בית / כרמיאל / חדשות כרמיאל / סצ׳י מורה המוזיקה המיתולוגי של כרמיאל הלך לעולמו
יוסף סצ׳י. תמונת ארכיון
יוסף סצ׳י. תמונת ארכיון

סצ׳י מורה המוזיקה המיתולוגי של כרמיאל הלך לעולמו

שתפו

יוסף סצ׳י מורה המוזיקה הראשון בכרמיאל, מראשוני העיר ויקיר העיר, נפטר במחלקת הקורונה בבית החולים בנהריה. בן 91 היה במותו

מערכת פורטל זהר.נט

עצוב: יוסף סצ׳י, ממייסדי כרמיאל, יקיר העיר ומורה המוזיקה המיתולוגי אשר על ברכיו גדלו אלפי תלמידים שספגו ממנו את התשוקה העזה למוזיקה, הלך לעולמו הלילה (שלישי, 19.1.2021) במחלקת הקורונה במרכז הרפואי לגליל (בית החולים בנהריה). בן 91 היה במותו. הלוויתו תתקיים היום בשעה 13:30 בבית העלמין בכרמיאל.

יוסף סצ'י (עומד שני מימין) והמקהלה מופיעים בטקס בכרמיאל בשנות השישים. צילום לפי סעיף 27א׳ בחוק זכויות יוצרים
יוסף סצ'י (עומד שני מימין) והמקהלה מופיעים בטקס בכרמיאל בשנות השישים. צילום לפי סעיף 27א׳ בחוק זכויות יוצרים

סצ׳י, יליד הונגריה, שרד את השואה. אחרי מלחמת העולם השניה חזר לבודפשט בירת הונגריה, שם למד תואר שני באקדמיה למוזיקה והתמחה בניצוח מקהלות ונגינה על כינור. בשנת 1964 עלה יוסף ארצה ביחד עם משפחתו, הם הגיעו לכרמיאל והיו בין ראשוני התושבים בעיירה הקטנה.

המוזיקה היתה כל חייו של סצ׳י, מאז ומתמיד. הוא היה המורה הראשון למוזיקה בכרמיאל והיה חדור שליחות ללמד את ילדי כרמיאל את קסם המוזיקה – בזכותו רבים בחרו להמשיך ולעסוק בנגינה ושירה גם עם התבגרותם. סצ׳י לימד בבית הספר הראשון, פלמ״ח, שנפתח בשנת 1966 ובהמשך בבתי ספר נוספים בעיר כמו הדקל. התלמידים אהבו אותו והעניקו לו את הכינוי (שלא כל כך אהב, אם נהיה כנים) ״סצ׳י והמנדולינה״ על שם הכלי האהוב עליו שהביא באדיקות לכל שיעור ושיעור. רבים מהתלמידים גם זוכרים את ״הנקודה השחורה״ שסימן במחברת למי שהפריע למהלך התקין של השיעור…

סצ׳י הקים את מקהלת בית הספר והופיע עימה בכל הטקסים הרשמיים שהתקיימו בעיר. בהמשך ניצח על הקמת תזמורת מנדולינות וניהל את כנס המקהלות. כמו כן היה מהפעילים המרכזיים במועדון יוצאי הונגריה בכרמיאל ותקופה מסויימת גם עמד בראשו.

על פועלו הרב למען העיר, הוחלט בשנת 2020 להעניק לסצ׳י את תואר יקיר העיר, אך בגלל הקורונה הטקס הרשמי נדחה והתואר לא הוענק לו עד עצם היום הזה.

חוה גמליאלי בתו של סצ׳י סיפרה לנו: ״אבא היה אדם אוהב תרבות, אינטליגנט מאוד, אהב את העבודה שלו. חינוך ילדים ומוזיקה היו כל חייו, בזה הוא עסק מאז שהסתיימה מלחמת העולם. הוא היה אבא מאוד חם ואוהב וכסבא הוא היה מדהים, בשביל שלושת הנכדים היה עמוד התווך. אבא התרגש לפגוש באקראי את תלמידיו מהעבר, אנשים בני 40,50 שניגשו אליו וסיפרו לו שלמדו אצלו מוזיקה.  יקיר העיר משנת 2020 ולא זכה לקבל את התואר.

יוסף סצ׳י השאיר אחריו בת אחת, שלושה נכדים ושתי נינות. מהמשפחה נמסר כי עדיין אין שעה סופית להלוויה. בשל הקורונה, המשפחה מבקשת שלא להגיע לניחום אבלים אלא לשלוח תנחומים בטלפון או בהודעות.

גם זה יעניין אתכם בפורטל זהר.נט:

כתבה מעניינת:

חנייה מכוניות כרמיאל

בעירייה הפסיקו בסגר את אכיפת החנייה – אבל לא עידכנו את התושבים

שתפותושב כרמיאל שחוייב בגביית יתר על חנייה בתקופת הסגר גילה שבכלל לא הייתה אכיפה – …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.