אזור אחסון חומרים מסוכנים ופסולת חומרים מסוכנים במפעל תדביק. צילום - המשרד להגנת הסביבה
אזור אחסון חומרים מסוכנים ופסולת חומרים מסוכנים במפעל תדביק. צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיצום כספי למפעל תדביק עקב פליטות חריגות

שתפו

המשרד להגנת הסביבה נקט בצעדי הענישה לאחר בדיקת פתע שהעלתה כי המפעל במשגב ביצע שלוש הפרות לכאורה של היתר הפליטה. הנהלת תדביק: גילינו על כך מכלי התקשורת

מערכת פורטל זהר.נט

המשרד להגנת הסביבה הטיל על מפעל תדביק ממשגב עיצום כספי בסך 2.2 מיליון שקל, לאחר שהתגלה בבדיקות פתע כי המפעל פלט חומרים אורגניים נדיפים מעבר למותר והפר את היתר הפליטה.

מפעל תדביק באזור התעשייה תרדיון במשגב מייצר אריזות ומדבקות, בעיקר לתעשיית המזון והשתייה. העיצום הכספי בסך 2,200,560 שקל הוטל עליו בגין שלוש הפרות לכאורה, אשר לטענת המשרד להגנת הסביבה כול אחת מהן "חמורה ועומדת בפני עצמה… הפרות אלו עלולות להוביל לפגיעה בציבור ובסביבה". מדובר בחריגה במערך הפליטה של TOC (חומרים אורגניים נדיפים) מהארובה; אי-דיווח על דיגום ארובה שחרג; ואי-תפקוד מערכת הבקרה וההתראה. עיצום כספי הוא עונש כספי המוטל על ידי רשות מנהלית ללא שימוש בהליך הפלילי וזאת להבדיל מקנס אשר מהווה חלק מההליך הפלילי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "ההפרה הראשונה, חריגה מערך הפליטה, התגלתה בבדיקת פתע למזהמים הנפלטים לאוויר מהארובה שערך המשרד להגנת הסביבה באמצעות מעבדה מוסמכת, שהייתה גבוהה בלא פחות מ-500% מערך הפליטה המרבי המותר ל-TOC. ההפרה השנייה, אי-דיווח על הדיגום בארובה, התגלתה באירוע שבו נציגי המשרד, המפעל והמעבדה הדוגמת ראו ערכים גבוהים ביחס ל-TOC במכשיר המדידה – ואולם המפעל לא העביר את דוח הדיגום כנדרש ובו החריגות, ובכך הפר את ההיתר. ההפרה השלישית, של חוסר תפקוד מערכות הבקרה וההתראה, התגלתה באותה בדיקת פתע שנערכה במפעל, במהלכה התברר כי מפוח היניקה למתקן הפחם הפעיל לא עובד. אלא שמערכות הבקרה וההתראה לא גילו זאת ולא התריעו על החריגה, וגם בכך הפר המפעל את הוראות היתר הפליטה".

בתום הליך האכיפה שניהלו מחוז צפון ואגף איכות אוויר במשרד מול חברת תדביק, הטיל המשרד עיצום כספי זה – לאחר הפחתה של 20% לפי תקנות ההפחתה, שכן החברה לא הפרה את הוראות החוק בחמש השנים האחרונות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הוא "רואה בחומרה אירועי חריגות ואי-דיווח מסוג זה, וימשיך לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לשמור על הסביבה ועל בריאות הציבור.

מחברת תדביק נמסר בתגובה לדברים: "בשעות הערב של יום ה- 4.2.2020 נודע לחברה מכלי תקשורת כי המשרד להגנת הסביבה החליט להטיל על החברה עיצום כספי בסכום של כ- 2.2 מיליון ש"ח בשל פליטת חומרים אורגניים נדיפים מעבר למותר, במפעל החברה הנמצא באיזור התעשייה משגב בגליל. עד למועד פרסום דו"ח מיידי זה לא נתקבל בחברה מסמך ההחלטה הנ"ל, כך שהחברה אינה יכולה לדעת מהם נימוקיה של ההחלטה ולהתייחס אליהם בהתאם. יצויין כי ביולי 2019 התקבלה בחברה הודעה של המשרד הנ"ל על כוונתו להטיל על החברה עיצום כספי בטענה שהמפעל הנ"ל ביצע הפרות בתחום פליטת החומרים הנ"ל. החברה השיבה להודעה הנ"ל במכתב מפורט בתחילת אוגוסט 2019, התייחסה לטענות הנ"ל ודחתה אותן. לכשיתקבל בחברה מסמך ההחלטה הנ"ל, שיכלול את נימוקיה, היא תיבחן הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה המשפטית ואז תשקול החברה את השלכותיה ואת הפעולות שעליה לנקוט להגנת זכויותיה".

כתבה מעניינת:

הפגנה נגד משחטת בענק בגליל. צילום אביגיל גזית

הישג למתנגדי המשחטה החדשה במשגב: התוכנית תיסגר

שתפומאת גיל דובריש אם מוחים – אז מצליחים. משרד הכלכלה והתעשייה הודיע על סגירת התוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.