סערה באופוזיציה

שתפו

מה קורה בסיעת מהפך בכרמיאל? יו״ר הסיעה משה קונינסקי אומר כי הדיח את מס׳ 5 בסיעתו, חבר המועצה רותם בז׳רנו, בעקבות ״התנהגות בלתי הולמת״ ודורש את התפטרותו מהמועצה. בז׳רנו שהקים בתגובה סיעת יחיד, מכחיש: ההחלטה לפרוש הייתה שלי בלבד

 מאת גיל דובריש

הרוחות באופוזיציה סוערות בימים האחרונים, בעקבות נתק בין רותם בז׳רנו, מספר 5 בסיעת המהפך, לבין ראש הסיעה משה קונינסקי. נכון לעכשיו, בז׳רנו מחוץ לסיעה ומתפקד כסיעת יחיד במועצת העיר וזאת חרף דרישות חבריו לסיעה, להשיב לידיהם את המנדט.

סיעת מהפך פירסמה הודעה לתקשורת בו היא מבהירה כי ״משה קונינסקי, יו"ר האופוזיציה ויו"ר סיעת ׳רק׳ במועצת העיר, הדיח בשבוע שעבר את חבר סיעתו, רותם בז'רנו, שהיה מדורג חמישי ברשימתו עקב התנהגות בלתי הולמת ודורש את התפטרותו גם ממועצת העיר״. עלפי לשון ההודעה, ״בחודשים האחרונים החל בז'רנו להתנהג בבוטות בישיבות המועצה, לייצר פרובוקציות אשר הפריעו למהלך הישיבה ולהגיע לישיבות כשהוא אינו מתכונן אליהן מראש ואינו בקיא בנושאי הישיבה. כמו כן החל בז'רנו לכתוב בשפה בוטה ומשתלחת בקבוצת המדיה החברתית ׳כרמיאלים מדברים׳ שנוסדה על ידי סיעת מהפך בכרמיאל״.

לזהר הצפון נודע כי בחודש האחרון התקיימו מספר פגישות בין קונינסקי לבין בז'רנו בהן דרש יו״ר האופוזיציה, בין השאר, כי בז'רנו ישנה את התנהגותו, ושמעתה ואילך יפסיק עם הפרובוקציות, ההפרעות בישיבות מועצה וישמור על תרבות דיון ומתן כבוד לחברי מועצת העיר, ליו"ר סיעתו ולראש העיר. כמו כן נמסר בהודעה לתקשורת, כי קונינסקי דרש מבז'רנו כי ״יפסיק את ההתלהמות במדיה הדיגיטלית ובקבוצת המדיה החברתית כרמיאלים מדברים שנוסדה כאמור ע"י סיעתו של קונינסקי ואשר רותם מונה להיות אחד ממנהליו״.

בסיעת מהפך בכרמיאל טוענים כי השיא הגיע בפגישתם האחרונה של השניים: ״לא רק שבז'רנו לא נאות לבקשתו של קונינסקי, אלא הוא אף הוסיף ודרש מקונינסקי כי יבטיח לו כי יוצב במקום השני ברשימתו וכמועמד לתפקיד בכיר מטעם סיעתו לקראת הבחירות הבאות בעוד פחות משנתיים. קונינסקי השיב לבז'רנו מפורשות כי לא רק שאינו רואה אותו מתאים לכהן כשני ברשימתו עם כל המשמעויות שבכך, אלא אף הוא אינו רואה את בז'רנו ראוי כלל להיכלל ברשימתו ובמועצת העיר עקב התנהגותו וכי הוא, לכאורה, רואה בניסיון של בז'רנו לכפות עליו הבטחה שהוא ישמש כמדורג שני ברשימתו ומועמד לתפקיד בכיר, כניסיון סחיטה. קונינסקי הדגיש בשיחה כי לא יהיה מוכן לקבל תכתיבים ואיומים מבז'רנו. בסיומה של הפגישה, שנערכה בנוכחות אדם שלישי, הודיע קונינסקי לבז'רנו כי מבחינתו כלו כל הקיצים, ואין הוא רואה את בז'רנו כחלק מהנהגת העיר וכי הוא דורש את התפטרותו מהסיעה וממועצת העיר והוסיף כי הוא סולד מהתנהלותו, מהתנהגותו וממעשיו״.

לפני הפגישה עדכן קונינסקי את ראש העיר, עדי אלדר, על כוונתו להדיח את בז'רנו וקיבל ממנו גיבוי לצעדיו. בקירבתו של קונינסקי מציינים כי ״פעולת הדחת חבר סיעה במועצה מוגדרת בסעיף 125א' לפקודת העיריות. לפי הפקודה רשאית סיעה במועצת העיר לפנות לראש העיר ולדרוש לקבוע את פרישתו והדחתו של חבר סיעה״.

בעקבות הפגישה הקשה, החליט רותם בז'רנו שלא לפרוש ממועצת העיר אלא להמשיך ולפעול כסיעת יחיד. קונינסקי ממשיך בשלב זה את תהליך ההדחה וקביעת פרישתו של בז'רנו מהסיעה בשיתוף פעולה עם ראש עיריית כרמיאל ומנכ"ל העירייה, במטרה למנוע מבז'רנו וסיעתו את האפשרות להתמודד בבחירות הבאות כחלק מסיעה קיימת במועצה המכהנת כיום או מכל סיעה אחרת המכהנת במועצה.

משה קונינסקי מסר לנו: "לאור התנהגותו של בז'רנו בשבועות האחרונים אשר לטעמו אינה מכובדת ואינה הולמת את הסטנדרטים הגבוהים אשר מצופים מחבר במועצת העיר כרמיאל ומחבר בסיעת ׳מהפך בכרמיאל׳ החלטתי להדיח את בז'רנו מחברותו בסיעה ואני דורש ממנו להשיב את המנדט לתושבים ולאפשר לאדם ראוי באמת להכנס במקומו למועצת העיר ולשרת את תושבי כרמיאל בצורה טובה ויעילה. בימים אלה מציין העם היהודי את יום הכיפור, זהו זמן לחשבון נפש ולתשובה, על בז'רנו לחשוב היטב על מעשיו, לבקש סליחה מחברי סיעתו, ממצביעי הסיעה ומתושבי כרמיאל כולם״. עוד הוסיף קונינסקי כי חז"ל אומרים כי יום הכיפורים מכפר על עבירות שבין אדם למקום אך לא על עברות שבין אדם לחבריו אלא אם ביקש מחילה וסליחה ישירות מהם והם מחלו לו. חשוב לי להדגיש כי חברי מועצת העיר כרמיאל וחברי סיעתי אמורים לשמש דוגמא ומופת לתושבי העיר ובדרך זו אנהיג את העיר גם בעתיד".

מקורביו של קונינסקי ופעילים מרכזיים בסיעת מהפך בכרמיאל בירכו את קונינסקי על ההדחה ואמרו כי: "מעשה ההדחה של בז'רנו על ידי קונינסקי הוא גילוי אמיתי של מנהיגות אשר איננה נכנעת ללחצים ולפוליטיקה קטנה על חשבונם של תושבי כרמיאל. על בז'רנו לנהוג באופן מכובד ואתי ולהחזיר את כסאו לסיעה שבמסגרתה נבחר כפי שהיה מצופה לנהוג מאדם מוסרי בעל ערכים אבל לצערנו הוא בוחר לנהוג אחרת, לכאורה, בדרך חסרת מוסר, חסרת ערכים וחסרת דרך ארץ".

רותם בז׳רנו מסר לנו בתגובה גירסה שונה לחלוטין. בהודעה שפירסם ברשת הפייסבוק הוא צירף הקלטה משיחה שהתקיימה בין השניים במעמד איש הסיעה רונן הר אבן. בהקלטה נשמעת שיחה קשה בין קונינסקי לבין בז׳רנו כאשר גם הראבן מתערב בנעשה. לדברי רותם בז׳רנו, ״למרות הניסיונות הרבים שלי להימנע ממאבק מול קונינסקי, בחר האחרון לצאת בהודעה שקרית לעיתונות ולסלף את הדברים. ביום שישי האחרון ה-30.9.2016 התקיימה פגישה״

לגבי הקלטת השיחה מול קונינסקי והצד השלישי, אמר בז׳רנו כי ״מדובר בהקלטה שמתמצתת ומפריכה את הטענות השקריות בהודעה שיצאה לעיתונות. כבר לפני מספר חודשים למרות כל הפעילות שלי, הבנתי שאני לא מוערך בסיעה שלי. שאלתי את קונינסקי, ׳איפה אתה רואה אותי ברשימת המהפך בבחירות הבאות?׳ קונינסקי ענה: ׳במיקום גבוה ברשימה״.

״ואני שואל אתכם כרמיאלים יקרים״, המשיך בז׳רנו בתהייה: ״מה זה גבוה? האם מישהו מכם יכול להצביע על חבר אחר בסיעת המהפך, שראוי להיות מספר 2? האם אתם בכלל מכירים את שמות שאר חברי הסיעה? כל מה שיש לי בחיים השגתי בעבודה קשה, בזכות ולא בחסד, אני ראיתי את עצמי כמספר 2 בסיעת המהפך, והבהרתי זאת לקונינסקי. למרות המחלוקת הזו המשכנו כרגיל, אלא שאז החל קונינסקי לנסות ולהשתיק אותי בישיבות המועצה, כשבאחרונה אפילו זרק לעברי הערות פוגעות כמו: "מה יש לך? מה אתה על כדורים?" בהמשך אף פנה לראש העיר ואמר לו "אותי אתה לא תחנך, אתה יכול להוציא אותו זאת זכותך" (להוציא אותי? את רותם? חבר הסיעה שלך, שחתום על 60% מהנושאים שהוצגו באותה ישיבה?). התאכזבתי מאוד, כל ההצגה הזו בכדי להתחבב על ראש העיר?״

בז׳רנו הדגיש כי ברגע שנחצה מבחינתו הקו האדום הציב בפני קונינסקי שתי אפשרויות: ״ 1. שאתפטר מהמועצה, 2. שאפרוש מהסיעה ואמשיך לכהן במועצת העיר כסיעת יחיד. משה לא קיבל אף אחת מהאופציות שלי, לבסוף לקחתי את העניינים לידיים והחלטתי לפרוש מהסיעה. בבוקר של יום שישי האחרון (30.9.2016) פתחתי קבוצת וואצאפ חדשה "רק לחברי הסיעה", בה הודעתי על פרישתי מהסיעה. הופתעתי שבעקבות ההודעה התקשר אליי רונן הראבן, גיסו של משה קונינסקי ("הצד שלישי") וביקש לקיים פגישה, הסכמתי, ובשלב מסויים משה הצטרף לפגישה. קונינסקי סירב לאפשרויות שהצבתי בפניו, בטענה שהוא לא יכול לאבד יותר אף אחד והאשים אותי שאני תוקע לו סכין בגב בזה ששתפתי את חברי הסיעה שלי בהודעת הפרישה. בהמשך השיחה קונינסקי ציין שאם ברצוני להמשיך ולהשאר בסיעה, התנאי הוא שאחתום על מכתב התפטרות ללא תאריך (ממש כמו לענוד קולר ורצועה על כלב) שבמידה ולא אתנהג "כראוי", הוא פשוט יוציא את מכתב ההתפטרות לפועל. כמובן שסירבתי להצעה המעליבה הזו.במוצאי שבת (1.10.2016) פרסמתי הודעה על פרישה מהסיעה, בקבוצת הפייסבוק כרמיאלים מדברים. בנוסף שלחתי הודעות לראש העיר ולמ"מ ראש העיר רינה גרינברג״.

בז׳רנו סיכם ואמר כי ״ביום חמישי 6.10.2016 הוציא קונינסקי הודעה לתקשורת בה הוא טוען שהדיח אותי, תוך ניסיון לטשטש את הפרישה שלי מהסיעה, בטיעונים של אי התאמה והתנהגות בלתי הולמת. תשפטו אתם אם זו התנהגות ראויה, למי שרואה את עצמו כראש העיר הבא של כרמיאל. אני לא אתן לאף אחד לזלזל בעבודה הקשה שלי. אני בעד להנמיך להבות, יש לנו עיר לנהל״.

גם בעיריית כרמיאל התבטאו בעניין הקרע באופוזיציה והביעו תמיכה במשה קונינסקי תוך שהם מציינים: ״הנושא הפוליטי הפנימי אינו מעניינינו. למרות זאת ולאור ההתנהגות של בז'רנו ראש העיר מגבה את החלטתו של משה קונינסקי בהדחתו של רותם בז׳רנו. ישיבות מועצת העיר התנהלו בכרמיאל באופן מכובד וראוי לאורך כל שנות קיומה, מאז כניסתו של מר בז'רנו הפכו ישיבות מועצת העיר לקרקס. צורת ההתבטאות האלימה והתוקפנית של מר בז'רנו אינן מקובלות ואינן תואמות את המעמד ואופי העיר.

ראש עדי אלדר התייחס אישית לנושא ואמר בקצרה: ״הגיע הזמן לשים סוף לקרקס. התנהגותו של בז'רנו לא ראוייה. אני מגבה את החלטתו של משה קונינסקי״.

כתבה מעניינת:

פסטיבל המחול צילום ארכיון אלכס הובר

בצל הקורונה: פסטיבל מחול בכפוף לתו הירוק

שתפושינויים קלים בלבד בפסטיבל בשל ההנחיות: מתחם הרקדות נוסף והעתקת מופע ריקודים סלוניים לאוויר הפתוח. …


תגובה אחת

  1. דוד צור

    הציבור "תנומתו טרופה" עליו ממלחמות האופוזיציה זה ממש מדיר שינה. כל חרטא עולה כאו לראש החדשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.