תמונת אילוסטרציה

מנקה שנפגעה בבית פרטי תפוצה בסכום של 215 אלף ש״ח

שתפו

שכרתם שירותי מנקה בחגים? כדאי שתקפידו לשלם את הביטוח שלה, כדי שלא יקרה לכם מה שקרה למשפחה מכרמיאל אשר נתבעה ע״י המנקה

מערכת זהר הצפון

תופעה ידועה היא שלקראת פסח, נהוג לפתוח במבצעי ניקיון, ביעור חמץ ואפילו שיפוצים. לאור גודל המשימה, רבים שוכרים עובדות ניקיון חיצוניות למבצעי בזק בבתיהם – ואם העובדת הקבועה אינה מספיקה אף מבקשים ממנה לגייס עוד עובדות, בנות משפחה או חברות, העיקר שבליל הסדר הכל יהיה כשר ומצוחצח.

רוב האנשים לא מודעים לכך כי מרגע שעובדות אלה נכנסות לבתיהם, הן הופכות לעובדות שלהם לכל דבר ועניין ולכן יש לדאוג מראש לביטוח חבות מעבידים או ביטוח חבות אחר, שיגן על העובדות ועליהם, במקרה ולעובדות קורות תאונות.

כך בדיוק קרה לאחת המשפחות בכרמיאל, שלקראת פסח 2011 ביקשה לעשות נקיון מקיף בביתה ולצורך כך גייסה עובדת נקיון מאחד היישובים הסמוכים. חוק מרפי הפעם היה ״במיטבו״ וביום השלישי לעבודתה, קרסה סככה שעליה עמדה עובדת הנקיון בעת שעסקה בניקוי אחד החלונות והיא נפלה ונפגעה בגבה.

המשפחה הוציאה לעובדת תלוש שכר והתובעת פנתה בתביעה למוסד לביטוח לאומי שהכיר בה כנפגעת עבודה, ועדה רפואית מטעם המל״ל אף קבעה נכות בשיעור של 5% בלבד, אולם בכך לא תמה הסאגה בין הצדדים.

התובעת פנתה למשרד עו"ד רשאד סלים מכרמיאל, וזה הגיש בשמה תביעה נזיקין כנגד אבי המשפחה ובה טען כי ״בין הצדדים התקיימו יחסי עובד מעביד וכי המשפחה המעסיקה הפרה נורמות בטיחות וחובות זהירות שמוטלות עליה כמעסיק, הן ברמה המושגית והן ברמה הקונקרטית בכך שנתנו לעובדת לעבוד בצורה מסוכנת והניחו לה לעמוד מעל סככה רעועה שקרסה מתחתה״.

לתביעה צירף עו"ד סלים חוות דעת של מומחה אורתופד שבה נקבעה נכותה של התובעת בשיעור יותר גבוהה מקביעת המל"ל ובית המשפט נתבקש לפצות את התובעת בגין כאב וסבל, עזרת צד ג' לעבר ולעתיד, אובדן השתכרות ויכולת השתכרות בעבר ובעתיד ועוד ראשי נזק כנטען בתביעה.

המשפחה המעסיקה הכחישה מצידה את הנטען בתביעה וכפרה בחבות ובאחריות לתאונה. בני המשפחה טענו שהם אסרו על המנקה לצאת מהחלון ולנקותו מבחוץ וכי התובעת לטענתם, הפרה הוראותיהם ואזהרותיהם ופעלה על דעת עצמה ועל כן ביקשה המשפחה לדחות את התביעה.

ההליכים בבית המשפט נמשכו במשך כחמש שנים, כשכל צד נלחם על עמדתו ובסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכמה דיונית להסמיך את בית המשפט לפסוק ביניהם על דרך הפשרה, בהתחשב במכלול הנתונים והנסיבות. הדיון שהתקיים בבית משפט השלום בקריות, הסתיים בימים אלה בפסיקת השופט כי על המשפחה המעסיקה לשלם לתובעת סכום של כ-215,000 ש״ח, מעבר לתקבולי המל"ל וזאת לאחר ששקל כל הנסיבות.

בפסק הדין אפשר בית המשפט למשפחה לשלם את הפיצוי ב-6 תשלומים חודשיים שווים וזאת מתוך התחשבות בכך שאין מאחוריה ביטוח. יחד עם זה, נקבעה בפסק הדין סנקציה של 100 אלף ש״ח במידה והמשפחה לא תעמוד בתשלומים.

עו"ד סלים: ״אני קורא לכל המשפחות שנעזרות במנקות לקראת פסח ובכלל, לבטח את עצמן ואת המנקות בביטוח חבות מעבידים או ביטוח אחריות אחר, שיכסו את המשפחה המעסיקה ואת המנקה מפני נזקי גוף. בין המשפחה לבין המנקה נכרת חוזה עבודה שמטיל על המשפחה חובת זהירות כמעסיק ובמקרה של תאונה, המשפחה לא תוכל להימלט מחובת תשלום פיצוי. במקרה דנן, בית המשפט עשה צדק תרתי משמע הן עם העובדת והן עם המשפחה, וזאת גם לאור הנכונות שגילתה העובדת להקל על המשפחה, אחרת אפשר היה שייפסק גם פיצוי גבוה יותר״.

כתבה מעניינת:

רותם ינאי צילום פרטי

חברי מועצה לא ידעו על טקס יקירי העיר: לא קיבלנו הזמנה

שתפוחברי סיעת טב לכרמיאל לא קיבלו הזמנה אישית ורשמית לטקס: ״כך נראית ההתנהלות של העירייה״. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.