קורונה רופא מסכות Designed by prostooleh Freepik
Designed by prostooleh Freepik

מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז? יש לכם סיכוי טוב יותר להחלים מקורונה

שתפו

חוקרים ישראלים מצאו כי ילדים ומבוגרים, הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים להחלים מהר יותר מCOVID-19 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, ומקשרים זאת ל"יתרונות אבולוציוניים", שעוזרים להם להתמודד עם המחלה

מערכת פורטל זהר.נט

לאחרונה התפרסמו מחקרים מדעיים שקבעו, כי הפרעות קשב וריכוז (ADHD) הם אחד מגורמי הסיכון להידבקות בנגיף הקורונה. מחקר ישראלי חדש שנערך בתקופת הגל הראשון של הקורונה בראשות ד"ר יבגני מרזון, מנהל המחלקה לרפואה מנוהלת של לאומית שרותי בריאות, מצא כי בעלי הפרעות קשב וריכוז שאינם מטופלים תרופתית היו בסיכון גבוה ב-68 אחוזים להידבק בקורונה, בהשוואה לחולי קורונה ללא הפרעת ADHD.

אבל מחקר ישראלי אחר קובע כי למתמודדים עם ADHD יש סיכוי טוב יותר להחלים אחרי שנדבקו מקורונה. קבוצת חוקרים ישראלית ביצעה  בדיקה שמטרתה לבחון את הקשר בין הפרעות קשב וריכוז לבין מחלת הקורונה. ממצאיהם של ד"ר יובל ארבל מהאקדמית גליל מערבי, ד"ר חיים פיאלקוף מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ד"ר עמיחי קרנר מהמכללה האקדמית נתניה וד"ר מרים קרנר מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, פורסמו לאחרונה בכתב העת האקדמי "Journal of Attention Disorders". החוקרים ניתחו נתונים ממוצעים מ-54 אזורים (50 מדינות וארבעה אזורי חסות) בארה"ב, ובדקו את הקשר בין שכיחות מספר המתמודדים עם הפרעות ADHD בקרב מבוגרים ביחס לאוכלוסייה של כל אחד מהאזורים, לבין מדדים של הידבקות, החלמה ותמותה  מקורונה, כולם ביחס לאוכלוסייה בכל אזור – זאת בהסתמך על נתונים עדכניים עד לחודש אוגוסט 2020.

הממצאים מראים כי ההסתברות הצפויה להתאושש מנגיף הקורונה עולה מ-0.41% במדינות שבהן יש שכיחות נמוכה יחסית להפרעות קשב וריכוז (3%) עד ל-1.20% במדינות עם שכיחות גבוהה יחסית של הפרעת קשב וריכוז (13%). בנוסף, בניגוד להגדרת ה-ADHD כגורם סיכון להידבקות בנגיף הקורונה במחקרים קודמים, לא נמצא במחקר הנוכחי קשר בין עלייה בשכיחות של ADHD באוכלוסייה האמריקאית להידבקות או תמותה מקורונה בהתחשב בנתוני האוכלוסייה בכל מדינה. הקשר היחיד שנמצא, אם כן, הוא בין הפרעות קשב וריכוז לבין החלמה מקורונה.

מה יכול להסביר ממצאים אלו? לטענת החוקרים, ייתכן כי הפרעות קשב וריכוז יכולים להעניק יתרון אבולוציוני נגד הקורונה, כפי שניתן לראות מנתוני ההחלמה במדינות אמריקאיות, וכפי שידוע מהספרות המחקרית בתחום ה-ADHD, המתייחסת גם לתכונות חיוביות של הפרעת קשב וריכוז, כגון יצירתיות, רמות אנרגיה גבוהות, יכולת יזמות ועוד (שלי-טרמבלי ורוזן, 1996).

"ההשערה שלנו היא שייתכן שאנשים המתמודדים עם הפרעת ADHD זכו מהטבע ליתרונות גנטיים להתמודד נגד נגיף ה-COVID-19 ולהחלים ממנו", מסביר ד"ר ארבל, המכהן כראש החוג לכלכלה באקדמית גליל מערבי, וד"ר פיאלקוף מהמכון ללימודים עירוניים ואזוריים מוסיף כי "המחקר מראה קשר סטטיסטי מפתיע ברמת המדינה, אותו ראוי לבחון יותר לעומק כדי לחדד את ההסברים הגנטיים או הפיזיולוגיים".

כתבה מעניינת:

רופא צילום אילוסטרציה

מאמי מייקאובר – הניתוח שמחזיר לך את הגוף הצעיר

שתפומערכת פורטל זהר.נט בתור נשים, החלום האולטימטיבי שלנו הוא להביא לעולם ילד, או כמה ילדים, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.