בית / כרמיאל / חברה / מדריך הנוער האהוב רפי לוזון הלך לעולמו
רפי לוזון. צילום רן שיינברגר
רפי לוזון. צילום רן שיינברגר

מדריך הנוער האהוב רפי לוזון הלך לעולמו

שתפו

לוזון הקים וניהל מועדון לבני נוער בכרמיאל שהיווה חבל הצלה עבור רבים. למרות שחלה בפוליו בילדותו לא איפשר מעולם למגבלות הפיזיות להגבילו, אך מחלת הסרטן הכריעה אותו

מאת אחיה ראב"ד

מדריך הנוער הכרמיאלי הוותיק, רפי לוזון, הלך ביום העצמאות לעולמו לאחר מאבק של מספר חודשים בגידול בראשו. הוא הובא ביום שישי למנוחות בבית העלמין בעיר. מאות ליוו אותו בדרכו האחרונה, רבים מהם צעירים ובני נוער ש"גדלו" במועדון "התחלה חדשה" אותו הקים וניהל. בין המלווים היו גם ראש העיר משה קונינסקי, סגנית ראש העיר בעבר שולה כהן ואנשי מינהל הרווחה בעיריית כרמיאל. כל הנוכחים סיפרו על אהבתו לבני הנוער ומחוייבותו להצלחתם.

רפי נולד בצפת בשנת 1953 ובילדותו חלה בפוליו (שיתוק ילדים), מחלה שהותירה בו אותותיה. מאז ועד יומו האחרון הוא נעזר במקל הליכה, שהפך יחד עם כובע הבוקרים, הזקן והשיער הארוך, לסימן ההיכר שלו.

מגיל צעיר נמשך לתחום החינוך. הוא עבד כמדריך חבורות רחוב בצפת, ושנים אחר כך השתלב בפעילות המתנ"ס בעיר, והקים את תנועת הנוער העירונית בצפת. בין לבין שלח ידו גם בעסקים עצמאים, בהם חנות מכולת ו"בית תה" שהקים וניהל בצפת.

קיראו גם על זה:

רפי נישא לפני 35 שנה לשושי, בת כרמיאל, ועבר להתגורר בעיר. תמיד היה רגיש במיוחד לעוולות חברתיות. בסוף שנות ה-80, בעקבות עליית מחירים משמעותית במחירי השכירות, כאשר זוגות צעירים התקשו להתמודד על יוקר המחיה, יצא במחאה ועבר להתגורר עם משפחתו הצעירה באוהל מול העירייה. צעדו סחף מאות משפחות ברחבי הארץ, שיצאו אף הן להתגורר באוהלים. המהלך חייב בסופו של דבר את הממשלה להיכנס בעובי הקורה.

מעולם לא איפשר רפי למגבלה הפיזית לעצור אותו. הוא טייל בארץ ובעולם, ובשנים האחרונות היה פעיל במועדון השיט של עמותת אתגרים וגילה את אהבתו לים ולמרחבים. הוא הקים משפחה לתפארת ועסק בתחום האהוב עליו, חינוך בלתי פורמלי – עם נערים שהתקשו להתמודד במסגרות הרגילות. המועדון שהקים היה חבל הצלה לרבים. היא נאבק לסייע לכל אחד ואחד מהחניכים, לעתים אף בדרכים בלתי קונבנציונאליות. רבים מבאי הלוויה היום סיפרו כי הציל את חייהם והעלה אותם למסלול שבסופו שירת בצה"ל, הקימו משפחה ועוד.

לפני מספר חודשים, בעקבות כאבי ראש עזים, התגלה הגידול במוחו. הוא עבר סדרה של טיפולים שלא הועילו, ובימיו האחרונים טופל על ידי בני המשפחה ואנשי קופת החולים, בביתו.

ביום העצמאות אחר הצהריים הלך לעולמו, מוקף באוהביו. הותיר אחריו אחים ואחיות, אשה שושי, מורה בבית הספר אופק, את הילדים ארז, רותם וגפן, ונכד אחד. יהי זכרו ברוך.

כתבה מעניינת:

עוז מנדלוביץ׳. צילום מהאלבום המשפחתי. יום הזיכרון לחללי צהל ונפגעי פעולות איבה

הביצוע המרגש לשיר שכתב עופר מנדלוביץ לזכר בנו שנפל בקרב

שתפוצפו בקליפ המרגש בו מבצע היוצר והזמר פבלו רוזנברג את השיר ״נתפללה״ שכתב עופר מנדלוביץ, …


3 תגובות

  1. כול מה שכתבו עך רפי זה פסיק למה שעשה בחייב אין אנשים כאלו זה דור שקשה יהיה למצוא רפי יהיה זכרך ברוך אתה בליבי חברך שמואל אסרף מבאר שבע

  2. אני מכיר את הבן אדם הזה יש לי חונך שהיה איתי אצלו במועדון גם ויתרתי על חדר כושר בשביל ש אני יעזור ל מועדון נוער להתחיל מחדש

  3. הקים בצפת את תנועת החלוץ ולא פסגות.
    היה אדם מדהים והשאיר חותם בכל בני הנוער של צפת באותה תקופה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.