צילום אילוסטרציה

משרתי האומה

שתפו

מידי פעם עולה באינסטגרם תמונה של חייל או חיילת כשהם גוזרים את החוגר – אות לסיום שירותם הצבאי.

אתמול הופיעה תמונה של צעירה, שהתגאתה בכך שעשתה שירות לאומי, וסיימה שנתיים למרות שקיבלה פטור, למיטב הבנתי בשל היותה דתייה, אבל היא חזרה וציינה שהיתה הוגנת דיה כדי להתנדב לשירות לאומי, והעבירה שנתיים של שירות בבית חולים, וויתרה על עבודה בשכר בכל אותן שנתיים….

רבים כתבו לה בתגובות "כל הכבוד לך שעשית שירות לאומי  למרות שקיבלת פטור", באחת התגובות סיפרה צעירה אחרת, שהיא עצמה העבירה את השירות הלאומי בגני ילדים, ונהנתה מאוד.

למען האמת באמת כל הכבוד להן, כי אותם אלו, שמקבלים פטור, הרי פטורים משירות. אבל מאיזה שירות הם פטורים? משירות צבאי!

לא ברור לי מדוע פוטרים, מכל שירות שהוא, אזרחים שיש ביכולתם הפיזי והנפשי, לעמוד בשירות כלשהו למען הקהילה, כל אחד צריך לתרום את חלקו! ניחא,ישנם כאלה ששירות צבאי לא מתאים עבורם, אבל מה לגבי שירות לאומי, כאופציה לשירות צבאי, למי שאינו מתאים לתנאי הצבא? כל אותם צעירים שלא מתגייסים לצה"ל מטעמים אידיאולוגיים, ודתיים, יהודים, ערבים, נוצרים ומוסלמים שאינם מתגייסים, כל אלה יכולים לשרת בשירות לאומי כלשהו. מי קבע שחלקנו חייבים לשרת את המדינה וחלקנו פטורים מכל שירות איפה ההוגנות בכל זה?

אז אותה בחורה זכתה לשבחים על תרומתה, ואני רואה בתרומתה חובה יותר מאשר תרומה, אנחנו לא אמורים להיות שווים רק כשמדובר בזכויות, החובה שלנו כאזרחים במדינה שורדת, היא לתת את חלקנו בכל תחום שאליו אנחנו עשויים להתאים למשך אותו פרק זמן של השירות הצבאי.

כל צעיר שזה עתה סיים 12 שנות לימוד ישמח להתחיל את חייו בעבודה בשכר, או בלימודים, איך הגענו למצב בו ישנם כאלה שמחויבים לתרום 3 שנים שלא לדבר על סיכון חיים בשירות קרבי, ולעומתם ישנם אלה שרק נהנים מכספי משלם המיסים?

יש המון מקומות שיכולים להתאים לשירות כזה גם לדתיים וגם לצעירות שזה עתה נישאו (מה, הן לא יעבדו למחייתן כאזרחיות? -זה דומה לעבודה באזרחות) וגם לחרדים בתוך הקהילה שלהם, ולכל המגזרים וגם לכל אותם משתמטים "מטעמי מצפון", וכל שירות לאומי הוא מבורך! לא חסרים מקומות לתת בהם יד כשירות לאומי, במקום בשירות צבאי למי שהשירות הצבאי לא מתאים.

אז די עם האיפה ואיפה, הרי מרבית המשתמטים הם בריאים בגופם ובנפשם, ורובם ככולם יצטרכו לעבוד למחייתם, ואותו שירות לאומי, הוא בעצם עבודה במסגרת אזרחית, רק בשכר סמלי, שהוא זהה לשכר שניתן למשרתי החובה, במהלך השירות הצבאי.

כי כשיש חובה, היא צריכה להיות חובה עבור כולם!

ומעבר לזה, והכי חשוב הוא, ששירות צבאי או לאומי, מחברים את האדם למדינה שלו ולאדמה עליה הוא חי -ופה הרווח הגדול באמת!

החלת חובה של שירות, תצמצם פערים בין מגזרים שונים, ותחבר בין חלקי החברה לדתותיה ופלגיה.

כתבה מעניינת:

חגיגת קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי צלויות, קלמטה ומוצרלה צילום אפיק גבאי (1)

קונצילה ריגטה – איטלקית 100%

שתפומתחשק לכם איטלקית 100% על הצלחת? קבלו מתכון של פסטה קונצילה ריגטה עם עגבניות שרי …


תגובה אחת

  1. אמנון יצחקי

    כתוב יפה. מסכים עם כל מילה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.