תחנת רכבת כרמיאל

מה היו הסיפורים שעשו לנו את שנת 2017?

שתפו

מה היו הסיפורים הבולטים של 2017? הרכבת, מפגע החול, התאונה המזעזעת… סקירה מיוחדת

מאת גיל דובריש

שנת 2017, כמו קודמותיה, הייתה שנה מרגשת, לטוב ולרע. כולנו נותרנו המומים וכואבים בעקבות התאונה הקטלנית בכביש העוקף, שגבתה את חייה של ולריה פדרמסר וגרמה לפציעת שלושת חבריה והנהג. מוקדם יותר השנה, שמחנו כולנו מפתיחת תחנת הרכבת בעיר, אחרי שנים ארוכות של המתנה וציפיה. בגבעת רם וברבין סבלו השנה במיוחד ממפגעי החול והאבק, בעירייה נוצר קרע בין ראש העיר וממלאת מקומו, בתוכנית מחיר למשתכן נרשמה אכזבה ועוד, ועוד סיפורים שליוו אותנו השנה. קבלו את 10 הסיפורים הגדולים של השנה, ונקווה ששנת 2018 תהיה טובה יותר מקודמתה.

הרכבת

האם יש בכלל ספק לגבי המקום הראשון? 20 שנה פיללנו, 5 שנים חיכינו לסוף העבודות, והנה זה קרה. יום בהיר אחד, ב-20 בספטמבר, ערב ראש השנה, יצאה הרכבת הראשונה מתחנת כרמיאל בדרכה לתחנת חיפה חוף הכרמל. הרכבת היא ללא ספק שובר שיוויון, בזכותה ניתן להגיע במהירות וביעילות (יחסית, בכל זאת, רכבת ישראל…) לכל הערים המרכזיות, מחיפה ועד תל אביב, ירושלים ובאר שבע. הרכבת מרחיבה את מגוון אפשרויות העבודה לתושבי כרמיאל ואת מגוון האפשרויות לבילוי בשעות הפנאי.

כנראה שאין כרמיאלי אחד, שלא ניצל לפחות פעם אחת את הנסיעה בחינם בשלושת החודשים הראשונים, כדי לנסוע ברכבת

ולהעלות על כך פוסט בפייסבוק. מצד שני אי אפשר שלא להזכיר את עומסי התנועה בגלל מחסום הרכבת בצומת כרמיאל מערב ובכניסה לתחנת הרכבת.

בשורה התחתונה: בשלושת החודשים שחלפו נסעו בקו כחצי מיליון נוסעים, בקצב הזה נגיע לכ-2 מיליון נוסעים בשנה.

תאונה קטלנית

התאונה מזעזעת ביותר שאירעה כאן מזה שנים, בתחילת נובמבר, גבתה את חייה של ולריה פדרמסר בת 21 מכרמיאל, שלושה מחבריה והנהג נפצעו באורח קשה עד בינוני. נהג רכב אשר אסף לטרמפ 4 צעירים שחזרו מבילוי, איבד את השליטה על הרכב בכביש עוקף אזור התעשייה והתנגש בעוצמה בבסיס בטון של עמוד תאורה. ולריה נפצעה אנושות ונפטרה מאוחר יותר מפצעיה. הפצועים הועברו לבתי החולים רמב״ם ונהריה. שניים מהפצועים, בהם הנהג, עדיין מאושפזים ברמב״ם.

בשורה התחתונה: המחזות הקשים ימשיכו לרדוף אותנו עוד זמן רב וכך גם עדויותיהם של הנוסעים ששרדו את טרמפ המוות.

צילום: דוברות המשטרה

אלדר vs. גרינברג

השותפות הכמעט בלתי נפרדת בין ראש העיר וממלאת מקומו רינה גרינברג, נסדקה השנה באופן כמעט בלתי הפיך. ברקע: הבחירות לראשות העיר בסוף השנה הבאה, רינה גרינברג הכריזה על מועמדותה, כמו גם משה קוניסנקי, אלדר שעדיין לא החליט האם להתמודד לקדנציה נוספת אך גן לא נלחם בגל השמועות על כך שהוא עומד לפרוש, ביקש לקרב את משה קונינסקי ולצרפו לקואליציה, גרינברג ואנשיה סירבו – והמתיחות בין ראש העיר לממלאת מקומו עלתה והגיעה לכדי קרע עמוק.

בשורה התחתונה: שנת הבחירות כבר החלה. מה, לא מריחים?

מחיר למשתכן

אחרי שנים רבות, חלה סוף סוף תפנית בכל הקשור לנושא הדיור לזוגות צעירים, עם פתיחת ההרשמה להגרלה בתוכנית מחיר למשתכן בכרמיאל. במסגרת ההרשמה הוזמנו משפחות צעירות ורווקים מעל גיל 35 מחוסרי דיור, שעומדים בקריטריונים הדרושים, להירשם לתוכנית ולרכוש דירות במחיר המוזל ממחיר השוק. למרות הפיתוי הרב, נרשמו כ-200 זוגות בלבד – רק מעט יותר ממחציתם תושבי כרמיאל, בעוד שהיצע הדירות עומד כל 786 – בשבעה פרויקטים שונים בהר נבון.

בשורה התחתונה: ההיצע רב, הביקוש לא. אולי גם המחירים המוזלים, לא כל-כך מוזלים עבור רוב התושבים?

כל יום – חול

תושבי גבעת רם מאסו השנה במפגע החול וזיהום האוויר כתוצאה מהעבודות בשכונת רמת נבון. הטרקטורים הראשונים עלו על ההר ממערב לגבעת רם כבר באביב 2016, אבל חרף הבטחות חוזרות ונשנות של עיריית כרמיאל, התושבים ברדיוס הקרוב סבלו הקיץ במיוחד מהאבק והחול שהיתמרו מעל בתיהם וחדר לחצרות ולתוך הבתים. בעקבות אינספור פגישות, תלונות ופניות, שלא הועילו לתחושת התסכול והאכזבה מהמצב הקיים, יזמו התושבים בגבעת רם הפגנת מחאה בצומת הכניסה לשכונה והחתמת עצומה. ״אנחנו לא יכולים לחיות יותר באתר בניה״ היה המשפט שחזר שוב ושוב על עצמו.

בשורה התחתונה: אבל עכשיו חורף, יש פחות חול ואבק, אבל הסיבוב הבא בפתח.

אבק מיתמר מרמת נבון. צילום: צחי שטמלר

ריקוד עצוב

כרמיאל הוכתה השנה בהלם עם פרסום הידיעה כי המשטרה פתחה בחקירה נגד יניב קקון, 31, תושב העיר ומורה לריקוד, כוכב תוכנית הריאליטי לשעבר רוקדים עם כוכבים, בחשד לביצוע עבירות מין בנערות בעת שהדריך אותן. החקירה נפתחה בעקבות הגשת תלונה של נערה בת פחות מ-16, תושבת כרמיאל, בגין ביצוע עבירות מין והפיכתה לשפחת מין לכאורה. קקון נחקר ונעצר בתחנת המשטרה, בהמשך הוארך מעצרו והוגש נגדו כתב אישום. חבריו ומכריו הרבים בטוחים עד היום כי מדובר בעלילת שווא.
בשורה התחתונה: מאיפה שלא נסתכל על כך, זה סיפור עצוב.

הטכני בדרך

בצל ההישג הגדול של השנה – פתיחת תחנת הרכבת, קיבלנו בשורה טובה נוספת: סוף סוף חלה התקדמות בנושא העתקת ביה״ס הטכני של חיל האוויר ממפרץ חיפה לכרמיאל.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר האוצר משה כחלון וראשי רשות מקרקעי ישראל סיכמו על עיסקה בשווי מאות מיליוני שקלים, שבמרכזה פינוי מתחם ביה״ס הטכני במפרץ חיפה והעברתו לכרמיאל. השבוע אף קיבל סגן שר האוצר יצחק כהן תואר אזרח כבוד של כרמיאל בעקבות מעורבותו הרבה באישור הפרויקט.

באפריל 2012 הונחה אבן הפינה להקמת ביה״ס הטכני בשטח שבין הכניסה המערבית לבין שכונת הווילות המערבית, אך בשנים שחלפו מאז, עיכבו את הפרויקט מחלוקות בין משרדי האוצר והביטחון. העתקת ביה״ס תספק לעיר תנופה רצינית ומאות מקומות עבודה חדשים.

בשורה התחתונה: אז נכון שיש סיכומים, אבל עד למעבר בפועל, יידרשו עוד שנים. נחייה ונראה.

הצהרונים הוזלו

בעקבות מחאה ציבורית של תושבים, הורים לילדים בצהרונים, בנושא המחירים היקרים והמוגזמים בצהרונים, נערכה בדיקה מקיפה של העירייה ועימה גם הגיעו הבשורות הטובות אשר פתחו את שנת 2017: אלדר הודיע על הוזלה משמעותית במחירי הצהרונים בעיר וציין כי החל מחודש מאי, יעמוד מחיר הצהרונים על 10,536 ש״ח לשנה, במקום 14,000 ש״ח, הוזלה של 3464 ש״ח. כמו כן הודיע על הגדלת פריסת התשלומים ל-12 במקום 10 תשלומים, כאשר המחיר החודשי יעמוד על 878 שקל. זאת הודות לסבסוד עירוני של הצהרונים.

בשורה התחתונה: מחאה ציבורית זו דרך מצויינת לשנות דברים. אבל אתם כבר יודעים זאת.

זה רק תרגיל

כרמיאל נבחרה מבין כל הרשויות המקומיות במדינה, לארח בחודש יוני את תצוגת התכלית המרכזית בתרגיל החירום הלאומי במתאר רעש אדמה, במסגרת שבוע החירום הלאומי. התרגיל שנערך במשך מספר שעות בכרמיאל, נחשב לתרגיל החירום הגדול ביותר מאז קום המדינה, בהובלת פיקוד העורף, בשילוב כוחות משטרה, כיבוי אש, מגן דוד אדום ורשות החירום הלאומית (רח״ל). השתתפו בו מאות אנשי כוחות ביטחון, חילוץ והצלה, רפואה ומתנדבים וכבישים נחסמו.

בשורה התחתונה: טוב שהיה ושלא נצטרך.

יקירינו

אות יקירי העיר לשנת 2017, הוענק ע״י ראש העיר, בטקס חגיגי ומרגש בהיכל התרבות, לשורה של מתנדבים בקהילה. אלדר הודה ליקירים על פועלם למען העיר ואמר כי "בזכות האנשים הטובים שחיים פה כרמיאל היא אחת מהערים האטרקטיביות בישראל. הענקת תואר יקיר כרמיאל נותנת בידינו את ההזדמנות להוקיר את המתנדבים".

ואלה הם 13 יקירי העיר שנבחרו הפעם: הרב אליהו מלכא, אהרון באן, אלכס פלד, אבי פאר, איציק כהן, יצחק זר, חנה כוהני, גבי מלכה, סמי ברוך, יעקב סיני, עדנה שושן, ג'ניה לבנט, סולומון לבייב.

בשורה התחתונה: מגיע להם.

כתבה מעניינת:

משה קונינסקי וטניה מזרסקי. צילום דוברות עיריית כרמיאל

מסגנית ראש העיר לחברת כנסת: קונינסקי בירך את מזרסקי

שתפומערכת פורטל זהר.נט ממלאת מקום ראש העיר כרמיאל וסגניתו טניה מזרסקי תושבע ביום רביעי הקרוב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.