מדוע בריאות הנפש חשובה צילום להמחשה פריפיק
צילום להמחשה: פריפיק

לשבור את הסטיגמה: מדוע בריאות הנפש חשובה?

שתפו

פורטל זהר.נט

בריאות הנפש היא היבט חשוב של הרווחה הכללית שלנו. היא משפיע על איך אנחנו מרגישים, חושבים ומתנהגים, כלומר ההשפעה שלה עלינו היא לא פחות מקריטית. לכן, חשוב לתת עדיפות לבריאות הנפשית שלנו, להשקיע בה ולטפח אותה, בדיוק כפי שאנו עושים עם הבריאות הפיזית שלנו. בעיות בריאות הנפש יכולות להוות מחסום משמעותי לחיים מאושרים ומספקים, עבור אנשים מצליחים ולא מצליחים, עשירים ועניים כאחד. מצבים כמו דיכאון, חרדה והתמכרות יכולים להשפיע על מערכות יחסים שמעבר לזה נראות יציבות, העבודה ושאר הפעילויות היומיומיות שלנו. יתרה מכך, בעיות נפשיות שאינן מטופלות עלולות להוביל לתוצאות קשות, כולל התאבדות, שהיא אחת מגורמי המוות המובילים בעולם כיום הן במדינות מפותחות והן במדינות מתפתחות.

סטיגמות בנוגע לבריאות הנפש

למרות ההשפעה המשמעותית של בריאות הנפש על חיינו, אנשים רבים עדיין חשים בושה שמושפעת מסטיגמות מוטעות ומטעות כאשר דנים בנושאי בריאות הנפש שלהם או של אנשים אחרים. סטיגמות אלה יכולות למנוע מאנשים לחפש עזרה ותמיכה כשהם זקוקים לה ועלולים לא להצליח להתמודד בלעדיה. לכן, חשוב לשבור את הסטיגמה הזו וליצור תרבות שבה מתייחסים לבריאות הנפש באותה חשיבות כמו לבריאות הפיזית. מרכזי שיקום יכולים למלא תפקיד חשוב במתן תמיכה וטיפול לאנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות. הם מציעים סביבה בטוחה ותומכת בה אנשים יכולים לקבל טיפול, ניהול תרופות ומשאבים אחרים שיעזרו להם לנהל את מצבם. מרכזי גמילה מספקים גישה הוליסטית לטיפול בבריאות הנפש, המתייחסת הן להיבטים הנפשיים והן להיבט הפיזי של המצב. אגב, התמכרויות הן בעיה נפשית לא פחות מבעיה פיזית, לכן כל מרכז גמילה מאלכוהול או סמים מרפא את המטופלים תוך נקיטה בשיטות טיפול בבעיות בריאות נפש.

שבירת הסטיגמות הנ״ל

חוץ ממוסדות שיקום, יש עוד הרבה לאן לפנות בשביל אנשים שמתמודדים עם בעיות נפשיות. לדוגמה, קבוצות תמיכה, טיפול וייעוץ, שכולם יכולים להיות יעילים בסיוע לאנשים להתמודד עם התדרדרות במצבי בריאות הנפש שלהם. חשוב לציין שפנייה לעזרה בנוגע לבעיות נפשיות היא סימן לחוזק, לא לחולשה. מצבי בריאות הנפש יכולים להשפיע על כל אחד, ללא קשר לרקע שלו, ואין בושה לפנות לעזרה בניהול מצבים אלו. על ידי מתן עדיפות לבריאות הנפשית שלנו, שבירת הסטיגמה סביב בריאות הנפש וחיפוש עזרה כאשר אנו זקוקים לה, נוכל לשפר את הרווחה הכללית שלנו ולחיות חיים מאושרים ובריאים יותר.

לסיכום, בריאות הנפש חשובה, וחשוב לתעדף אותה בדיוק כפי שאנו עושים עם הבריאות הפיזית שלנו. עלינו לשבור את הסטיגמה סביב בריאות הנפש וליצור תרבות שבה מעודדים ותומכים בבקשת עזרה בנוגע לבעיות נפשיות. מרכזי שיקום ומקומות אחרים יכולים לספק תמיכה וטיפול יקרי ערך לאנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות. על ידי מתן עדיפות לבריאות הנפשית שלנו וחיפוש עזרה כאשר אנו זקוקים לה, נוכל להתמודד עם האתגרים שנתקל בהם ולהתגבר עליהם.

(תוכן שיווקי)

***אינטרמקס

כתבה מעניינת:

מרפאת כללית כרמיאל חבצלת

איך יפעלו מרפאות כללית בשעת חירום?

שתפורונן נודלמן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית: בשעת חירום כללית תפעיל 34 מרפאות אחודות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *