ראש העיר עדי אלדר 2018-03

סוף תקופה: ראש העיר עדי אלדר הודיע על פרישה בסוף כהונתו

שתפו

אלדר כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת כדי לבשר על פרישתו מהתפקיד אחרי כמעט 30 שנה. ״מגיע הרגע שבו אדם צריך לקום, להגיד תודה רבה ולזוז הצידה״

מאת גיל דובריש

ראש העיר המיתולוגי של כרמיאל, עדי אלדר, המכהן בתפקיד מאז שנת 1989, יפרוש בסוף תקופת כהונתו, בחודש נובמבר השנה. כפי שפורסם לראשונה ובבלעדיות לפני מספר שבועות באתר ובעיתון זהר הצפון, הודיע הבוקר (יום א׳) אלדר כי הוא מתכוון לפנות את מקומו בתום הקדנציה. במסיבת עיתונאים שכינס בלשכתו, אמר אלדר בהתרגשות: ״מגיע הרגע שבו אדם צריך לקום, להגיד תודה ולזוז הצידה. טוב שזה קורה כשאני בבריאות טובה, עומד על רגליי ולמלא מרץ. אין שום סיבה לכך שאני החלטתי לפרוש אחרי כ-30 שנה. הגעתי למסקנה ש-30 שנים הם דור שלם בחיי אדם, דור שלם הייתה לי הזכות הענקית לעמוד בראש העיר הכי מוצלחת, הכי יפה במדינת ישראל, שיכולה להתחרות עם כל עיר בחו״ל״.

אלדר  שיחזר את ימיו הראשונים בתפקיד וסיפר: ״נכנסתי לתפקידי ב-1989, בבחירות לא קלות ואחרי סיבוב שני, כשהתברר שחסרו לי 8 קולות לקבל 40% מהתמיכה כבר בסיבוב הראשון. העיר מנתה אז 17,000 תושבים והיו בה 14% אבטלה. היום העיר מונה כ-55,000 תושבים ושיעור האבטלה עומד על 4.9%. המספרים אומרים הכל על 30 השנים שבהן אני עומד בראשות העיר. לא עשיתי זאת לבד, אני פועל עם צוות עובדים יוצא מן הכלל, מנהלים טובים ומנוסים, סגנים וסגניות מוצלחים, וכל אחד דחף הכי חזק בתחום שלו. זה הזמן להגיד תודה ענקית לתושבים שנתנו בי אמון במשך 30 שנה, קדנציה אחרי קדנציה ואני רוצה להאמין שאם הייתי רץ בבחירות הקרובות, הייתי מקבל את אמון הציבור גם לקדנציה נוספת. היו מתמודדים מולי לאורך השנים, אבל התושבים עמדו מאחוריי ומאחורי הנבחרות שהצגנו. בכל בוקר אני נזכר מי למעשה שלח אותי לתפקיד במשך 6 קדנציות״.

החשוב מכל: קליטת עלייה

אלדר הזכיר כי במחצית מתקופתו כראש העיר, כיהן גם כיו״ר מרכז השלטון המקומי המאגד את הרשויות המקומיות בארץ, בשנים 1994-2009. ״ניהלתי גם עיר וגם את השלטון המקומי, הייתי מעורב באינסוף מאבקים ועניינים. במבט לאחור אני שואל איך עשיתי את זה? אבל עשינו. אני יכול למנות במשך שעות את הפרויקטים שעשינו, אבל… אם להתמקד בנושא החשוב ביותר מבחינתי בכרמיאל, זו הייתה קליטת העלייה. יותר מהכפלנו את מספר התושבים. עשינו דבר כמעט בלתי ייאמן, קליטה מוצלחת וטובה בלי שנאלצנו להקים קרוואנים בעיר, הפכנו את העיר לגדולה ומשכילה״.

אלדר ציין גם את התפתחות המסחר בכרמיאל: ״נלחמתי במשך השנים מול חברי מועצה ששאלו אותי מדוע אני מביא עוד ועוד חנויות. אם אתה רוצה שעיר תגדל ותתפתח, אתה חייב להביא מסחר. יש פה מסחר ותרבות פנאי בסדר גודל של ערים שכפולות מאיתנו ואפילו יותר מכך״.

ראש העיר הפורש (ביטוי שבהחלט יקח זמן להתרגל אליו ביחס לאלדר), אמר כי ״כרמיאל נמצאת בין 10 הרשויות האיתנות בארץ מבחינה כספית. אילולא הצעדים שעשינו, היינו היום כמו עוד עיר פיתוח. אנחנו הרבה מעבר לזה. הצלחנו להביא גם את הרכבת לעיר, זה דבר ענק. בנושא הפסטיבל, ברוך ונגר החל אותו ואני המשכתי. אסור להפסיק את הריקוד הזה, חד וחלק. אנחנו תורמים לתרבות במדינה״.

למרות התרגשותו הרבה, שניכרה בו במהלך דבריו, לא שכח אלדר לתקוף בחריפות את הממשלה על מדיניותה המקפחת כלפי הפריפריה. ״תוכנית החלוקה של האו״ם משנת 1947 חיה ונושמת במדינת ישראל. המדינה לא יודעת למשוך לכאן זוגות צעירים, המדינה נמצאת רק בין חדרה לגדרה. טייקונים מקבלים מיליארדים, אנחנו הם שצריכים לקבל את המיליארדים האלה כדי להעניק הטבות ולמשוך לכאן תושבים. אני הגעתי לעיר כי כאן קיבלתי בזמנו את התנאים הטובים ביותר לדיור, בית ומשכנתא. היום זה לא קורה״.

לסיום נשאל עדי אלדר באילו מהמועמדים לרשת אותו הוא מתכוון לתמוך. ראש העיר הודיע בקצרה: ״המועמד הטוב ביותר יבחר על-ידי התושבים החכמים, הם שיחליטו מי ישב על הכסא שבו אני יושב כעת… אני יכול לספור על אצבעות שתי ידיי, את מספר הפעמים שסוניה רעייתי ביקרה בבניין העירייה. היא לא הייתה מעורבת בעבודתי. לדעתי, בן או בת הזוג של ראש העיר, לא צריכים להיות מעורבים, עליהם לתת את התמיכה בבית ולא בחוץ״.

לכתבות וידיעות נוספות על כרמיאל כנסו לקישור הזה.

כתבה מעניינת:

בדיקה קורונה PCR אנטיגן צילום אילוסטרציה Deposit Photos

כ-3000 מאומתים בכרמיאל, ויש גם בשורה טובה

שתפומספר המאומתים שובר את השיאים של עצמו מדי יום, כמה מאומתים יש לפי ההערכות במציאות …