צילום אילוסטרציה

עופרת במי השתייה בכרמיאל

שתפו

דגימות שנערכו במי השתייה בעיר, גילו ריכוז של 2 עד 5 מיקרוגרם עופרת לליטרדו״ח מיוחד של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מזהיר מפני הסכנות בחשיפה לעופרת, בעיקר בקרב ילדים. תאגיד המיםרמת‭ ‬המתכות‭ ‬במים‭ ‬תקינה‭ ‬ותואמת‭ ‬לתקן

 מאת גיל דובריש

מי השתייה בכרמיאל מכילים עופרת ברמה גבוהה, כמו גם ביותר מ-30 ישובים ברחבי הארץ. כך חשף השבוע אתר דה מארקר. הנתונים נמצאו בבדיקות שנערכו ע״י תאגידי מים ורשויות מקומיות.

במסגרת הבדיקות שנערכו במשך שנה שלמה, בין חודש אוקטובר 2015 לחודש אוקטובר 2016, בוצעו בכרמיאל 10 דגימות, בכולן נמצא ריכוז של עופרת. באחת הדגימות נמצאו 5 מיקרוגרם עופרת לליטר (מקג״ל) ובשאר הדגימות נמצאו 2 מקג״ל. יש לציין כי מדובר בריכוז הנמוך מהתקן שנקבע להימצאות עופרת במי השתייה, העומד על 10 מקג״ל, אבל גורמים בינלאומיים מזהירים על הימצאותה של עופרת באופן כללי במי השתייה, ללא קשר לריכוז שלה.

דו״ח שהוכן בשנת 2014 על ידי לשכת המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה ושירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, מתייחס להימצאותה של עופרת במי השתייה. לפי הדו״ח, ״העופרת הינה מתכת רעילה והיא אחת משבע המתכות הידועות לאדם מימי קדםעופרת עלולה להתגלות במי השתייה כתוצאה מזליגת העופרת מהצנרת ואביזרי מים ישנים לתוך המים. תקן ישראלי 5452, ״בדיקת מוצרים הבאים במגע עם מי שתייה״, מגדיר דרישות לגבי התאמתם לשימוש של מוצרים הבאים במגע עם מי שתייה, בהתייחס להשפעתם על איכות המים, כולל התייחסות לריכוז עופרת״. עוד נכתב במסמך כי, ״במי שתייה: התקן הישראלי לעופרת במי שתייה עומד על 10 מיקרוגרם לליטר (מקג״ל) על בסיס התקינה האירופאית והמלצת ארגון הבריאות העולמי. עלפי הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה היעד לריכוז מקסימלי של מזהם זה הוא אפס. עם זאת, משיקולי ישימות, התקן האמריקאי הוא 15 מקג״לממצאי הסקר מראים כי לצנרת יש השפעה על רמת העופרת במים״.

 

השפעת העופרת על בני האדם

לפי דו״ח לשכת המדענית הראשית, ״חשיפה לעופרת עלולה לגרום למגוון רחב של השפעות בריאותיות, כולל בעיות התפתחותיות של מערכת העצבים, מוות (בעיקר כתוצאה ממחלות לב וכלי דם), פגיעה בתפקוד הכליות, עלייה בלחץ דם ופגיעה בפוריות. עוברים, תינוקות וילדים קטנים פגיעים במיוחד להשפעות של עופרת, מכיוון שמערכת העצבים המרכזית אצלם מתפתחת בקצב מהיר. בנוסף, ילדים סופגים עד 70% מהעופרת הנצרכת, זאת לעומת מבוגרים שסופגים רק כ-10% ממנה. במחקרים אפידמיולוגיים נמצא כי אפילו ריכוזים נמוכים מאד של עופרת בדם (מתחת ל-10 מיקרוגרם לדציליטר), קשורים לירידה ביכולת שכלית (הנמדדת במנת משכל), ירידה בביצועים קוגנטיבים ועלייה בסיכון להתנהגות תוקפנית ומחלות נפש. הועדה המשולבת של ארגון הבריאות העולמי וארגון המזון והחקלאות, וכן הארגון האירופאי לבטיחות מזון, קבעו שבהעדר סף בטוח להשפעות בריאותיות של עופרת לא ניתן לקבוע מינון בטוח לצריכה״.

 

המלצות לציבור

דו״ח המדענית הראשית ממליץ על נקיטת מספר צעדים בעת שימוש במי ברז בבתים:

בבוקר, או לאחר הפסקה של מספר שעות בשימוש בברז, פתחו את הברז

והניחו למים לזרום כחצי דקה לפני שימוש במים לשתייה או לבישול.

הימנעו ככל האפשר מצריכת המים החמים מהברז לצורך שתייה ובישול.

הקפידו על התקנה ושימוש באביזרי שרברבות תקניים בביתכם, העומדים

בדרישות תקן 5452, העוסק במוצרים הבאים במגע עם מי שתייה.

בנסיבות בהן קיים חשש לאיכות הצנרת (בניין ישן, צנרת ממתכת), מומלץ לבצע בדיקה למתכות במי השתייה. לצורך ביצוע הבדיקה יש לפנות לספק המים (תאגיד המים) ולבקש לבצע את הבדיקה בעלות עצמית.

בבתים ישנים שנצבעו לפני שנות השמונים מומלץ לנקות היטב את הבית משאריות האבק המצטבר.

בעקבות חשיפת נתוני ריכוז העופרת במי השתייה, מיהר משרד הבריאות לפרסם השבוע הודעה מרגיעה באתר האינטרנט שלו: ״בניגוד לפרסומיםאפילו ה-CDC המליץ על ישראל כאחד המקומות הספורים בעולם שם המים תקינים ומומלצים. התקן בישראל מהמחמירים בעולם וממצאי 6,000 בדיקות מ-3 השנים האחרונות הוכיחו כי איכות המים גבוהה וטובה ב 99.7% מהמקומות. באותם מקומות בודדים בהם נמצאו חריגות פנינו לרשויות המים ולתאגידים לבצע טיפול, ובצענו דיגומים חוזרים על מנת לוודא שאיכות המים תקינה״.

תגובת תאגיד המים: ״תאגיד עין כרמים מבצע בקרה על איכות המים באופן רציף וסדיר, מידי שבוע נבדקות 10 נקודות דיגום, על פי תוכנית דיגום הנקבעת על ידי משרד הבריאות. בדיקות אלו נשלחות למעבדה של משרד הבריאות ומבוקרת על ידי משרד הבריאות. בכתבה דובר על תוצאות בדיקות מתכות שבוצעו במהלך 2015. הממצאים הראו כי רמת המתכות הינה ברמה תקינה ותואמת לתקן. לפיכך, המים המסופקים לצרכנים בעיר כרמיאל הינם באיכות טובה ולא קיים שום חשש לשימוש בהם״.

על השאלה האם קיימת תוכנית עבודה סדורה הנוגעת להחלפה של צנרת המים בכרמיאל, מציינים בתאגיד עין כרמים: ״מידי שנה מתבצע שיקום, החלפה ותיקון של תשתיות במים והביוב על פי תוכנית מוסדרת, המאושרת על ידי דירקטוריון החברה ורשות המים״.

 

כתבה מעניינת:

נחש צפע צילום אילוסטרציה Depositphotos

בת 17 מכרמיאל הוכשה ע״י נחש ארסי – ולא הרגישה

שתפובת 17.5 מכרמיאל הוכשה ככל הנראה ע״י צפע במהלך טיול לימודי בהר מירון. היא אושפזה …


תגובה אחת

  1. מאיה קצמן

    לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שהמיים בכרמיאל מזוהמים ומזיקים לבריאות, מספיק להביט רגע בצבע שלהם. הם נראים ממש עכורים. אני כבר שנים לא שותה או מבשלת עם מי ברז, אלא רק עם מים מינרליים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.