אילן פרסטר אורט כרמים 2018

נושם את ה-DNA של אורט כרמים

שתפו

רשת אורט בחרה מנהל חדש לאורט כרמים במקום יואב קוסן שיצא לחופשה של שנה – אילן פרסטר (50), שהיה מנהל חטיבת הביניים. ראיון מיוחד

מאת גיל דובריש

אילן פרסטר הוא המנהל החדש של בית הספר אורט כרמים. פרסטר נבחר במכרז של רשת אורט לתקופה של שנה, במקומו של המנהל הקודם, יואב קוסן, אשר יצא לחופשה בת שנה מבית הספר ומונה למנהל פרויקט המודל ההוליסטי של רשת אורט. בתום שנת הלימודים, יוחלט ברשת אורט האם קוסן ישוב לתפקידו או שפרסטר ימשיך להחליפו שנה נוספת.

פרסטר (50) הוא יליד כרמיאל ומוותיקי העיר. בילדותו למד בבתי הספר פלמ״ח והדקל, בהמשך באורט הורוביץ ובמכמורת. הוא שירת ביחידות מובחרות ואחרי שחרורו עבד בחברה בענף האבטחה והשלים ארבעה תארים – שניים במנהל עסקים, תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בהיסטוריה. כיום הוא משלים דוקטורט בניהול מערכות חינוך. בשנת 1998 הצטרף כמורה לאזרחות לצוות בית הספר אורט כרמים ומאז, במשך 20 שנה, לא עזב את המקום. הוא מילא בכרמים שורה של תפקידים – בהם מורה, מחנך, רכז שכבה, רכז חברתי, נמנה על הנהלת ביה״ס ובחמש השנים האחרונות שימש כמנהל חטיבת הביניים. בנוסף, הוביל את הרצף החינוכי בכרמיאל במשך שנה אחת ושימש כמנחה התחום החברתי במחוז צפון של משרד החינוך.

את הבשורה על בחירתו לתפקיד מנהל בית הספר אורט כרמים, קיבל פרסטר ביום חמישי, לאחר שהשתתף במכרז, בו נטלו חלק נציגי רשת אורט, משרד החינוך ועיריית כרמיאל.

– אילן, ברכות על בחירתך, עד כמה מיוחד הרגע הזה עבורך?

״זהו רגע מיוחד מאוד עבורי. אני חי ונושם את בית הספר אורט כרמים ואת חינוך ילדי כרמיאל מזה עשרים שנה, מכיר את בית הספר מהרגע שהחל לצמוח ומרגיש שאני חלק מאותה צמיחה – לימודית, הישגית, חברתית וגם התפתחותית-רגשית. כשנכנסתי למערכת החינוך ידעתי שאני רוצה לשים את טביעת האצבע שלי ולהשפיע על החינוך לאורך כל הדרך, מתוך כוונה לבחור את התפקידים שהם בעלי השפעה ושיש בהם מנהיגות, מתוך רצון להוביל בצורה מקצועית ואחראית״.

– מילאת את כל התפקידים בבית הספר, היית מורה, מחנך, רכז, מנהל חטיבה. העובדה שעברת את כל המסלול הזה הופך אותך למנהל בית ספר שלם יותר?

״כל התפקידים שמילאתי הופכים אותי למנהל שמבין הרבה יותר טוב את השטח, עד לרזולוציות הקטנות ביותר. כי אני יודע מה מרגיש מורה ומה מרגיש מחנך, אני יודע מה הצרכים של המורים ושל התלמידים, אני יודע לעבוד עם השותפים הכי חשובים שלנו שהם ההורים וכל בעלי העניין. הדרך הזו מוכרת לי, מתחילתה ועד סופה״.

– האם מבחינתך מדובר בתפקיד לטווח ארוך?

״יואב (קוסן) קיבל תפקיד ברשת אורט שכרגע מגדיר את התפקיד שלי למשך שנה אחת, בסופה תיבחן המשך הדרך בהתאם להתפתחויות״.

– איך היית מגדיר את הקשר שלך עם יואב קוסן, תחתיו עבדת בשנים האחרונות?

״יואב קוסן ואני זה סיפור מעניין… הוא ואני חברי ילדות כבר מתקופת בית הספר היסודי, כרמיאל של שנות השבעים הייתה מקום קטן וכולם הכירו את כולם. בהמשך נפגשנו כשלמדנו באורט הורוביץ, התגייסנו ביחד ליחידות מובחרות, כל אחד במסלול שלו, אפילו המספריo האישיים שלנו זהים ועוקבים – רק הסיומת שונה שלו מסתיים ב-70 ושלי ב-71. בשירות הצבאי צנחנו ביחד, פעם אחת אפילו הוא השליך את שק החזה שלו עליו בעת הצניחה, עד היום אנחנו נזכרים בחיוך ברגע הזה. אחרי שהשתחררנו מהצבא עבדנו שנינו באבטחה, בהמשך הוא פנה ללימודי הוראה ואני לתחומים אחרים, בשלב מסויים הוא הציע לי לעשות הסבה להוראה, להשפיע ולהקנות ערכים – ושיכנע אותי להצטרף לתחום. עד עכשיו הוא אומר לי בבדיחות: ׳אילן אני מתנצל שבגללי אתה מורה׳… היינו בחתונות האחד של השני. למרות שכל אחד מאיתנו נמצא במסלול אחר ועם חוג חברים משלו, אנחנו חברים טובים – אבל, וזה חשוב, הוא היה המנהל שלי בבית הספר ותמיד ידעתי לעשות את ההפרדה. יואב עשה דרך ארוכה ושינוי משמעותי בבית הספר, הוא מנהל יצירתי ומרבה ליזום, וזה דבר יפה בעיניי״.

– אתה לא חושב שכניסתך לתפקיד זמן קצר כל-כך לפני תחילת שנת הלימודים עלולה להוות בעיה?

״אם לא הייתי מגיע מתוך המערכת, הלמידה של התפקיד הייתה בהיקף הרבה יותר רחב. בגלל שאני בא מתוך בית הספר ובגלל שאני נמצא בתוך התהליכים שעובר בית הספר, לדעתי תהיה נחיתה קלה יותר. אני לא אומר שזה יהיה פשוט – בוודאי שישנה אחריות רחבה וגדולה, חד משמעית. בכל זאת הייתי מנהל חטיבת הביניים ומלוא האחריות היא על כתפי המנהל הראשי. אני בהחלט חושב על מה ברצוני לעשות בהמשך, לאן אני רוצה להוביל את בית הספר ואני בשמחה לוקח את כל האחריות על שתי כתפיי. אני מאמין ביכולת שלי״.

– איזו מין שנת לימודים צפויה באורט כרמים, שנה של שינויים או של שמירה על הקיים?

״לדעתי מנהל חדש לא צריך לחולל מהפכות. חשוב לי מאוד להקשיב לצוות שלי ולהיות צמוד מאוד לתוכניות העבודה הקיימות שיואב הכין ובנה מראש, כדי להמשיך לממש את החזון והיעדים – וזה חלק ממני, אני הייתי שותף לכל תהליך הבנייה. הדי.אן.אי של בית הספר טבוע בי. חשוב לי מאוד לשמר את הערכים שאנחנו מנחילים לתלמידים, לראייה – נתוני הגיוס הגבוהים של בוגרי בית הספר. אגב, אני יכול לספר על דוגמה אישית – שני ילדיי שהם בוגרי בית הספר, משרתים כיום ביחידות קרביות. בשנה הקרובה נממש את החזון והיעדים שתוכננו, יש תוכנית עבודה מסודרת עם מטרות ברורות מאוד בכל התחומים – לימודיים, הישגיים וחברתיים. מבחינתי כך אני רואה את הדברים״.

– אפשר להסיק שאחד הצעדים הראשונים שלך כמנהל יהיה למנות מנהל חדש במקומך לחטיבת הביניים?

״לגבי מינוי מנהל לחטיבת הביניים אין בידי תשובה חד-משמעית, אנחנו נמצאים בתוך שורה של תהליכים ואני בטוח שהתמונה תתברר בימים הקרובים״.

– ציינת מקודם שתמיד רצית לשים את טביעת האצבע שלך במערכת החינוך, זו ההזדמנות מבחינתך?

״לשים טביעת אצבע היא ראיה לטווח ארוך יותר ולא לשנה אחת – שזו בשלב זה הגדרת תפקידי. בסופו של דבר אני יכול לשאול את עצמי איך השפעתי על מערכת החינוך בעיר ואיך השפעתי על בית הספר עצמו. אני רוצה שהילדים ירגישו שייכים, שיראו אותם, אני רוצה שיהיו מוגנים, שהחשיבה שלהם תהיה יצירתית וביקורתית, אז בעצם יש המון תחומים שצריך להוביל בתהליכים ארוכי טווח. יש לנו מטרה – לנצח את נקודת הפתיחה בכל שנה – זה חלק מהיעדים ומהמטרות של כולנו. הדבר החשוב ביותר הוא להמשיך את חזון בית הספר אורט כרמים. זה לא בית ספר סלקטיבי, זה בית ספר מכיל שיש בו כיתות של תלמידים אוטיסטים המשולבים בשיעורים משותפים על פי יכולותיהם ואנחנו אוהבים אותם ומחבקים אותם, תוך מתן תחושה של שווים בין שווים, חלקם אף מסיים עם בגרות, ויש כיתות מחוננים משכבת ז׳ עד י״ב ואנחנו עם כל הצרכים והתנאים שיש לספק להם כדי להמשיך ולצמוח״.

– מה לאחל לך לשנה הקרובה?

״ראשית בריאות טובה לכולנו ושנית, שתהיה זו שנה טובה, מוצלחת לכולם, לצוות, לתמידים, להורים, שנה שקטה, עם הרבה נחת לכולנו״.

 

לכתבות נוספות בנושא חינוך בכרמיאל והסביבה לחצו כאן>>>

 

כתבה מעניינת:

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. צילום: דרור מילר

אורט בראודה: 8 בכירים משתכרים 6 ורבע מיליון ש״ח בשנה

שתפובתוך שנה אחת עלה מספר בעלי השכר הגבוה במכללה האקדמית להנדסה משלושה לשמונה. מכללת בראודה: …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.