חדר בדירת עמיגור משפחה עם ילדים אוטיסטים
חדר הילדים בדירת המשפחה. צילום פרטי

משפחה כרמיאלית עם ילדים אוטיסטים: ״אנשים פוחדים להשכיר לנו בית״

שתפו

זוג הורים לשלושה ילדים על הרצף האוטיסטי נאבקים על זכותם לקבל דיור ציבורי, בינתיים משרד השיכון הבטיח לסייע כספית אבל אנשים חוששים להשכיר להם דירה

מערכת פורטל זהר.נט

משפחה ששלושה מילדיה נמצאים על הרצף האוטיסטי. מתקשה למצוא בית בשכירות, לטענתה על רק חששם של בעלי נכסים להשכיר את ביתם בגלל מצבם הנפשי של הילדים.

מדובר במשפחה היחידה בכרמיאל, ככל הידוע לנו, שבה 3 ילדים עם אוטיזם: תאומים בני 7.5 וילד בן 5.5, הנמצאים ברמות תפקוד שונות. המשפחה, שבה שני ילדים נוספים יותר אשר לא נמצאים על הרצף, מתגוררת כיום בדירת עמיגור בת 4 חדרים בשטח 90 מ״ר בקומה חמישית עם מעלית. לפני כשנתיים פנו ההורים לעמיגור ולמשרד השיכון וביקשו להחליף דירה ולעבור לבית קרקע עם גינה חיצונית וזאת כדי להקל מעט על מצוקתם של הילדים ולסייע להם לפרוק אנרגיות באופן יום-יומי. לדברי האם, ששמה שמור במערכת, ״מדובר בילדים עם בעיות מורכבות, קשה מאוד לצאת איתם למרחב פתוח כי הם זקוקים להשגחה בשבע עיניים, לכן ביקשנו להעתיק את המגורים לדירה חלופית בגובה הקרקע, אפילו תוך התפשרות על הגודל, ובלבד שיהיה בה מרחב חיצוני עבור הילדים.

לדברי האם: ״המצב לא היה קל אף פעם, אבל מאז שפרצה אנחנו עוברים תקופה קשה במיוחד. בחודשים של הסגרים היינו נעולים ביחד עם הילדים בבית, בלי יכולת לצאת לשום מקום. הרגשנו כלואים. הילדים סבלו מאוד, היה להם קשה, וכמובן שזה התבטא בנסיגה בהתנהגות, בצעקות ועצבים, כאשר אפילו השכנים שלנו הזעיקו כמה פעמים משטרה בגלל הרעש. זה קשה, קשה מאוד״.

קיראו גם על זה בפורטל זהר.נט:

משרד השיכון אישר למשפחה זכאות לדירת קרקע, אבל המשפחה נדחקת לטענתה לאחור בתור לקבלת הדיור. ״אנחנו מבינים שנכים המוגבלים פיזית נכנסים לתור לפנינו בגלל בעיותיהם אבל גם לנו יש הרבה בעיות, האם נכות נפשית של שלושה ילדים קטנים אינה שוות ערך לנכות פיזית?״ תוהה אם המשפחה. ״יש אנשים שנמצאים בתור כבר 5 שנים, אין לנו יכולת לחכות כל כך הרבה זמן״.

עד שתתפנה דירת קרקע מתאימה, מציע משרד השיכון סיוע כספי למשפחה אם היא תשכור בית באופן פרטי, עד לגובה של 2400 שקלים. לדברי ההורים, ״למרות שהיקף הסיוע לא מספיק לשכור דירת קרקע, כי המחירים גבוהים מאוד, אנחנו מוכנים לעשות מאמץ גדול לממן את ההפרש בכמה מאות שקלים נוספים בחודש. הבעיה היא שאנשים לא מוכנים להשכיר לנו את הבתים. כבר קרה שאנשים ששמעו שיש לנו ילדים אוטיסטים חזרו בהם מהסכמתם לחתום איתנו חוזה שכירות. כמובן שהם מצאו תירוצים שונים כדי לבטל. אנחנו מרגישים שאנשים חוששים להשכיר לנו בית״.

דובר משרד השיכון מסר לנו בתגובה לפנייתנו: ״משרד הבינוי והשיכון אישר למשפחה בחודש יוני 2020 מעבר לדירה בת 4 חדרים בקומת קרקע. מקומם בתור הממתינים כיום הוא מס' 3. לכשתתפנה דירה מתאימה, זו תוצע להם. בתקופת ההמתנה לדירה המשפחה זכאית לקבלת סיוע בשכר דירה בגובה 2400 ש״ח. משרדנו מטפל כעת בבקשתם ויעודכנו על כך עם קבלת תשובה בהקדם״.

כתבה מעניינת:

חונכים את הקונדיטוריה הלימודית בכפר הילדים בכרמיאל. מיקי שמו משה דולב אורן וזאנה ראובן קרופיק נעמה הלוי מאר סמר בשארה צילום אביב גוטליב

הקשר של מיקי שמו לקונדיטוריה בכרמיאל

שתפומערכת פורטל זהר.נט קונדיטוריה לימודית חדשה נחנכה בכפר הילדים בכרמיאל ביוזמת דירקטוריון בנק הפועלים. לפני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.