עובד לשעבר במפעל שיש יפוצה ביותר מ-3 מיליון ש״ח בגין נזקים רפואיים

שתפו

המדינה, ‬חברות‭ ‬הביטוח‭ ‬וחברת‭ ‬שיש‭ ‬ידועה‭ ‬יצטרכו‭ ‬לפצות‭ ‬את‭ ‬התובע, ‬תושב‭ ‬האיזור, ‬אותו‭ ‬ייצג‭ ‬עו"ד‭ ‬רשאד‭ ‬סלים‭ ‬מכרמיאל‭ ‬

מערכת זהר הצפון

גבר בשנות הארבעים חייו, תושב איזור כרמיאל, שעבד מגיל צעיר במפעל שיש משפחתי ואשר חלה בריאותיו עקב עבודתו, יפוצה בסכום העולה על שלושה מיליון שקלים בגין הנזקים הרפואיים. חלק מהפיצויים ישלמו המדינה, שתי חברות ביטוח והחברה שסיפקה את השיש למפעל בו עבד בסכום של כ-1.4 מיליוני שקלים וחלק נוסף יממן המוסד לביטוח לאומי באמצעות קצבאות ותקבולים בסך כ-1.7 מליון ש"ח. בסך הכל יקבל התובע כ-3.1 מיליוני שקלים.

כך נקבע בהסכם פשרה שניתן לו תוקף של פסק דין ע"י השופט יצחק כהן מבית משפט המחוזי בחיפה. ההסכם הושג לאחר הליך גישור בין בא כוח התובע עו"ד רשאד סלים מכרמיאל ובין באי כוח הנתבעיםיצרנית השיש, המדינה וחברות הביטוח.

לפי כתב התביעה שהגיש עו"ד רשאד סלים בשם התובע, נטען כי האיש שעבד מגיל 18 שנים כעובד שכיר במפעל שיש אצל אביו, ביצע עבודות חיתוך וליטוש של לוחות שיש בעיקר מתוצרת של מפעל מסויים. בכתב התביעה וחוות הדעת שצורפו לתביעה, נטען כי לוחות השיש מתוצרת בהם מדובר, מכילים חומר בשם צורן דו חמצני גבישי הידוע בשם סיליקה, וכי התובע נחשף במהלך עבודתו לכמויות מעבר למותר של אבק מזיק שהכיל את החומר, ועקב כך חלה בריאותיו במחלה הידועה בשם סיליקוזיס וגם במחלת פרקים שידועה כאחד הסיבוכים של מחלת הסיליקוזיס.

תחילה הוגשה התביעה נגד חברות הביטוח שביטחו את אבי התובעכמעביד, בביטוח חבות מעבידים, בטענות של הפרת כללי בטיחות שגרמו לחשיפה לאבק המזיק ולמחלה, אולם חברות הביטוח טענו כי פוליסות הביטוח שהונפקו מחריגות את מחלה הסיליקוזיס ועלכן סירבו לתת כיסוי ביטוחי, ומשכך, צורפו לבקשת בא כוח התובע כנתבעות נוספות, יצרנית השיש ומדינת ישראל כמי שאמונה על הפיקוח מכוח החוק על מפעל השיש בו עבד התובע ועל יצרנית השיש.

כנגד יצרנית השיש נטען כי חובה היתה עליה ליידע את כלל העובדים בליטוש ועיבוד לוחות השיש והתובע בכללם, כי לוחות השיש מתוצרתה מכילים את חומר הסיליקה, להזהירם מהסכנות הטמונות בעבודה בלוחות אלה ולהדריכם כיצד לעבוד עם לוחות השיש באופן בטוח שימנע חשיפתם לאבק המזיק.

כנגד המדינה נטען כי מוטלת עליה חובת פיקוח הן על מפעל השיש והן על יצרנית השיש, וזאת מכוח תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות הציבור והעובדים, באסבסט, טלק וצורן דו חמצני גבישי) – 1984.

כנגד חברות הביטוח נטען כי התניות בפוליסות שמחריגות את מחלת הסיליקוזיס נעדרות תוקף בהיותן בלתי מודגשות ועקב פגמים נוספים שנפלו בחוזה הביטוח כנטען בתביעה.

ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי סירבה להכיר במחלת התובע כמחלת מקצוע, אולם ערר שהגיש בא כוח התובע , שנתמך בחוות דעת, הוכרה מחלתו של התובע כמחלת מקצוע והתובע החל לקבל קצבאות נכות ושירותים מיוחדים.

יצרנית השיש והמדינה הכחישו בהגנתם טענות התובע ובנוסף טענו, כי האחריות למחלתו של התובע רובצת על כתפיו של אביומעבידו, שהפר חובותיו כמעביד ולא מילא אחר הוראות הבטיחות בעבודה ובכללן החובה לדאוג כי חיתוכי השיש ייעשו בשיטה ״רטובה" ולא בשיטה ״יבשה" כפי שנעשה במפעל.

לאחר הליכים משפטיים ממושכים ומייגעים הסכימו הצדדים לפנות להליך גישור בפני עו"ד יצחק שפרבר שהינו מגשר ידוע ובעל שם ובסיומו של הליך גישור מוצלח הגיעו הצדדים לפשרה לפיה, לתובע ישולם פיצוי כולל של 1,417,000 ש״ח וזאת מעבר לתקבולי המל"ל שהושגו לו והמסתכמים בכ– 1,700,000 ש״ח נוספים, כאשר יצרנית והמדינה נושאות בחלק הארי של הפיצוי בסך של 1,160,000 שקלים. ההסכם הושג מבלי להכיר באחריות ולצורכי פשרה בלבד.

עו"ד רשאד סלים: ״אנו שמחים שבסופו של דבר שכנענו את כל הנתבעים להשתתף בפיצוי ולשלם, חרף הטענות כבדות המשקל שהיו להם. אנו שמחים עוד יותר ששכנענו את הנתבעים והמגשר שלא להתבסס בחישוב הפיצוי על השכר הנמוך שצויין בתלושי השכר שקיבל התובע מאביו בסך 4000 ש״ח בלבד, כי אם על שכר הרבה יותר גבוה, ששיקף השתכרותו האמיתית של התובע, ובכך הושג לו פיצוי גבוה והולם שעושה צדק עימו. אנו ממליצים לכלל העובדים לוודא כי תלושי שכרם ישקפו הכנסתם האמיתית, שכן "תלוש מופחת" יפגע בקצבאות שיקבל התובע מהמוסד לביטוח לאומי, במקרה של תאונת עבודה, ובמקרים רבים יקשה להוכיח ׳הכנסה בשחור׳ וכך ייפגעו גם הפיצויים במקרה של תביעת נזיקין״.

כתבה מעניינת:

אזיקים. צילום אילוסטרציה, אין קשר לכתבה. freepik.com by luis molinero

כרמיאל: אדם השתולל בהוסטל לחוסים מבוגרים

שתפומערכת פורטל זהר.נט אדם אחד נעצר וחמישה נפצעו באורח קל בתקרית אלימה בתוך דירת מגורים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.