ניכוי הוצאות אשל לעצמאים ולעובדים
ניכוי הוצאות אשל לעצמאים ולעובדים

ניכוי הוצאות אשל לעצמאים ולעובדים

שתפו

עד ליום 31 בדצמבר 2010 ניתן היה בהתאם לתקנות לנכות, בתנאים מסוימים, הוצאות ארוחות. בתקנות נקבעה תקרה של 7 שקלים ליום, לשלוש ארוחות, בוקר, צהריים וערב, הניכוי לנישומים מסוימים היה חלקי (בשיעור 60%) בהתאם למקום ההתעסקות ומשכו. סכומי המקסימום עודכנו לאחרונה בשנת 1985. שיעור האינפלציה מאז ועד היום עומד על כ- 1385 אחוזים. בשל האינפלציה התרוקנו שיעורים אלה מכל תוכן, והמחדל לעדכנם מונע למעשה את האפשרות לממש את זכות הניכוי של הוצאות האש"ל, זכות הנתונה לנישומים על פי דין.

ביום 30 בנובמבר 2010 בוטלה התקנה שבסמכות שר האוצר ובכך בוטלה גם הגדרת הוצאות אש"ל ותקרת הסכומים המותרים לניכוי מכוחה.

בנוסף, בתיקון לפקודת מס הכנסה נוסף בסעיף 32(1), ניכויים שאין להתירם:

"… לרבות הוצאות הבית, הוצאות פרטיות, הוצאות אש"ל, …

הגדרת הוצאות אש"ל לאחר התיקון הינה:

"הוצאות שהוציא יחיד בשל ארוחותיו שהוצאו בין במקום ההשתכרות ובין מחוצה לו, למעט הוצאות ארוחת בוקר הכלולה במחיר לינה המותרת בניכוי"

לאור האמור, לכאורה, החל מיום 1 בינואר 2011 לא ניתן לנכות כלל הוצאות אש"ל.

מחד טענה המדינה כי קיים שיהוי רב בהגשת העתירה, כי מדובר בהוצאה פרטית, לגישתה כל אדם צורך ארוחות במהלך היום, גם שלא לצורך הפקת הכנסה, וכי התרת הוצאות ארוחות בערכים התואמים לאינפלציה מאז 1985, תטיל נטל כספי כבד על קופת המדינה.

בהכרעת הדין טענת השיהוי נדחתה. נאמר כי אין מדובר למעשה בעשרים וחמש שנים אלא בשש שנים או פחות בלבד, המשקפות את התקופה שבמסגרתה ניתן לפתוח שומות מס שנסגרו. השיהוי מהווה גורם בעל משקל בעיצובו של הסעד הראוי והגבלתו לתקופה האמורה.

עקרון יסוד בדיני המס הוא החתירה למס אמת, שנועד להגשים את התכליות של הסדר המס, שעיקרן בהעשרת הקופה הציבורית באמצעות גביית מס בהתאם ליכולתו של הנישום, ועל בסיס אמות מידה שוויוניות.

הוצאות ארוחות מחוץ לבית כרוכות בתוספת עלות ומשכך מהוות הוצאה מעורבת שחלקה מותר בניכוי. הימנעות מהפעלת עדכון במשך שנים רבות מהווה מחדל פסול מהפעלת חובה שהוטלה על הרשות המוסמכת אשר פגעה בזכויות הקנייניות של נישומים שהיו זכאים לנכות הוצאות אש"ל. הימנעות מהפעלת הסמכות הותירה את הסדר הניכוי כאות מתה וזכתה את אוצר המדינה לאורך שנים בתשלומי יתר על חשבון משלמי המסים. לאחר ביטול התקנות והתיקון חלים בסוגיית ניכוי הוצאות אש"ל שני משטרים נורמטיביים, דבר שאינו מוכר בשיטתנו.

לאחר עדכון הסכומים ובהתאם לגופו של עניין מומלץ להגיש דוחות מתקנים לשנים 2009 ו- 2010 ולדרוש את הוצאות האש"ל לעצמאים או לעובדים בניכוי כהוצאות מוכרות ובפטור ממס הכנסה ומביטוח לאומי.

 

למען הסר ספק, השימוש במידע הכלול בו אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ חשבונאי מבעלי מקצוע. כמו כן המידע אינו בשום דרך בגדר חוות דעת מקצועית.

לקבלת מידע מקצועי וייעוץ נוסף ניתן לפנות במייל [email protected] או בטלפון : 04-6266646 למשרד פיילס חשבונאות וראיית חשבוןמתן שירותי הנהלת חשבונות, ביקורת וייעוץ מס לעצמאים וחברות.

 

כתבה מעניינת:

שתיין צילום אילוסטרציה: Pixabay

קמצן, מתלהב או חבר אמת: איזה סוג של שתיין אתה?

שתפוכמו חבר אמת, אלכוהול תמיד נמצא שם: כשעצוב, כששמח, במסיבה הכי שווה ובאירוע המרגש ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *