עדי אלדר ראש העיר פורש 2018-09

מפעל חייו

שתפו

ראיון פרישה מרגש עם עדי אלדר, שיעזוב בקרוב את תפקידו כראש העיר כרמיאל אחרי כמעט שלושה עשורים: ״יש עצבות כשעוזבים מקום שהיה חלק מאורח החיים במשך 30 שנה… אתמודד עם זה רק כשאעזוב והיומן שלי יהיה ריק״

מאת גיל דובריש

כבר יותר משני עשורים שאני מראיין את עדי אלדר לקראת השנה החדשה. זו מין מסורת כזו, כי מה יותר טבעי מראיון עם ראש העיר לראש השנה? אלא שהפעם, לא מדובר בראיון שגרתי – בעוד פחות מחודשיים יצא אלדר בן ה-74 מלשכתו בפעם האחרונה, ילחץ את היד לראש העיר או לראשת העיר החדשים, יאחל הצלחה ובכך יפרוש סופית מהתפקיד שכל-כך מזוהה איתו. הפעם, זה לא עוד ראיון חג, אלא יותר ראיון פרישה.

סיום מרגש

את הספה שבלשכת ראש העיר אני מכיר היטב, ישבתי שם שעות עם אלדר, הכרתי אותו לעומק במהלך השיחות והראיונות שלנו. בדרך כלל אני פותח את השיחות האלו בשאלה ״מה חדש״… הפעם, אני שואל אותו אם הוא מעכל שבעוד זמן קצר הוא יהיה ״ראש העיר לשעבר״.

״לאחרונה מסתמנים אצלי דברים שהם בגדר ׳הפעם האחרונה״, אומר עדי. ״השיא המרגש היה בפסטיבל המחול, בערב הפתיחה ובערב הסיום, כשקהל של אלפים עמד על רגליו ומחא לי כפיים. לא יכולתי לחשוב על סיום מרגש יותר מאשר על בימת האמפי מול כל התושבים שלנו. אדם זוכה לכך אולי פעם בחיים. אם זה היה תלוי בי, הייתי פורש מיד למחרת הפסטיבל״…

– איך אתה מתכונן לקראת הפרישה?

עדי אלדר 1989
אלדר בקמפיין הראשון לראשות העיר בשנת 1989

״אני חושב שזו החלטה נכונה לפרוש כשעדיין יש לא מעט אנשים שעוצרים אותי ברחוב ושואלים ׳למה׳? יש כאלה שאומרים שהם מרגישים ננטשים. זה מצער אותי, כי אני לא נוטש – אני פורש, ויש הבדל. יוצא לי לנסוע בימי שישי ליד הפירמידה בקניון לב כרמיאל, אני רואה את המולת הבחירות, המתמודדים והתומכים, וחושב עד כמה שזה לא מתאים לי לעמוד שם. אני משוכנע שמי שייבחר ימשיך את מה שאני עשיתי לאורך 30 שנה. זה כמו מירוץ לפיד, והגיע הזמן שאעביר את הלפיד לממשיכי או ממשיכתי. שאלת איך אני מתכונן? היום אני במלוא המרץ, ממשיך לנהל את העירייה כאילו אין בחירות, בקדנציה הזו שתלנו לא מעט עצים רכים שיגדלו ויניבו פירות עבור הממשיכים, למשל אנחנו בשלבי סיום של הכנת הסכם גג עם משרד הבינוי והשיכון, שיקדם בניית 9000 עד 10,000 יחידות דיור חדשות בכרמיאל בפרק זמן קצר, על כל המשתמע מכך, כולל מוסדות ציבור, פארקים חדשים, גשרים, זו הקמת שכונה חדשה לגמרי בצד המזרחי של העיר. כמו כן יש מגעים עם אוניברסיטת חיפה כדי להפוך את מכללת אורט בראודה לפקולטה להנדסה ולשלוחה של האוניברסיטה. זו תהיה בשורה מדהימה לכרמיאל שתהפוך לעיר אוניברסיטאית. כבר יש תב״ע מוכנה לבניית האוניברסיטה באזור הכניסה המערבית, ליד ביה״ס הטכני. גם בנושא מלון הצוק בדרך השלום יש התקדמות, היזם חבר לחברה שמקימה בתי מלון ולהערכתי הבניה תחל בתוך כשנה. אנחנו נמצאים בעיצומה של הקמת בית ספר חדש לאוטיסטים בקמפוס כרמים ואולם ספורט חדש. בקרוב ייערך מכרז להקמת מרכז יום לקשיש שלישי בכרמיאל, הרחבת בתי ספר, בניית גני ילדים, הכפלת המתנ״ס בגבעת רם, מכרז להקמת בית החולים הסיעודי החדש, סלילת רחוב דרור לתחנת הרכבת בהשקעה של כ-40 מיליון שקלים מתקציב משרד התחבורה וכמובן הקמת מחלף הרכבת בצומת הכניסה המערבית. יש עוד פרויקטים כמו דירה להשכיר – שמטרתו הקמת דירות להשכרה לטווח ארוך במחיר מוזל, הקמת כ-150 מעונות סטודנטים בכרמיאל בתקציב של 30 מיליון שקלים במסגרת תוכנית הצפון – ואציין שהייתי חבר בוועדה שגיבשה את התוכניות. ואזכיר גם את הטבות המס שקיבלו תושבי כרמיאל לאחר מאבק שנמניתי על מוביליו במשך שנים ארוכות״.

– ועם כל זה, אתה עוצר לרגע ומבין שעוד מעט, לא תשב יותר בכסא ראש העיר?

״בוודאי שישנה עצבות כאשר עוזבים מקום שהיה חלק מאורח החיים במשך 30 שנה. זה מפעל חיים. אני מניח שאתמודד עם זה רק כשאעזוב והיומן שלי יהיה ריק״.

 

שקל לפרוש לפני 5 שנים

עדי חושף כאן לראשונה כי שקל לפרוש מהתפקיד כבר לפני 5 שנים, אך בסופו של דבר החליט להתמודד לראשות העיר בפעם האחרונה. ״שקלתי לפרוש אחרי 25 שנות כהונה, לפני הבחירות הקודמות״ הוא מודה. ״הייתה לי התלבטות קשה מאוד, אבל החלטתי להמשיך לקדנציה נוספת כי רציתי מאוד להגשים חלום ולכהן בתפקיד ראש העיר כשהרכבת מגיעה לכרמיאל – עמלתי קשה מאוד על הבאתה לכאן. המשפחה ידעה על ההתלבטות שלי, היועצת הראשית – שהיא אשתי סוניה והילדים המוכשרים שלי היו שותפים לכל התהליך, גם אנשים קרובים אליי בעירייה ידעו על כך. בסופו של דבר החלטתי לפני חמש שנים להתמודד לקדנציה נוספת ואני לא מתחרט על כך לרגע – זו הייתה קדנציה מוצלחת מאוד, לפחות כמו קודמותיה. אם לא הייתי ראש עיר מוצלח, לא היו בוחרים בי לראש העיר שוב ושוב. התפקיד הזה הוא כמו מכרז פתוח לציבור – אתה עומד לבחירה בכל פעם מחדש״.

עדי אלדר שנת 2010
עדי אלדר נואם. צילום ארכיון משנת 2010

– כמי שעמד בראש העירייה כ-30 שנה, יש לך טיפים עצות למי שיחליפו אותך בתפקיד?

״קודם כל מעולם לבי לא גבה. אתה יושב עכשיו עם אותו עדי שהיה לפני 30 שנה. לא השתניתי בבגרות שלי, בשיקול הדעת שלי. צריך לזכור שבמשך מחצית מתקופת הכהונה שלי כאן, עמדתי במקביל גם בראש מרכז השלטון המקומי. במשך 15 שנים ׳שחיתי׳ במים העמוקים ועמדתי בראש כל ראשי הערים וניהלתי הרבה מאוד מאבקים מול הממשלות למיניהן. בתקופה של 15 שנים כיו״ר מרכז השלטון המקומי עבדתי מול 14 שרי פנים… התפקיד איפשר לי להצטרף לפורום שרינו בתקופת יצחק רבין, שמעון פרס ואהוד אולמרט. אין ראשי ערים רבים שמגיעים לשלב הזה. אחרי 3 קדנציות בתפקיד יו״ר מרכז השלטון המקומי החלטתי לפרוש, כך שיש לי ניסיון בפרישות משמעותיות״ מחייך אלדר.

– על מה אתה מתחרט?

״גם אם אני מתחרט על משהו, אי אפשר לתקן. אין אדם שחף משגיאות אבל בסך הכללי אין משהו משמעותי שאני יכול לומר לגביו כי טעיתי. לא היו לי טעויות מהותיות לאורך השנים. הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא שניתנה לי פעמיים ההזדמנות לכהן בוודאות כחבר כנסת והחלטתי לוותר על כך – פעם אחת בתקופת אריאל שרון כראש ממשלה הוצע לי להיכנס לרשימה ובפעם השניה הוצע לי להיכנס לרשימה של יאיר לפיד. בשני המקרים אחרי מחשבה מעמיקה, הגעתי למסקנה שאין תפקיד מעניין יותר בחיים מאשר להיות ראש העיר של כרמיאל – כי זו עיר שנמצאת בבנייה ופיתוח, זה תפקיד מרתק הרבה יותר מאשר חבר כנסת מן השורה. זו עשייה יום-יומית, אני עוסק בנושאים שקשורים לחיי התושבים בכל האספקטים, מרגע הלידה ועד המוות…״

– האם תפקידיו וסמכויותיו של ראש העיר השתנו בהשוואה למה שהיה בתחילת תפקידך, בסוף שנות השמונים?

״עם השנים הסמכויות הלכו והצטמצמו, לאט לאט ובהתמדה ממדרים את נבחרי הציבור מקבלת החלטות חשובות. העצימו מאוד את תפקיד היועץ המשפטי ברשויות, כמו גם תפקידי הגזברים והמהנדסים. יש להם הרבה יותר כוח בהשוואה לעבר. היום ראש עיר לא יכול לשבת בוועדת הקצאות שטחים ולא ניתן להעביר החלטה ללא אישור של היועץ המשפטי. ראש עיר גם לא יכול לשבת היום בוועדת תמיכות. פעם היתה לי היכולת לקבל החלטות ולבצע פרויקטים במהירות, היום זה לא כך״.

 

רזרבה של 40 מיליון ש״ח

מי שיחליף את אלדר, יצטרך להיכנס לנעליו הגדולות. בכל זאת, מדובר בראש עיר שמכהן בתפקיד מאז סוף שנות השמונים. רק כדי להסביר זאת – עוד לא היו טלפונים סלולריים באותה תקופה, הטכנולוגיה המתקדמית ביותר הייתה קומפקט דיסק ובטלוויזיה שלנו היה רק ערוץ אחד. איזו עיר בנה ופיתח כאן אלדר במשך כ-3 עשורים? איזו עיר הוא משאיר לבאים אחריו?

״אני משאיר עיר שגורמת לכל אורח המגיע לכאן לפעור את פיו ולומר ׳וואו׳. האורחים מתפעלים ממראה עיניהם״ אומר אלדר. ״אני משאיר לראש או ראשת העיר הבאים קופה של כ-40 מיליון שקלים בהשקעות, אלה תקציבים שמונחים בקופת העירייה כרזרבה. אני משאיר מערכת חינוך לתפארת מדינת ישראל שנותנת מענה מקצה לקצה – מגיל חצי שנה במעונות היום ועד להשכלה הגבוהה, בתי ספר עם 90% הצלחה בבגרויות, גני ילדים מתוחזקים היטב. אני משאיר אחריי עיר עם מוכנות מאוד גבוהה והשקעה גדולה בתקציבים לשעת חירום. לא סתם המדינה בחרה בנו לפני כשנתיים כמודל לאומי בעת רעידת אדמה. הייתי אחד מראשי הערים הראשונים שהקימו יחידת שיטור עירוני ורישת את העיר בכ-240 מצלמות אבטחה – מה שגרם לשינוי חד בתחושת הביטחון האישי של התושבים. בתחום התרבות אני משאיר אחריי מינהל תרבות שלא היה קודם לכן, ואני מאמין שהתושבים מרגישים בשינוי ובשפע אירועי התרבות בעיר. בתחום הרווחה אין תוכנית ממשלתית שאנחנו לא מיישמים בעיר, כל פרויקט ארצי מגיע לכאן״.

– מה הם לדעתך האתגרים העיקריים שיעמדו בפני ראש העיר הבא?

״לדעתי האתגר הגדול ביותר יהיה להגדיל את העיר. יש הרבה מה לעשות בתחום הזה. יש שטח קרקע גדול על הר כמון שנמצא כבר עכשיו בשלבי תכנון – והבניה שם תביא להכפלת אוכלוסיית כרמיאל. כמובן שראש או ראשת העיר הבאים יצטרכו להמשיך ולספק לתושבים שירותים ברמה המקסימלית, כהמשך לקו שאני מתווה. אם הייתי ממשיך בתפקיד, הייתי מנהל ׳מלחמת עולם׳ על מנת להשיג הטבות חדשות לכרמיאל כדי למשוך לכאן תושבים חדשים, למשל הוזלות מחירים, מענקי ממשלה, הכפלת הטבות המס לתושבים, ועוד. אני אכין לראש העיר הבא חוברת עם כל המידע הדרוש על הפרויקטים בכל תחומי החיים בכרמיאל – ירצה, ישתמש בזה, לא ירצה – לא ישתמש״.

– תהיה מוכן לייעץ ולעזור, אם תתבקש?

״אני לא עוזב בטריקת דלת, נהפוך הוא. אעמוד לרשות ראש העיר ככל שאתבקש. אני ממשיך לחיות ולגור בכרמיאל, בגאווה! אני רוצה לספר לך סיפור קטן: יום אחד ישבתי עם הרב מרגלית ואמרתי לו ׳אני כל הזמן מנסה לרצות את כולם, כל תושבי העיר. מעולם לא פגעתי באדם, מעולם לא סרבתי לפנייה של אזרח, איך זה יכול להיות שעדיין יש לי מתנגדים?׳ הרב הביט בי ואמר ׳הפסוק האחרון במגילת אסתר מסתיים כך – ומרדכי היהודי… רצוי לרוב אחיו. כלומר אפילו מרדכי שהציל את בני עמו היה רצוי על רוב העם אך לא על כולו…׳ המסר מהסיפור הזה הוא שראש עיר צריך לקבל את הכוח לעשות מרוב הציבור ולהמשיך לפעול גם אם אין לו 100% תמיכה. את הרוב הזה קיבלתי במשך כל שנותיי בתפקיד, תושבי העיר נתנו לי את המנדט לשבת בחדר הזה פעם אחרי פעם. התפיסה שלי היא שראש העיר הוא לא נציג העובדים בעירייה אלא נציג התושבים, ויש הבדל גדול – כי התושבים שלחו אותי לכאן ולא הפקידים״.

למד מברוך ונגר

אם אלדר מקווה להיות המודל לראשי העיר הבאים של כרמיאל, זה כנראה מכיוון שלו עצמו הייתה הפריבילגיה ללמוד ממודל שכזה. חלק נכבד בראיון הפרישה שלו הוא רוצה להקדיש לראש העיר הראשון, ברוך ונגר ז״ל. ״היה לי ממי ללמוד במשך 14 שנים שבהם עבדתי במחיצתו של ברוך. ליוויתי אותו בפגישות ובישיבות והשתתפתי בישיבות מועצה״ מספר עדי. ״התחלתי לעבוד תחת ברוך בשנת 1973 כשהוא קרא לי לעבוד עם נוער בכרמיאל. באותה תקופה ברוך היה עדיין ראש מועצה ממונה. חודש ומשהו אחרי זה פרצה מלחמת יום הכיפורים וברוך בעצמו גוייס ביחד עם כל הגברים בעיר. אני התגייסתי וחזרתי לקיבוץ כדי לשמש רגם (מפעיל מרגמה, ג.ד). שוחררתי בין הראשונים וחזרתי לכרמיאל, כל הגברים עדיין היו מגוייסים, כולל ברוך. יום אחד הוא הגיע לכמה שעות, אמר לי ׳בזמן שאנחנו לא כאן, תעשה את כל התפקידים, כולל שלי׳. למרות שלא הכרתי את העיר, הייתי חדש כאן, ניהלתי את העיר במשך תקופת החירום ביחד עם צוות המועצה הנפלא – שרה, כרמלה, מונדה ושוש פורת. אחרי שברוך

עדי אלדר עם שמעון פרס 2011
אלדר ופרס ז״ל. היה רוצה לפגוש בו שוב. צילום ארכיון

חזר מהמלחמה קיבלתי ממנו מחמאות רבות, הוא שמח שביצעתי את כל התפקידים מעל המצופה. באותו רגע הוא נתן לי, בלי שום מכרז, את ניהול מחלקת החינוך, אחד התפקידים שמילא עד אז שמואל פרידר ז״ל, שהיה מזכיר העיר. למדתי מברוך המון במשך 14 שנים. בהמשך זכיתי ליצוק מים על ידיו של יצחק נבון ז״ל, נשיא המדינה לשעבר בעת שכיהן כשר החינוך והתרבות, הייתי יועצו במשך שלוש שנים, עד שלמעשה נבחרתי לראשות העיר. מספר חודשים לפני הבחירות, בשנת 1988, ברוך שבדיעבד כבר היה על ערש דווי, שלח אלי את בנו צחי וביקש ממני לנהל את מטה הבחירות שלו ולהיות סגנו בקדנציה הבאה… קדנציה שהוא לא זכה להגיע אליה. אין לי ספק שבאמירה הזו הוא ראה בי כממשיך דרכו – וכך עשיתי״.

– ברוך ז״ל סימן יורש, אבל אתה לא עשית זאת. מדוע?

״טוב שתהיה דמוקרטיה והתושבים יחליטו מה הכי טוב להם. לכן אני לא מעורב בבחירות ולא אהיה מעורב, למרות שמנסים לגרור אותי לתוך זה. יש לי דעות משלי לגבי המועמדים ובוודאי שביום הבחירות אדע איזה פתק לשים בקלפי – אבל אני שומר את הבחירה שלי לעצמי. אני קורא לכל המועמדים בבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר ומזכיר להם שיש את היום שאחרי הבחירות – ויהיה עליהם לשלב ידיים כדי לקדם את כרמיאל ביחד. אני גם קורא לכל תושבי העיר, לבוא ולהצביע כדי לקחת חלק בחגיגה הדמוקרטית״.

מתכנן טיול גדול

אם מישהו חושב שעדי אלדר מתכוון לפרוש לגמרי מהחיים הציבוריים ולשבת בבית בחוסר מעש, טועה כנראה. אלדר כבר החל לתכנן תוכניות אחרי הפרישה ובודק את האפשרויות.

״יש לי הרבה מה לתרום בעשייה הציבורית במישור הארצי ואני בוחן מספר חלופות, בכל מקרה אשאר להתגורר בכרמיאל״ הוא מבהיר. ״הרינגטון בטלפון שלי הוא ׳לא עוזב את העיר׳ של שלמה ארצי…״

– מה הצעד הראשון שתעשה כאזרח מן השורה?

״הדבר הראשון? אני מתכנן טיול עם רעייתי סוניה בדרום אמריקה, טיול ארוך במקומות שבהם לא ביקרתי, ואחרי זה ביקור אצל בני הבכור בדנבר, ארצות הברית. אני קורא לזה טיול אחרי פרישה…״

– מה עם המנגנון הוותיק, גם הוא מן הסתם עוזב יחד איתך?

״כל מי שפורש יחד איתי יוצא לפנסיה. לשכת ראש העיר צריכה להיות ריקה כדי שראש או ראשת העיר הבאים יביאו עימם צוות חדש משלהם. ראש הלשכה שלי כרמי שלום פורש איתי, מנהלת הלשכה המקצועית והמסורה מלכה ארקין פורשת יחד איתנו, מנחם שיכל ראש מינהל החינוך אמור לפרוש גם, כולם אגב מפאת גילם. כך גם מרים דיקמן ראש מינהל איכות הסביבה, הדוברת לביאה שלו-פישר פרשה כבר לפני קרוב לשלוש שנים, מנחם טפר שצעד איתי שנים רבות פרש… בהחלט סוף עידן – וזה צעד טבעי ומקובל. אני חייב לציין שראש העיר הבא יפגוש בעירייה צוות עובדים מסור ונאמן, ראש עיר זו לא עבודה לאדם אחד, אלא עבודת צוות. העובדים בעירייה הוכיחו שוב ושוב את יכולתם ובלעדיהם לא הייתי מסוגל לעשות הרבה. רוב העובדים במינהלים עשו כברת דרך ארוכה, של 20,30 שנים – זה משהו שלא קיים במקומות אחרים. גם מעולם לא פיטרתי עובדים, באופן עקרוני, אלא אם כן היו מקרים חריגים שדרשו זאת״.

– למי הכי תתגעגע?

״לאנשים״.

– מה הכי אהבת לעשות כראש העיר?

״אהבתי את סיורי הבוקר והמפגש עם התושבים״.

– את מי היית רוצה לפגוש לישיבת עבודה אחרונה, גם אם הוא לא בחיים?

״אם זה היה אפשרי, כמובן שהייתי רוצה לפגוש פעם אחת ואחרונה את יצחק רבין ושמעון פרס, זכרם לברכה. ואם נהיה מציאותיים יותר, את שר התחבורה ישראל כץ, כדי לקדם את הרחבת כביש 85 לכיוון מזרח, פרויקט שאמור לצאת לדרך ב-2019…״

– מי היה היריב המר ביותר בקריירה שלך?

״יריב מר? לא היו לי אוייבים״.

– מה תאחל לתושבים לשנה החדשה, בפעם האחרונה כראש העיר?

״ראשית כל אני רוצה לאחל לתושבים שנה טובה ומוצלחת. זו הפעם האחרונה שאני מברך את התושבים כראש עיר מכהן. אני מודה מכל הלב על האמון הרב שנתנו לי ועל האפשרות לשרת אותם במשך 30 שנה, התמיכה שקיבלתי לכל אורך הדרך אינה מובנת מאליה. זכיתי לשרת את תושבי כרמיאל ולהיות ראש העיר במשך 30 שנה, אלה שנות דור. תודה״.

 

לדיווחים וחדשות על כרמיאל והסביבה לחצו כאן>>>

כתבה מעניינת:

ניידת טיפול נמרץ מדא מד״א מגן דוד אדום אמבולנס

3 פצועים בתאונה באזור התעשייה

שתפומערכת פורטל זהר.נט שלושה בני אדם נפגעו בתאונת דרכים שאירעה הבוקר (שישי, 11.6.2021) באזור התעשייה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.