Image by Fran__ from Pixabay
Image by Fran__ from Pixabay

נזיר השביר

חדשות כרמיאל

ד"ר ארז כהן, תושב כרמיאל, בעל מרפאה וטרינרית משנת 2005 בשכונת רבין,

מנהל את המרכז ללימודי המשך וטרינריים בשורשים,

לשעבר עורך רבעון ארגון הווטרינרים לחיות בית.
במדור זה אשתף אתכם הקוראים בסיפורים מהווי המרפאה,

סיפורים מרגשים, מעניינים ומלמדים.

לפרטים – 049982808

נזיר השביר

"ד"ר, אני בדרך אליך עם גור שנדרס עכשיו, נראה לי שיש לו שבר ברגל הקדמית". כך פתח אסף, הבעלים של נזיר, כלב מעורב בן 3 חודשים.

אסף נכנס למרפאה, מחבק את נזיר בזרועותיו. נזיר התבונן בסקרנות סביבו, מנסה לתהות למה הוא הגיע דווקא לכאן אחרי האירוע הכול כך טראומטי שחווה.

"בוא כנס" אמרתי לאסף והנחיתי אותו להניח את נזיר על שולחן הבדיקה, נזיר ייבב בכאב בשעה שאסף הניח אותו בעדינות על השולחן. "עוד רגע אזריק לך משהו לכאבים" אמרתי לנזיר ולאסף בשעה שהתחלתי בבדיקה מקיפה של נזיר, מנסה לאתר מפגעים שעלולים לסכן את חייו, כגון דימום מסיבי, פגיעה בריאות וממצאים נוספים.

מה יש לנזיר?

נראה שאכן לנזיר היה שבר בעצם הזרוע – ההומרוס, ברגל ימין, אך למעט זאת ומעט שפשופים פה ושם, הוא היה בריא, ככל שמצבו אפשר זאת.

נתתי לו זריקה נגד כאבים ולאחר שהחלה לפעול, לקחנו דם למעקב וביצענו צילום רנטגן על מנת לראות בדיוק את הפגיעה בעצם.

בדיקות הדם היו תקינות, לפחות בזמן הקצר שעבר מהפגיעה לא היה דימום חריג. בצילום נראה שבר מורכב במרכזה של עצם ההומרוס. שבר כזה לא מאפשר קיבוע בגבס, אלא תיקון כירורגי אורתופדי.

מהן האפשרויות?

יש מספר אפשרויות לתיקון אורתופדי, ניתן להחדיר פין – מסמר ארוך עשוי פלדה, או לקבע באמצעות מתקן חיצוני – אקסטרנל פיקסטור, המחובר לעצם באמצעות מספר פינים, או לתקן את השבר על ידי פלטה וברגים. במקרה הזה, עם השבר כפי שנראה, הטיפול הטוב ביותר היה להתקין פלטה.

הסברתי לאסף את כל זה בשעה שהוא ליטף ברוך את פרוותו של נזיר.

"אסף, את הניתוח נבצע רק מחר, נשאיר אותו פה היום להשגחה ובמידה ולא יהיו הפתעות נעשה את זה על הבוקר" אסף הנהן ונפרד בחיבוק עדין מנזיר מנסה להבליע את דמעותיו.

התהליך

נזיר עבר את הלילה בשלום ובבוקר התחלנו בביצוע הפרוצדורה.

הפלטה הותאמה לגודל העצם, הברגים הוכנו מבעוד מועד וכל הציוד עבר סטריליזציה.

אולי החלק הכי חשוב בניתוח אורטופדי הוא לדאוג לסטריליות של אזור הניתוח והמשתל (הפלטה והברגים).

מניעת זיהומים נעשית על ידי מתן אנטיביוטיקה בתדירות גבוהה במהלך הניתוח ולאחריו. כל זאת כדי למנוע סיבוכים קשים לאחר הניתוח, סיבוכים שקשה מאוד לתקן.
הניתוח התנהל כשורה, העצם נחשפה, הפלטה הותאמה לקימור העצם, והברגים הוחדרו על מנת להצמיד את חלקי השבר אחד לשני בצורה הקרובה ביותר.

לאחר התקנת הפלטה, נשטף אזור הניתוח בנוזל סטרילי והרקמות נתפרו במספר שכבות.

אחרי הכל אפשר לנשום

נזיר התאושש במהירות מההרדמה וכשאסף הגיע לקחת אותו לביתו הוא כבר עמד על 3 רגליים, נוגע לא נוגע ברגלו הפגועה, "נזיר" קרא אסף בשמחה, "אתה עומד! איזה יופי", הוא אמר והרים בזהירות את נזיר לחזהו משתדל לא למעוך את נזיר. הנחיתי את אסף לגבי תהליך השיקום וההקפדה על ההוראות, על מנת לאפשר החלמה מלאה.

סוף דבר

בשבועות הבאים נזיר הגיע למספר ביקורות ונראה שהחתך מחלים יפה. לאחר כחודש הוא כבר רץ בצורה נורמלית במרפאה, את הפלטה השארנו בגופו למזכרת. רק במידה ותהיה רגישות בהמשך ניאלץ לנתח ולהוציא את הפלטה.

בריאות שלמה

שתפו

כתבה מעניינת:

חדשות כרמיאל

הסיפור מאחורי הדאגה למיצי

ד"ר ארז כהן, תושב כרמיאל, בעל מרפאה וטרינרית משנת 2005 בשכונת רבין, מנהל את המרכז …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable