מחכים 20 שנה לפתרון דיור ציבורי

שתפו

טיילו ואבשלום רחמימוב הגישו תביעה מינהלית נגד עמיגור ומשרד הקליטה, לטענתם עקב אפליה כנגדם: כבר לא מאמינים במדינה ובממסד. בעמיגור שוללים את הטענות ואומרים כי בני הזוג דחו פתרונות שהוצעו להם

מאת גיל דובריש

אבשלום וטיילו רחמימוב מכרמיאל מחכים כמעט 20 שנה לקבלת דיור ציבורי מעמיגור וסבלנותם כבר פקעה. לטענתם, הם רואים בעיניים כלות כיצד משפחות אחרות שהיו לדבריהם, מאחוריהם בתור לקבלת דירה, מקדימים אותם ומקבלים פתרונות דיור הולמים. השניים אף הגישו תביעה מינהלית בנושא.

אבשלום בן 69 וטיילו בת 61, עלו ארצה ממדינות חבר העמים בשנת 1998, ביחד עם שלושת ילדיהם הגדולים. תחילה התגוררו בעכו וכעבור שנה וחצי עברו לכרמיאל. הם מתגוררים לבדם בדירת 3 חדרים ברחוב הגליל ומשלמים דמי שכירות מלאים לבעל הבית, בגובה 1900 שקלים לחודש. ״אנחנו משתכרים בקושי מקיצבאות ביטוח לאומי, זקנה ונכות ונאלצים להסתדר עם מה שיש״ מספר אבשלום. ״בעל הדירה הודיע לנו כי בקרוב ייאלץ להעלות את הסכום ל-2000 שקלים לחודש״.

עם בואם לארץ, נרשמו בני הזוג בתור לקבלת דיור ציבורי, אולם אחרי שעברו לכרמיאל גילו לדבריהם כי מקומם בתור אבד, משום מה וכי רק לאחר שהתעקשו הוחזרו לרשימת הממתינים. עקב נכותם טוענים השניים כי נמסר להם שהם ראויים לקבל דירת קרקע.

״מאז שעברנו לכרמיאל והתחלנו לשלם שכירות מלאה, פניתי מאות פעמים ישירות לעמיגור ואני לא מגזים״ מספר אבשלום. ״בכל פעם נאמר לי ׳חכה בסבלנות׳. אחרי כמה שנים של המתנה כבר התחלתי להתעצבן, אין לי דירה, הבטחתם – תקיימו. ככל הידוע לי אנשים אחרים שהמתינו פחות זמן ממני קיבלו דירה מעמיגור בזמן שאני מחכה ומחכה… אני מודה שהיו כמה מקרים שהרגשתי שנמאס לי, צעקתי ונאלצו לקרוא לאבטחה ואיימו שיזעיקו משטרה״.

אבשלום אומר כי הוא ורעייתו איבדו את האמונה במדינה ובממסד. ״אני כבר לא מאמין שאקבל דיור ציבורי, אני ממשיך בפניות שלי לעמיגור בלית ברירה, אבל מרגיש שעושים ממני צחוק ומשפילים אותי. לא היה לי מושג שאקלע למצב כזה. אני חש אפליה כלפיי ולדעתי האישית זה קורה כי אני מקווקז, בעוד שעולים מרוסיה ואוקראינה מקבלים סיוע ופתרונות״.

עקב ההוצאות על שכר הדירה, נאלצים טיילו ואבשלום לחיות בצמצום רב: ״אין לנו עזרה חיצונית, ויתרנו על קניית מוצרים חשובים, כי לא היה לנו כסף לקנות. למשל לא קונים אף פעם בגדים, קונים מה שאפשר במחירים הזולים ביותר כדי לעמוד בתקציב. בתי זקוקה לעזרה, אחרי שבעלה נספה בתאונה הטרגית שבה קרס חניון בתל אביב, היא ושני ילדיה עברו לכרמיאל כדי להיות קרובים אלינו ואיננו יכולים לסייע לה, כי אנחנו בעצמנו זקוקים לעזרה״.

בני הזוג הגישו תביעה מינהלית נגד חברת עמיגור ומשרד הקליטה, בדרישה לקבל דיור הולם, אך ללא תוצאות. ״אני מרגיש שאני נלחם מול כל הגופים, כמו עמיגור, משרד הקליטה ובית המשפט. צר לי שעורך הדין שמונה מטעם הסניגוריה הציבורית לא ייצג אותי בצורה הולמת. איך מקבלים אנשים דירות, בעוד שאני מחכה ומחכה? אני מנסה לחפש עורך דין ראוי שיכול לייצג אותי בתביעה שאגיש בגין ההשפלה שעברתי״.

השניים מציינים כי פעם אחת בלבד הוצע להם פתרון – בדמות יחידת דיור שהיא חלק מדירה, בגודל של כ-27 מ״ר. ״זו השפלה. פיצלו דירה לשניים ברחוב הפרחים – חדר אחד בלבד. סירבתי. במשפט שמתנהל, עמיגור טוענת שהציעה עוד פתרון דיור ומציינת שסירבתי אך לא הוצע לנו פתרון שכזה״.

דובר עמיגור ארז שני מסר לנו בתגובה: ״לצערנו מר רחמימוב אינו מציג הדברים נכונה. עמיגור אינה מוסמכת ואינה מאשרת זכאות לדיור ציבורי ו/או קובעת מיקום בתור הזכאים, אלא אך פועלת בהתאם להפניות של הגורמים המוסמכים, ובמקרה זה – המשרד לקליטת עליה״.

״בניגוד לנטען על ידו, אושרה לו זכאות לדיור ציבורי על ידי המשרד לקליטת עליה רק בשנת 2014, והוצעו לו מאז על פי הפניית משרד הקליטה מספר פתרונות, אך הוא סירב לכולן, בין היתר מהטעם כי הוא דורש דירת 3 חדרים למרות שהזכאות שאושרה לו הינה לדירה של עד 2 חדרים בלבד. הנ"ל אכן הגיש עתירה מינהלית כנגד עמיגור, המשרד לקליטת עליה ומשרד הבינוי והשיכון, וזו נדחתה כנגד עמיגור על הסף שכן היא אינה קובעת זכאויות ו/או מיקום בתור). יציין, כי גם העתירה כנגד המשרד לקליטת עליה נדחתה, שכן נמצא כי לא היה טעם בטענותיו והמשרד פעל בהתאם לנהלים״.

כתבה מעניינת:

דליקה רכב שדרות נשיאי ישראל

״פתאום הרחתי עשן״: רכב עלה באש ליד קניון לב כרמיאל

שתפומאת גיל דובריש הבוקר (יום ד׳) בסביבות השעה 9 הוזנקו צוותי כיבוי, שיטור ורפואה בעקבות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.