ריבוד כבישים מורד הגיא ארכיון
רחוב מורד הגיא. צילום ארכיון

מנותקים בפסטיבל: קווי התחבורה הציבורית מדלגים על תחנות בשכונה הדרומית

שתפו

תושבים ברחוב מורד הגיא גילו לתדהמתם כי לרגל הפסטיבל הוחלט לנתקם מהקווים הפנימיים: זה פוגע באוכלוסיה מבוגרת, עולים ומשפחות חרדיות המתגוררים כאן. אגד: כל השינויים קיבלו את אישור משרד התחבורה

מאת גיל דובריש

תושבים המתגוררים ברחוב מורד הגיא בכרמיאל הופתעו השבוע לגלות כי קיבלו ״מתנה״ מיוחדת לרגל פסטיבל המחול – ניתוק מוחלט מקווי האוטובוסים הפנימיים וזאת ללא הודעה מוקדמת. באגד מזדרזים לציין כי מדובר בשינוי זמני שקיבל את אישור משרד התחבורה.

מדי שנה בתקופת פסטיבל המחול נכנסים לתוקף מסלולים חלופיים בקווי התחבורה הציבורית כדי להימנע מכניסה למתחם המופעים. בשנים קודמות שמרו השינויים על מתכונת קבועה וכללו מעקף בשדרות נשיאי ישראל בין כיכר חצב (הכיכר שמעל האיצטדיון העירוני) לבין רחוב צה״ל.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

אלא שהפעם, שונה התוואי באופן דרסטי ומתברר כי הקווים הפנימיים מדלגים לגמרי על רחוב מורד הגיא. המסלול החלופי כולל כיום נסיעה בשדרות נשיאי ישראל ומשם פניה לרחוב השושנים עד לקניון לב כרמיאל. וכמובן, שבדרך חזור, מדובר במסלול זהה אך הפוך. השינויים בוצעו לטענת תושבים ללא התראה מספקת ומבלי שיטרחו לעדכן אותם בנעשה.

אביטל המתגוררת ברחוב מורד הגיא, גילתה על השינוי יום לפני הפסטיבל, כשנאלצה לרדת בתחנה מרוחקת מאוד מביתה. ״חשבתי שמדובר בטעות אישית של הנהג באותו ערב״ היא מספרת. ״למחרת יצאתי לתחנת האוטובוס הקרובה בשעת בוקר מוקדמת וזאת על מנת להספיק לרכבת כדי להגיע לעבודתי בתל אביב. המתנתי שעה ארוכה בתחנה ביחד עם אנשים נוספים. השילוט הדיגיטלי בתחנה וכן האפליקציות בסמארטפונים הציגו את מועדי הנסיעה הרגילים של האוטובוסים. רק לאחר זמן רב כשמועד ההגעה חלף ואף אוטובוס לא הגיע לתחנה, הבנו שמשהו השתבש״.

אביטל יצרה קשר עם מחלקת התחבורה בעירייה שם נמסר לה לדבריה כי שינוי התוואי הינו החלטה של חברת אגד. ״אחרי שהערתי להם כי אף אחד לא טרח להודיע לנו מראש על השינויים, הובטח לי שיפורסמו הודעות בתחנות האיסוף הרלוונטיות״.

אביטל פנתה גם אל הנהלת אגד בכרמיאל ולדבריה, ״בשיחה עם נציג הסניף הוא ציין שההחלטה לבצע שינוי במסלול התקבלה במטרה למנוע שיבוש בלוחות הזמנים של האוטובוסים, וזאת בשל עומסי התנועה הנובעים מהפסטיבל. כלומר – כדי שכל התושבים יקבלו שירות אוטובוסים ללא שיבושים, הוחלט לנתק שכונה שלמה מהתחבורה הציבורית!״

ברחוב מורד הגיא קיים ריכוז גבוה של אוכלוסיה מבוגרת, כמו גם משפחות עולים ומשפחות חרדיות. ״זו אוכלוסיה מוחלשת שעושה שימוש מסיבי באוטובוסים בקווים הפנימיים״ מסביר אזרח המתגורר בשכונה. ״זה מרתיח ומכעיס שדווקא באוכלוסיה הזו החליטו לפגוע בזמן הפסטיבל. עבור מי שמתגורר שם ואין בבעלותו רכב פרטי, הדרך היחידה לצאת מהבית היא באמצעות נסיעה במוניות – ומדובר בסכום של 40 שקלים לפחות בנסיעה הלוך וחזור בתוך העיר. מכיוון שמדובר במספר ימים רצופים, זהו מחיר שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו״.

פנינו אל עיריית כרמיאל, שם נאמר לנו כי ״חברת אגד היא שהחליטה לבצע את השינויים במסלולי הנסיעה של האוטובוסים. עיריית כרמיאל סגרה רק חלק מציר מורד הגיא״ הדגישו בעירייה.

תגובת דובר אגד, רון רטנר: "מדובר בפסטיבל שהינו יוזמה של עיריית כרמיאל ועל כן אנו כפופים לסגירות הצירים אשר מכתיבה העירייה. בחברת אגד עושים את כל המאמצים בכדי למזער את העומסים שיוצר הפסטיבל ולשמור על הנוחיות ושגרת החיים של התושבים ככל שניתן. חשוב לציין, כי כל השינויים והתכנון המחודש שנעשה לקראת הפסטיבל, הינם לתקופת הפסטיבל בלבד וקיבלו את אישור משרד התחבורה".

כתבה מעניינת:

פסטיבל המחול צילום ארכיון אלכס הובר

בצל הקורונה: פסטיבל מחול בכפוף לתו הירוק

שתפושינויים קלים בלבד בפסטיבל בשל ההנחיות: מתחם הרקדות נוסף והעתקת מופע ריקודים סלוניים לאוויר הפתוח. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.