. ראש העיר, משה קונינסקי, אשר נבחר לאחרונה, הצהיר כי בכוונתו לפעול לשינוי סדרי העדיפות, צמצום הבירוקרטיה והוא נחוש להוביל לתוכנית התייעלות בעירייה הכוללת נגיעה בכל תחומי הוצאות העירייה ללא כל עליה במיסי הארנונה!
תקציב העירייה שיאושר בישיבת המועצה הקרובה כולל בתוכו עשרות סעיפי התייעלות, צמצומים והשקעות בתחומים חדשים״.

שתפו

כתבה מעניינת:

יאיר קורין 2012

״הבלגן בכרמיאל בגלל ההילולה במירון – מטרד מיותר״

הציטוט בכותרת שייך ליאיר קורין, ששימש עד לפני 4 שנים כראש מחלקת הביטחון, הבטיחות ושעת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link