מעגל מוזיקלי לאהבה ושלום – יהודים וערבים בפבלה של מנוף

שתפו

קצת יותר מיממה אחרי, מעלה על הכתב את החוויה.
הרעיון התחיל ביום שלישי שעבר, במפגש שבין תחושת חוסר אונים שתקפה אותי לנוכח הסבל של שני הצדדים במלחמה, לבין שיעור אצל יאיר דלאל, מוזיקאי פעיל שלום, מורה וחבר.
פתחנו יומנים וקבענו מעגל נגינה במרחק שבוע מהיום. חיפשנו מקום שינתן בהתנדבות, ללא כוונת רווח. פניתי ליזהר מהפאבלה של מנוף. הוא הרים את הכפפה ומשם זה התגלגל, עם הרבה עזרה ופתיחת הלב. נירית סגל דוברת המועצה במשגב ושלומית דרעי ממחלקת תרבות מיד התגייסו להעביר מיילים לכל ישובי במשגב. דיאן קפלן, מוזיקאית מיודפת, העבירה מיילים לכל האנשים שהשתתפו במעגל דומה שהתקיים בכנסיה של עילבון שלושה שבועות קודם לכן.
בשלב מסוים לא היה לי מושג כמה אנשים צפויים להגיע, משום שהבנו שמוזמנים רבים כלל לא פעילים בפייסבוק. ולא ידענו אם יבואו גם אנשים מהמגזר הערבי. ולא ידענו אם יתלהטו הרוחות.
היתה לי תפילה בלב, שנשב יחד, יהודים וערבים, ונפתח את הלב, ונראה את האדם שבאחר, וננגן ונשיר. וכך היה…
200 איש , באים והולכים, מצטרפים ופורשים לישון, ובאים עוד ונשארים, ושרים, ומנגנים. אפילו איש עם קונטרבאס היה שם, כלי גדול וכבד, רק הראה לי שאנשים מוכנים להתאמץ בשביל שלום.
אנשים רבים עם כלי נגינה, עוד, דרבוקות, גיטרות, סקסופון, טרומבון, חלילים, נגנים חובבים ומוזיקאים מקצועיים יחד, והבמה הייתה פתוחה לכולם. מורה משפרעם עלתה ושרה שיר שאותו היא שרה לתלמידים שלה כדי לחזק את רוחם. ג'ורג' סמען, מוזיקאי ידוע מהכפר גוש חלב ודיאן קפלן מיודפת, שרו עם הקהל שירים בעברית וערבית, מתורגמים, בית בעברית ובית בערבית, והקהל איתם.
אני מאמינה שהשלום יבוא מהלב. קודם כל מהלב.
אנו מכירים את הדרך המדינית, שבה קודם יושבים המנהיגים של העמים היריבים ומנסים להגיע לסיכומים, כל אחד מביא אתו את העבר, את ההאשמות, את הצדק הפרטי.
אבל אני מאמינה ששלום אמתי נוצר בתהליך הפוך:
קודם מתבוננים בעיניים, רואים את האדם שמולי, מתחברים בלב, במקומות המשותפים לכולם – המנגינה, האימהות, האבהות, האוכל, האמנות, החקלאות, החינוך. מחנכים לאהבה. נוגעים ביחד בחיים עצמם, בחיים! מקדשים את החיים והאהבה.
כשהעם אומר שלום, למנהיגים אין ברירה אלא לכתוב אותו.
הכתב מגיע כתוצר של תהליך שכבר נוצר.
אנו היוצרים את התהליך.
אז קדימה בואו ניצור, כי החיים הם עכשיו ואין לנו יותר זמן לחכות…
כמוזיקאית, אני מכירה את העוצמה של יכולת המוזיקה לפתוח לב ולהמיס פחדים, ולחבר במקומות שנדמה שכמעט אפסה התקווה.
מהערב במנוף נולד, בשיתוף פעולה עם עומר, הבעלים של אוהל השלום בערבה המעגל הבא, שיתקיים בעוד חודש. (פרטים בהמשך)
ככה עושים שלום…

מלכה פלדשטיין
מנוף

*שימו לב  בתחתית הדף ישנו קליפ נוסף מתוך הערב

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

כתבה מעניינת:

חיית מחמד ובעלים תחרות 2019-02

שתי טיפות מחמד

שתפוהתחרות ״שתי טיפות מחמד״ יוצאת לדרך. מי הכי דומה לחיית המחמד שלו? תחרות הפרסים הגדולה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.