מי אחראי לרשלנות סוכן הביטוח?

שתפו

עקב רשלנות של סוכן הביטוח פטר ביהמ”ש את קבוצת תגלית המספקת שירותי ניקיון ואחזקה מתשלום פרמיות שתבעה ממנה חברת ביטוח. עוד קבע ביהמ”ש כי הסוכן הוא שלוח של חברת הביטוח וחייב אותה בתשלום הוצאות המשפט

מערכת זהר הצפון

בפסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בתל אביב אשר מתייחס ל”משולש הקדוש” של יחסי מבוטח – חברת ביטוח – סוכן, התקבל ערעור שהגישה קבוצת תגלית מכרמיאל המספקת שירותי ניקיון ואחזקה, תחזוקה והדברה למוסדות ומפעלים, באמצעות משרד עו”ד ש. גליק.
קבוצת תגלית בוטחה אצל אחת מחברות הביטוח, לביטוח העסק משנת 2006. בין השנים 2006-2009 חודשה הפוליסה באופן שוטף מדי שנה ע”י הסוכן. ב-2009, בתום תקופת הפוליסה לאותה שנה, לא חודשה הפוליסה כנהוג, כאשר חברת הביטוח התנתה את חידוש הפוליסה בהעברת ביטוחי המנהלים של קבוצת תגלית לידיה.
הפוליסה חודשה לשנה נוספת כעבור 3.5 חודשים, כאשר סוכן הביטוח לא דיווח על “החור” הביטוחי שנוצר. במהלך שנה זו שילמה קבוצת תגלית פרמיה גבוהה פי שמונה מהפרמיה ששולמה על פי הפוליסה שנהגה בשנים קודמות, כאשר גם על השינוי המשמעותי במחיר הפרמיה לא דיווח הסוכן לקבוצת תגלית.

במהלך שנת 2010 עלתה קבוצת תגלית על התשלום המופרז שנגבה ממנה ופנתה לסוכן בבקשה לבטלו. עם פנייתה הורה לה הסוכן להפסיק את תשלום הפרמיה לשנת 2010, זאת עד לבירור העניין אצל המבטחת, ואף ציין כי תהיה זכאית להחזר כספי על-סך 60,000 ש”ח בגין עודפי פרמיה ששולמו עבור שנת 2009.

בשל הפסקת תשלומי הפרמיה ביטלה חברת הביטוח את הפוליסה לשנת 2010, ארבעה חודשים לפני מועד סיומה והגישה נגד קבוצת תגלית תביעה לתשלום יתרת הפרמיה שלא שולמה לשנה זו. בבהימ”ש טענה חברת הביטוח כי הסוכן החתים את קבוצת תגלית על הצעת ביטוח וסימן איקס ליד המקום שבו המבוטח מבקש כי הסוכן יהיה שלוח מטעמו ולכן האחריות חלה על החברה. תביעתה התקבלה, אך בעקבות ערעור שהגישה חברת תגלית נגד חברת הביטוח, קבע בית המשפט המחוזי, כי אין תוקף לחתימת המבוטחת בהצעת הביטוח על מינוי הסוכן כשלוח מטעמה והוא שימש כשלוח מטעם חברת הביטוח.

עוד קובע פסק הדין בערעור, כי מאחר שהסוכן שפעל כשלוח של חברת הביטוח, הסביר לחברת תגלית כי נגבו ממנה פרמיות ביתר והורה לה להפסיק את תשלומי הפרמיות לחברת הביטוח וכתוצאה מהנחייתו בוטלה הפוליסה, חברת תגלית אינה צריכה לשלם לחברת הביטוח את הפרמיות שתבעה ממנה, עד לביטול הפוליסה.

“אני שמח על החלטת ביהמ”ש וצר לי כי סוכן הביטוח והחברה המבטחת אשר אמורים לפעול לטובת הלקוח לא פעלו בצורה זו בלשון המעטה”, אמר אלון אזולאי, יו”ר והבעלים של קבוצת תגלית.

כתבה מעניינת:

האמפיתאטרון כרמיאל. השכונה החדשה תוקם צמוד למקום

דירה חדשה בכרמיאל בפחות מ-800 אלף ש״ח? בקרוב

שתפותוכנית דיור במחיר מופחת׳ שיזם השר לשעבר יעקב ליצמן מגיעה לראשונה לכרמיאל: 48 יחידות דיור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.