בית העלמין. צילום ארכיון

מהו הפתרון ״היצירתי״ שמצאו אנשים למצוקת הקרקעות בבית העלמין?

שתפו

רמז: זה כרוך בפתיחתם של קברים ישניםיו״ר המועצה הדתית שאול פרץ: אין פסול בכך, אנחנו לא גובים כסף על כך

מאת גיל דובריש

מצוקת הקרקעות בבית העלמין העירוני גורמת למציאת פתרונות ״יצירתיים״: משפחות פותחות קברים קיימים ומקימות מכפלות מעל השלדים הישנים, על מנת לקבור אנשים שנפטרו לאחרונה.

בית העלמין העירוני נמצא מזה מספר שנים במצוקת קרקעות קשה, לאחר שאזל המקום הפנוי לקבורה באדמה. מרבית הנפטרים נקברים כיום במה שנקרא ״קבורת סנהדרין״ המתבצעת בקירות בגובה בשלוש קומות. אומנם קיימות תוכניות להרחבת המתחם, על חשבון שטח פנוי ששימש בעבר להטמנת פסולת, דרומית מזרחית לבית העלמין הקיים, אבל עיכובים שונים גרמו להחמרת המצב בחודשים האחרונים. כיום עומדת בפני משפחות שיקיריהן נפטרו, רק שתי אפשרויותלקבור את המתים במפלסים בתוך הקירות, ללא עלות, או לקנות מכפלות בשטח המצומצם שנותר פנוי. מחיר המכפלה הוא כ-2860 שקלים, סכום שנועד לכסות את העלויות של הקמתן.

השטח שאמור להתפנות לצורך הכשרת קברים חדשים שימש עד לפני כעשרים שנה כאתר המטמנה העירוני בו הושלכו כל הפסולת והאשפה של כרמיאל. עלאף שהאתר אינו משמש עוד כמטמנה מאז שנות התשעים, במשרד לאיכות הסביבה לא ממהרים להפשיר את הקרקעהסיבה: היתכנות של גזים רעילים הנפלטים משאריות הפסולת שנקברה במעמקי האדמה. בשנה האחרונה בוצעו מספר בדיקות וצעדים להכשרת הקרקע מבחינה תברואתית ובשבועות האחרונים הושגה התקדמות במאמצים. עלפי ההערכות, המשרד לאיכות הסביבה אמור לסיים את הבדיקות האחרונות ולתת ״אור ירוק״ להעברת השטח לטובת בית העלמין, אבל גם אחרי קבלת ההיתרים, עדיין יעברו מספר חודשים עד אשר תסתיים העבודה להכשרת חלקות הקבר החדשות.

שאול פרץ, יו״ר המועצה הדתית, הגוף הממונה על ניהול בית העלמין, אמר לזהר הצפון: ״אני מביע תקווה שבשנה הבאה נוכל לשוב ולקבור את הנפטרים בחלקות קבר בודדות. כיום יש אפשרות לקבורת סנהדרין וקבורה במכפלות בלבד. לגבי מכפלות יש בעיקר קבורה של קרובי משפחה, אך ישנם מקרים של אנשים זרים המבקשים להיקבר כךובמקרים כאלה יש צורך בהסכמתה של משפחת הנפטר. יש אליי פניות רבות של אנשים המבקשים לקבור את יקיריהם בחלקות קבר רגילות, אבל אין מקומות פנויים, אני עושה כל מה שבידי כדי לעזור ולהסביר״.

לדברי פרץ, לאחרונה הולך וגובר הביקוש לפתיחת קברים ישנים על מנת לקבור מת נוסף במכפלה. ״אין פסול בכך. מדובר בפתיחת הקבר עד ההגעה לשלד של הנפטר הקודם וביצוע ריבוד של שכבת אדמה חדשה מעליו, על מנת לקבור אדם נוסף מעל הנפטר. המועצה הדתית אינה עוסקת בכך, היא אינה גובה כסף על כך, ולכל מי שפונה אלינו בעניין, אנחנו מציעים לפנות לקבלן ולסגור את העניין הכספי מולו״.

כתבה מעניינת:

בית בראט. צילום ארכיון: פורטל זהר.נט

קורונה בבית בראט: אחות מאומתת, הדיירים בבידוד

שתפומאת גיל דובריש דיירים בבית האבות בראט בכרמיאל נכנסו לבידוד בחדריהם, לאחר שאחת האחיות במקום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.