שכונה בכרמיאל. צילום ארכיון

מה שווה יותר בכרמיאל: שכירות או משכנתא?

שתפו

בדיקה של חברת בסט קרדיט משכנתאות ופיננסיים מגלה מה הפער הממוצע בין החזרי המשכנתאות לדמי השכירות בעיר, ואיזה מהם יקר יותר. התוצאות המלאות –  בכתבה

מאת גיל דובריש

הוויכוח הזה לא נגמר אף פעם: מה שווה יותר – לקנות דירה ולשלם החזרי משכנתא, או לגור בשכירות בלי התחייבות לבנק? לכל אחד ואחת תשובה ונימוקים משלהם, אבל עכשיו יש לנו נתונים מדויקים שיעזרו לתמוך בעמדתכם – בפעם הבאה שיצוץ ויכוח בנושא.

כמובן, חשוב לציין כי כדי לקבל משכנתא יש צורך בהון עצמי גדול – מדובר בסכום שהוא מעבר להישג ידם של חלקים רחבים בציבור.

בדיקה שביצעה חברת בסט קרדיט משכנתאות ופיננסיים עבור ynet ו״ממון״ ופורסמה הבוקר (יום א׳), בדקה את ההפרשים בתשלומים בין החזרי המשכנתא לבין דמי השכירות ב-15 יישובים בארץ, בהם כרמיאל.

מהבדיקה עולה כי יש מספר ישובים בצפון (נהריה, חיפה) שבהם החזרי המשכנתא נמוכים משמעותית מדמי השכירות בהיקף של מאות שקלים בחודש. בכרמיאל המצב דווקא שונה. הפער אומנם לא גדול במיוחד, אבל מסתבר שכאן – דמי השכירות נמוכים יותר מההחזר החודשי של בעלי המשכנתאות.

לצורך העניין, נבדקו מחיריהן של דירות 4 חדרים בשטח 95 מ״ר ובוצעה השוואה בין ההחזר החודשי בקניית דירה כזו לבין דמי השכירות החודשיים. לפי הבדיקה מחיר ממוצע של דירה כזו בכרמיאל עומד על 1,679,600 מיליון שקלים (כמעט 190,000 ש״ח יותר מדירה דומה בנהריה, רק 125,000 ש״ח פחות מדירה דומה בחדרה).

במסגרת הבדיקה חושבו החזרי המשכנתא לפי שני מסלולים – 75% מימון ו-50% מימון, ומצד שני חושבו דמי השכירות החודשיים הממוצעים לדירת 4 חדרים, לפי שילוב של תשואת שכר דירה ממוצעת ובדיקה מול מודעות שכירות מהשטח ומלוחות מוכרים בישראל כגון יד2 ומדלן.
התוצאה, כפי שפורסמה: בעוד שדמי השכירות הממוצעים בדירת 4 חדרים בעיר עמדו על 4199 שקלים לחודש, החזר המשכנתא הממוצע על דירה דומה עמד על 4367 ש״ח, פער של 168 שקלים בחודש לטובת השכירות.
ובחזרה לשאלה הגדולה: מה שווה יותר בכרמיאל? נדמה שאין תשובה מוחצת וחד משמעית, אומנם השכירות (בינתיים) זולה במעט, אבל הפער אינו כזה גדול.

כתבה מעניינת:

שירות התעסוקה כרמיאל צילום ארכיון

סימן טוב: לראשונה מאז תחילת המלחמה ירידה במספר דורשי העבודה

שתפומערכת פורטל זהר.נט סימנים חיוביים ראשונים של התעוררות מחודשת בכרמיאל. לראשונה מאז תחילת מלחמת כ"ב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *