ספר קצין דרוזי עליית יהודי אתיופיה צילום משטרת ישראל
רס״ב פאיז אוב-מנסור וקייס אפרים לאווי במעמד השקת הספר. צילום דוברות המשטרה

מרגש: שוטר דרוזי כתב ספר על עולי אתיופיה

שתפו

צפו: מפקד השיטור הקהילתי בתחנת כרמיאל, רס"ב פאיז אבו-מנסור מבית ג׳אן אסף עדויות של עשרה תושבי כרמיאל שעלו מאתיופיה והוציא ספר מיוחד

מאת גיל דובריש

מה הייתם אומרים לו היינו מספרים לכם ששוטר ממוצא דרוזי כתב והוציא ספר בנושא מסע עלייתם של יהודי אתיופיה לארץ? זה בדיוק מה שקרה לפני כמה ימים בכרמיאל, במפגש מרגש שבו הושק רשמית הספר ״מהחושך לאור״.

אי אפשר להתעלם מהיחס האמביוולנטי של רבים מקהילת יוצאי אתיופיה כלפי המשטרה. תוכלו לשמוע מהם סיפורים לא מעטים על היתקלויות ״לא נעימות״ עם שוטרים, במקרים מסוימים זה גם נגמר באלימות. דווקא הניכור הרב בין נציגי החוק במדינה לבין רבים מחברי הקהילה האתיופית, גרם למפקד השיטור הקהילתי בכרמיאל, רס"ב פאיז אבו-מנסור, ליזום הוצאת ספר שכולו עוסק בסיפורי עלייתם ארצה של יהודי אתיופיה – בתקווה כי היוזמה הזו תביא לפתיחת דף חדש (תרתי משמע) במערכת היחסים המורכבת בין הצדדים.

במסגרת הכנת הספר, עסק פאיז בחודשים האחרונים בפגישות עם תושבי כרמיאל שעלו מאתיופיה ושמע מהם את סיפור עלייתם האישי. הוא ערך כעשר עדויות מרגשות וכרך אותן בספר שקרא לו ״מהחושך לאור״. הספר אומנם נראה כמו חוברת – הוא הודפס על דפי A4 סטנדרטיים ונעטף בכריכה שקופה, אבל לאף אחד במפגש ההשקה החגיגי לא היה אכפת מכך. האווירה במקום שידרה כי הגיע הזמן להוריד את המטענים השליליים בין הצדדים ולהתחיל להקשיב ולגלות אמפתיה. הספר חולק גם לשוטרי תחנת כרמיאל וגרסה דיגיטלית שלו אף הועברה לשימושם של שוטרי ההדרכה באגף קהילה במטה הארצי.

פאיז סיפר בהתרגשות לנוכחים במפגש כי ״המטרה של הפרויקט הזה היא קודם כל להציף את הסיפורים, להציף את הזוועות שבוצעו, את הרצח, האונס, את הרעב.. בפני כל אזרחי מדינת ישראל, שידעו, שיבינו…״

הוא הוסיף ואמר: ״אני רוצה שהשוטרים שלנו גם יכירו את הסיפורים… ויזדהו עם הסיפורים האלה. אתם קהילה מצוינת…״ פנה אל המוזמנים, ״חוויתם המון דברים קשים ומגיע לכם רק טוב ממשטרת ישראל, ממשטרת כרמיאל בפרט וממדינת ישראל״.

צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה

הקייס הראשי של חיפה והצפון, אפרים לאווי מכרמיאל, אשר סיפור עלייתה של אימו אהובה (ישמבל) טקלה, נכלל גם הוא בספר, אמר לנו: ״זו יוזמה מבורכת של פאיז היקר, מפקד השיטור הקהילתי בכרמיאל. זה חיבור שלא ברור מאליו – שוטר דרוזי כותב סיפור עלייה על בני הקהילה האתיופית. זו ציונות לשמה. סיפור עלייתם של יהודי אתיופיה לא מסופר בהרבה מקומות, והחשיפה יכולה לתרום הרבה מאוד. סיפור המסע המפרך של הקהילה לירושלים, הוא סיפורם של כלל ישראל, של החברה הישראלית וכולנו מצווים לספר את סיפור העלייה בכל מקום ובכל זמן״.

מפקד משטרת כרמיאל, סנ״צ מורדי אלקובי, אמר באירוע: ״השינוי צריך להתחיל בנו, השוטרים, ולאחר מכן הוא יגיע לכל החברה. ״המשטרה, שאמורה להגן על הציבור, חייבת להכיר את הקהילה שאותה היא משרתת ואת הייחודיות שלה״.

ספר קצין דרוזי עליית יהודי אתיופיה צילום משטרת ישראל
צילום: דוברות המשטרה

כתבה מעניינת:

איי חום עירוניים בכרמיאל ויישובי בקעת בית הכרם. צילום מאתר המשרד להגנת הסביבה

כרמיאלים, תתכוננו: חשש לעומסי חום חריגים וקיצוניים בתקופות הקיץ

שתפומדאיג? מפת סיכוני אקלים חדשה של המשרד להגנת הסביבה חושפת: הפרשי טמפרטורות חריגים בכרמיאל וביישובי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *