רילוקיישן. צילום אילוסטרציה
רילוקיישן. צילום אילוסטרציה

מהו תהליך ניתוק תושבות?

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

לנתק או לא לנתק – זאת השאלה. בזמן שבו רילוקיישן עומד על הפרק, אחת הדילמות המרכזיות שעולות היא האם לבצע ניתוק תושבות או לא. ניתוק תושבות לא אומר שלא תהיו אזרחי ישראל, אך הוא כן אומר שלא תהיו חייבים במס על הכנסותיכם מחו"ל ואף לא תידרשו לדווח עליהן לרשויות המיסים בישראל. עם זאת, ניתוק תושבות גם אומר שלא תהיו זכאים לשירותים מדיניים, כמו בריאות, במדינת ישראל, אך במידה ותשובו לארץ תוכלו לחדש את התושבות ואף לזכות בהטבות שונות המגיעות לאזרחים השבים ארצה. אז איך לקבל את ההחלטה הקשה? הנה כמה דברים שיוכלו לעזור לכם.

מה הם הקריטריונים לניתוק תושבות?

העניין המרכזי אשר מקנה לכם את היכולת לבצע ניתוק תושבות, הוא היכן נמצא מרכז החיים שלכם. במידה ומרכז החיים שלכם לא נמצא בארץ, תוכלו לבצע ניתוק תושבות. הקריטריונים לקביעת מיקום מרכז החיים הם:

  1. המישור האובייקטיבי. במישור זה המדינה בודקת כמה מהחיים הכלכליים, חברתיים, משפחתיים ותעסוקתיים שלכם נמצאים במדינת ישראל וכמה נמצאים בחו"ל. כך למשל שאם בבעלותכם דירה בישראל, תאלצו להשכיר אותה בשביל לקבל את הזכות לניתוק תושבות.
  2. המישור הסובייקטיבי. הוא המישור שבודק מהן הכוונות שלכם וכמה הן מחזיקות במציאות, האם יש לכם סימוכין בראיות חיצוניות אשר תואמות את הסממנים החיצוניים שעשויים להעיד על מעבר מרכז חייכם למדינה אחרת.
  3. חזקות כמותיות. קיימת חזקה כמותית של 183 ימים בשנה, כלומר אם הייתם 183 ימים בשנה מחוץ ישראל, מרכז חייכם אינו נמצא בישראל. חזקה נוספת מתקיימת ככלל אם שהיתם בישראל 425 ימים על פני שלוש שנים. החזקות הכמותיות ניתנות לסתירה וישנן דרכים להוכיח שמרכז חייכם היה דווקא בחו”ל באותם זמנים, ולכן חשוב להתייעץ עם מומחה במיסוי. סעיף טכני נוסף קובע שתושב חוץ הוא מי ששהה בחו”ל ארבע שנים רצופות, כשלפחות 183 ימים מחוץ לישראל בשנתיים הראשונות.

האם ניתוק תושבות היא ההחלטה הנכונה עבורכם?

אחרי שבדקתם שאתם עומדים בוודאות בקריטריונים לניתוק התושבות, תוכלו להחליט האם הצעד נכון עבורכם. אם אתם נוסעים לתקופת רילוקיישן קצרה של עד שנה, ייתכן שעדיף לכם להגיש דוחות מס בישראל ולהמשיך להעביר את תשלומי הביטוח הלאומי בהוראת קבע, כדי לשמור על זכויותיכם בישראל (לקריאה נוספת – מדריך מס רילוקיישן).

מובן שבמידה והחלטתם לאמץ את חלופת ניתוק התושבות, אתם נדרשים לבחון את כל הנכסים שבבעלותכם בישראל ולשקול את מכירתם או השכרתם.

עצם הפעולה של ניתוק תושבות עשויה אולי להיות מאיימת, כיוון שניתוק תושבות נשמע קצת כמו ניתוק מישראל, אך זה ממש לא מה שהוא. ניתוק תושבות אומר שאתם לא מחויבים לרשות המיסים ותו לא, ואין בכך דבר המעיד על כך שלא תהיו אזרחים ישראלים בעודכם בחו"ל ובוודאי שבעת חידוש הזכויות שלכם אם תחליטו לחזור לארץ. אך ישנם יתרונות רבים בניתוק התושבות מבחינה כלכלית, ושווה לבחון אפשרות זו ברצינות במידה ואתם עומדים בפתחו של רילוקיישן.

 

(תוכן מקודם)

*** Shahar Shitrit

כתבה מעניינת:

ניהול משא ומתן. צילום אילוסטרציה

ניהול משא ומתן – מידע מקצועי

שתפומערכת פורטל זהר.נט במידה ואתם מעוניינים לדעת את כל המידע לגבי ניהול משא ומתן בצורה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.