עו״ד ענת רום 2019-01

משנה גורלות

שתפו

ראיון מיוחד עם עו"ד ענת רום, המייסדת והבעלים של משרד עורכי דין ונוטריון רום שפיץ, מהמובילים והידועים בארץ, המתמחה בדיני ירושה ומשפט מסחרי

מאת גיל דובריש

אני עוקב זמן מה אחרי הפעילות של משרד עורכי הדין ונוטריון רום שפיץ, רואה כתבות על תיקים של המשרד ב-Ynet ו-Mako ואמרתי לעצמי שהגיע זמן גם לעיתונות המקומית, כדי לשמוע ולהכיר מקרוב. נפגשתי השבוע עם המייסדת והבעלים של המשרד, עו"ד ענת רום.

– היי ענת, בואי וספרי לנו בבקשה, מאיפה הכל התחיל?

״אפשר להגיד שהכל התחיל במקרה. התחלתי את הלימודים שלי באוניברסיטה בחוג לכלכלה, ואחרי שנתיים של לימודים החלטתי לעבור ללמוד שם משפטים. את ההתמחות עשיתי במשרד המשפטים – באגף האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי, מה שהוביל אותי בשנת 2005 לפתוח משרד עצמאי בחיפה, שם גרתי אז. די במהירות ומפה לאוזן הפכנו, לשמחתי, למשרד מוערך וידוע בעיר. היקף הפעילות של המשרד גדל ו"נאלצנו" להתרחב: בשנת 2011 פתחנו סניף בתל אביב. לפני כ-3 שנים עבר המשרד הראשי מחיפה לכאן, לכרמיאל״.

– השאלה המתבקשת היא מדוע לעבור מחיפה לכרמיאל, אם כבר – מדוע לא לעבור למרכז הארץ?

״הסיפור מאד פשוט: לפני כ-8 שנים עברנו לגור ביישוב כמון שליד כרמיאל, ומאז התאהבתי במשגב, בכרמיאל ובתושבים. מהיום הראשון שעברנו לגור בגליל, ההחלטה להעתיק את המשרד הראשי מחיפה לכרמיאל הייתה רק עניין של זמן. לפני 3 שנים רכשנו מבנה והעברנו את המשרד מחיפה לכרמיאל. מה שם שזכינו בתוספת צוות כרמיאלי מקסים, עם לב ענק ויכולות מקצועיות נהדרות, ככה שהמעבר עשה רק טוב״.

– באתר שלכם מצויין כי מאז 2011 משרדכם זכה במכרז ממשלתי ומקבל תפקידי נאמנות מטעם בתי משפט מחוזיים, מה זה אומר?

״לפני כ-8 שנים, ואחר כך שוב לפני 4 שנים המשרד שלנו זכה במכרז של משרד המשפטים לניהול מיוחד בתיקי חדלות פירעון. זהו הישג אדיר למשרדנו. התפקיד כולל בעצם מעין ׳תיווך׳ בין בתי המשפט לאנשים שנקלעו להליכי פשיטת רגל, כשהרעיון שעומד מאחורי התפקיד הוא להביא לפתרון גם לחייבים וגם לנושים – ולבנות תוכנית לפרעון החובות, כך שגם פושטי הרגל יוכלו להשתקם במהרה וחזור לחיים כלכליים תקינים וגם הנושים ימצו ההליכים באותה תקופה. בשביל להמחיש את כובד המשקל של התפקיד וחשיבותו, אציין כי למכרזים הנ"ל ניגשו למעלה מ-5000 עורכי דין מכל רחבי הארץ ורשימת המשרדים שזכו עומדת על עשרות בודדות. זו אחריות גדולה למשרדנו להיות במעמד הזה ואנחנו מנסים למלא את התפקיד בהגינות, בתשומת לב ובהתמודדות יום יומית עם כל המורכבות שמתלווה אליו״.

– אם כך, המשמעות היא שמשרד עורכי דין רום שפיץ הוא היחיד בתחום זה באיזורנו. מה עוד עושה משרדך שאינו "שירות רגיל" של עורך דין?
״קודם כל, אני לא חושבת שעורך דין יכול לתת ׳שירות רגיל׳ כי עורך דין מטבעו צריך יכולות להכיל, להבין וכמובן, לשמש הפה של הלקוח במקרים רבים – ולמצוא עבור הלקוח את הפתרונות, הפרצות והאלטרנטיבות הטובות ביותר. אם עורך דין מעניק שירות סטנדרטי, זה אומר שהוא החטיא את מטרת המקצוע ולא עובד מהלב. אבל לשאלתך, תחום חדש יחסית ו׳לא סטנדרטי׳ שאנחנו נוגעים בו הרבה בעבודה היומיומית הוא עריכת ייפויי כח מתמשכים״.

– במה מדובר?

״לפני כשנה נכנס תיקון לחוק האפוטרופסות "שהפך" משפטית את אופן הטיפול והגישה לנזקקות בגיל השלישי. ייפוי כח מתמשך הוא מסמך שנערך ע"י עו"ד מורשה מטעם משרד האפוטרופוס הכללי ומטרתו ׳להקדים תרופה למכה׳. היום כל אדם יכול להחליט, כשהוא כשיר בדעתו וצלול, מי יטפל בו בעת הצורך, למי תהיה גישה לחשבונותיו, אילו עסקאות יוכלו לעשות ברכושו ואילו לא ואילו פרוצדורות רפואיות הוא יעבור ואילו לא ירצה. כמו שאמרתי – מכפיה של ׳אפוטרופוס׳ לנזקק, מקדימים תרופה למכה באופן שמכבד החלטות ואוטונומיה אישית״.

– ציינת מקודם שאתם נוגעים בתחום הזה הרבה, מה היקף התיקים שבו מדובר?

״אומר בצניעות, שאנחנו מטפלים באלפי תיקים של ירושה וחדלות פירעון בשנה״.

– ״חרשתי״ קצת בגוגל כשהתכוננתי לראיון אתך, ראיתי את שמך מתנוסס במספר תיקים גדולים כמו פירוק של אימפריית בולוס גד (שהיה בבעלותו היה מפעל שיש בכרמיאל) וכן המגדל העגול הידוע בעכו (שנהרס לא מזמן), תיק של ראש עיריית טבריה לשעבר ועוד. את מרגישה שהתיקים האלה הביאו אותך להיות ידועה ומוכרת בתחום?

״אני מעדיפה לא להתעסק עם הכרה או תחרות, אני עורכת דין שמתמקצעת בעבודה, עבודה שאני אוהבת ושאני מרגישה שעוזרת ומשנה גורלות, חיה ונושמת יום יום שירותיות, והרבה פעמים לוקחת איתי הביתה כאב ומצוקה של לקוחות. תוצאות והישגים הן פועל יוצא של עבודה קשה ולא שלי בלבד – של כל הצוות שלנו״.

– אני יודע שעבדת כפרקליטה ברשם לענייני ירושה של משרד המשפטים, שם אני מניח, צברת ניסיון עשיר בתחום של דיני ירושה, לרבות במקרים גדולים ומפורסמים וכן כאלה שנותרו חסויים. תוכלי לספר לנו על איזה סכסוך ירושה עסיסי?

״כפי שציינת צברתי ניסיון רב בתחום הירושה, לפעמים נדמה לי שכבר ראינו הכל, אבל בדיוק אז מגיעים תיקים שגורמים לי להבין למה אני אוהבת את העבודה שלי. אני יכולה לספר לך על תיק בו אשה ערירית הורישה את כל רכושה למדינה, על תיק בו הוריש קשיש את כל רכושו למטפלת הסיעודית שלו או על סבא שהוריש רכושו רק לחלק מנכדיו וקבע שהם יקבלו את הכסף רק אחרי גיל 30, או אפילו על מלחמות בין גרושות ואקסיות, אבל נראה לי שהמקרה שחוזר על עצמו שוב ושוב וגורם להכי הרבה בעיות, הוא מצב בו בן הזוג הנותר בחיים מחליט לפתוח פרק ב׳ עם בן זוג חדש – ואז קיימים עימותים בין הילדים לבין אותו בן או בת זוג. לא מזמן טיפלנו בתיק סכסוך ירושה בין ילדי המנוח לבין אישה שטענה שהיא ידועה בציבור של המנוח ולכן מגיעה לה מחצית הזכויות בביתו. זה היה תיק מאד מורכב עם הרבה אמוציות, אבל בסופו של דבר הוא נגמר בתוצאה אופטימלית בשביל היורשים. אנשים היום חיים יותר, והגיל השלישי מוליד איתו מורכבויות שצריך לעמוד עליהן״.

– אז מה מוסר ההשכל, מה את ממליצה לעשות בתור יורש בכדי למנוע סכסוכי ירושה עתידיים?

״מאד פשוט. נשארת עם הורה יחיד והוא או היא בזוגיות פרק ב׳? תדאג להביא את ההורה לערוך צוואה מסודרת. נכון שעורכי דין יתפרנסו פחות אבל הכתובת על הקיר ועלות הצוואה הרבה יותר נמוכה, גם בכסף וגם בעצבים וקשיים נפשיים. המשרד שלנו מתמחה בדיני ירושה, וכשאני אומרת מתמחה זה אומר שאנחנו יודעים להסתכל גם לרוחב וגם לעומק על מגוון נושאים כמו עיזבונות, סכסוכי ירושה, צוואות ודין זר״.

– אוקי, הבנתי שהמשרד עוסק ב-2 תחומים עיקריים: ירושה ומשפט מסחרי. במה עוד עוסק משרדך?

״אני מאמינה גדולה בהתמחות צרה. המשרד שלנו מתמחה רק בדיני ירושה ובמשפט מסחרי. גיל, בדיוק על אותו משקל, כמו שאתה לא תעשה ניתוח אורתופדי אצל רופא עיניים, כך גם אני בטוחה, שבתור אדם נבון תפקיד את בעיות הירושה שלך אך ורק בידי משרד שמתמחה בתחום זה״.

עו״ד ענת רום היא אורחת כבוד קבועה בכנסים ארציים העוסקים בדיני ירושה ומשפט מסחרי. מוזמנים לעקוב אחרי פעילות המשרד גם בפייסבוק, שם מתפרסמים מכרזים של נכסים מכונס הנכסים בתיקים אותם מנהל המשרד (תהיו ממש הראשונים לדעת), טיפים ומידע חשוב בנושא ירושה ועוד…
כמו כן אתם יכולים להיכנס אל אתר המשרד: www.romshpits.co.il

עו"ד ענת רום היא הבעלים במשרד עורכי הדין ונוטריון רום שפיץ, רחוב החרושת 11 (צמוד לסניף הביטוח הלאומי החדש) כרמיאל. לתאם פגישת יעוץ טלפון 04-9994142, מייל [email protected] להגעה חפשו בוויז או בגוגל ״רום שפיץ משרד עורכי דין ונוטריון״.

(מ.)

כתבה מעניינת:

seoimg צילום להמחשה פריפיק

קידום אתרים בגוגל – 5 טיפים לניהול נכון

שתפומערכת פורטל זהר.נט בעלי אתרים רבים חוששים מכל מה שכרוך בקידום אתרים בגוגל. לרוב הם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.