מפחיד: 3261 מתושבי כרמיאל חלו בסרטן בתוך 13 שנים

שתפו

נתונים חדשים שנמסרו ע״י הרשם הלאומי לסרטן מגלים כי רוב החוליםדווקא נשים. ומה סוגי הסרטן הנפוצים ביותר?

 מאת גיל דובריש

את המספרים הבאים, אנחנו לא כלכך נאהב לשמוע. בתוך 13 שנים, מ-2001 ועד 2013, אובחנו בכרמיאל 3261 חולי סרטן, כך עולה מנתונים של הרשם הלאומי לסרטן, כפי שנמסרו לנו ע״י משרד הבריאות. לא ידועים עדיין הנתונים הסופיים לשנים 2014 ו-2015.

יצויין כי במשרד הבריאות לא מיהרו למסור לנו את המידע. כבר לפני מספר חודשים פנינו בבקשה לקבל את הנתונים של שיעור תחלואת הסרטן בכרמיאל, פעמיים לא נענינו. רק לאחר פניה שלישית התקבל המידע הזה, וגם אז סירבו במשרד להעביר לנו פרטים השוואתיים ביחס לרמת התחלואה בחיפה ובעכו, למשל.

בסך הכל, זוהו במשך 13 השנים שבין 2001-2013, כ-3261 תושבי כרמיאל עם אבחנות שמחייבות דיווח לרישום הסרטן, ביניהם 1517 גברים ו-1744 נשים. על פי נתונים נוספים שנמסרו ממשרד הבריאות, מתוך כלל החולים, 1374 אובחנו בתוך חמש שנים, בין 2009 ל-2013. אין נתונים מעודכנים לשנים מאוחרות יותר.

רוב החולים הם בגילאי 55 ומעלה, הם מהווים 70.8% מכלל המאובחנים בסרטן. סוג המחלה הנפוץ ביותר מבין המאובחנים הגברים, הוא סרטן המעי הגס/חלחולת – 17.3%, ואחריו בהפרש קטן סרטן הערמונית 17.1% ובמקום השלישי סרטן הריאות, 11.3%. אצל הנשים סוג הסרטן השכיח ביותר הוא סרטן השד – 27.2%, כלומר אחת מכל ארבע נשים המאובחנות במחלה, לקתה בסרטן זה. סוגי סרטן נפוצים נוספים הם סרטן המעי הגס/חלחולת 13.8% וסרטן צוואר הרחם 6.9%.

אחת השאלות הגדולות היא האם יש קשר בין זיהום האוויר במפרץ חיפה ומשטר הרוחות בבקעת בית הכרם, הגורם לגידול במקרי הסרטן בעיר? במשרד הבריאות ציינו כי ״גורמים אשר יכולים להשפיע על תחלואת סרטן הינם גנטיקה, התנהגות אישית (עישון, תזונה, חשיפה לשמש, למשל), ותעסוקה. על פי דפוס תחלואת הסרטן בכרמיאל, אין עדות להשפעה סביבתית״.

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי ״לפי הנתונים של הרישום הלאומי לסרטן, התפלגות גיל המקרים וסוגי הגידולים שאובחנו בקרב תושבי כרמיאל משקפים את הדפוס הקיים באוכלוסייה היהודית הכללית בישראל, גם אם מספר המקרים היה מעט שונה״.

יצויין כי ממצאים שפורסמו בעבר ואשר התייחסו לרמת תחלואת הסרטן בשנים 2005-2009, הציבו את כרמיאל מעל לממוצע הארצי, במקום הראשון בארץ בקרב גברים ובמקום הרביעי בקרב נשים. מדובר בשיעורים מתוקננים של תחלואת סרטן לאותן שנים.

כתבה מעניינת:

תמונת ארכיון. אין קשר לכתבה. צילום תיעוד מבצעי כבאות והצלה לישראל

דליקה פרצה בדירת מגורים: אדם חולץ מהבית

שתפומערכת פורטל זהר.נט אדם ניצל בנס כשחולץ על-ידי כוחות שיטור וכיבוי מדליקה שפרצה בדירה בה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.