סחוס אוסטאוארתריטיס
סחוס (אוסטאוארתריטיס). צילום להמחשה

מה גורם לשחיקת סחוס? (אוסטאוארתריטיס)

שתפו

מערכת פורטל זהר.נט

אוסטאוארתריטיס היא מחלה שפוגעת במפרקים. מחלה זו באה לידי ביטוי בשחיקה של הסחוס ובשינוי המבנה של עצמות המפרק בגוף. הגורמים העיקריים לשחיקת סחוס הם:

  1. דלקת

לעיתים קורה שיש עומס עודף שמופעל על הברך. עומס זה קורה בעקבות מצב של חוסר איזון בשריר, דבר שגורם להיווצרות של דלקת באזור, כך שמופרשים חומרים שגורמים בעצם לפירוק של הסחוס, לבצקת באזור ולכאב כרוני.
אדם הסובל מדלקת זו יכול לגשת אל אורתופד או רופא משפחה בשביל לקבל תרופה נוגדת דלקת להקלה. אך חשוב לדעת כי תרופות מסוג זה אינן מטפלות בדלקת עצמה, אלא רק מפחיתות את התסמינים.
במידה והומלץ לך ליטול את אחת מהתרופות הללו, מומלץ לקחת בחשבון כי הן ורמות לתופעות לוואי בקרב אנשים עם מחלות לב וכליות. לכן, אם אתה סובל מאחת מאלו, יש לציין זאת בפני הרופא. סביר להניח שהוא ינחה אותך ליטול את התרופה שתוצע לך, לזמן מוגבל.

  1. לחץ על המפרק

לעיתים קורה מצב שבו מופיע חוסר איזון של השריר שנמצא מסביב למפרק שנפגע, כך שנוצר בעצם עומס ולחץ על הסחוס. כאשר עומס זה הינו מתמשך, הוא עשוי לפגוע במפרקי הברך. ככל שהפגיעה במפרק ממשיכה, כך נוצר עומס שגורם לדלקת (כפי שצוין לעיל). במצב זה, ניתן יהיה לראות בבירור נפיחות סביב האזור ובנוסף, עשוי להופיע כאב וחום גבוה.
מדובר בתהליך שחוזר על עצמו וחשוב מאוד לטפל בו בהקדם כדי לא לגרום להחמרה נוספת של המצב.

 

  1. גיל

ככל שאדם מתבגר, כך עולה הסיכוי שהוא יחווה שחיקת סחוס. הסחוס נשחק עם השנים והוא אינו יכול להתחדש מכיוון שפשוט אין לו את היכולת הזו. מצב כזה שבו הסחוס נשחק, גורמת לאדם לסבול מכאב כרוני וממגבלה בתפקוד של הברכיים.

  1. עודף משקל

במידה והאדם סובל מעודף משקל, הסיכוי עולה גם כן, יחד עם הגיל. אדם שמשקל גופו הוא מעבר לממוצע גורם לעומס רב על מפרקי הברכיים שלו והשרירים שנמצאים סביבם, דבר שגורם בסופו של דבר לפגיעה קשה בסחוס.

 

יש הממליצים ליטול תוספי מזון בכדי לשפר את שחיקת הסחוס, במידה וזו קיימת, אך לא נערכו מספיק מחקרים בתחום זה, כך שלא ידוע בוודאות מהן ההשלכות של נטילתם, אם יש בכלל כאלו.
לעיתים, כאשר השחיקה משמעותית, האורתופד עשוי להמליץ לעבור ניתוח להשתלת מפרקים.  חשוב מאוד לדעת שזו לא הדרך היחידה לטיפול בשחיקת סחוס.

כיום ישנו טיפול שיכול להקל משמעותית את הכאבים הכרוניים ולשפר את איכות החיים של הסובלים משחיקת סחוס באמצעות טכנולוגיה חדשה ומתקדמת של חברת PainFree. כך שאם אתה סובל מכאב כרוני שנובע משחיקת סחוס, סביר להניח שמדובר במצב אקוטי שמקשה על התפקוד היום-יומי שלך.
רגע לפני שתפנה לניתוח, כדאי שתשמע מה יש ל- PainFree להציע לך.

(תוכן מקודם)

***Wise Digital

 

כתבה מעניינת:

בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות

בדיקת אולטרסאונד רקמות רכות

שתפומערכת פורטל זהר.נט בגופנו ניתן למצוא מגוון רחב של רקמות מסוגים שונים שניתן לחלק אותן, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.