נוימרק בכר דריקר-מן קונינסקי עורכי דין נוטריון וגישור כרמיאל
משרד נוימרק בכר דריקר-מן קונינסקי עורכי דין נוטריון וגישור

פגם בצוואה והמשתמע מכך

שתפו

באדיבות נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי – חברת עורכי דין, נוטריון וגישור

רחוב הגליל 2 כרמיאל, טלפון: 04-6760078

לפי החוק, צוואה היא דרך שבה אדם מגדיר מה יעשה ברכושו ובנכסיו לאחר מותו.

זכותו של כל אדם לערוך צוואה לטובת כל מי שהוא חפץ, ולכלול בצוואה הוראות לגבי אופן חלוקת נכסי העיזבון. זו הדרך הנהוגה והמקובלת כדי לתת ביטוי לרצון האחרון של המוריש לקבוע מה יעשה ברכושו ולמי יחולקו נכסיו לאחר מותו. צוואה היא מעין חוזה בין המוריש לבין יורשיו, אשר לאחר מות המוריש, המדינה היא שאוכפת את קיומו, ומגינה על זכויותיו כלפי היורשים.

להלן מספר דוגמאות של מקרים נפוצים בהם רצוי לערוך צוואה ולמנוע סכסוכים ועגמת נפש ליורשים:

  • אדם מעוניין להוריש את דירת המגורים ו/או יתר רכושו לבן זוגו, ורק בשלב השני יעבור הרכוש לילדיו. במקרה כזה רק "צוואה הדדית" (המכונה גם "צוואה משותפת") בין בני הזוג יכולה להסדיר זאת.
  •  בבעלות אדם, דירת מגורים, דירה נוספת שירש מהוריו וחנות עם עסק.

              אם לא יערוך צוואה, כל אחד מהנכסים האלו יחולק בין יורשיו על פי דין.

             כך למשל אם אחד מילדיו יתחתן וירצה להקים בית בישראל, או יהיה זקוק באופן דחוף 

            לכסף, לצורך כך הם יאלצו למכור את חלקם באותו נכס או לקנות את חלקו.

 באשר לידועים בציבור, מומלץ לערוך צוואה וזאת כדי למנוע סכסוך מיותר לגבי "מעמד" הידוע בציבור הנותר, במיוחד במקרה שאחד מבני הזוג נשוי לאחר.

מובן שקיימות דוגמאות רבות אחרות הממחישות מדוע עדיף להותיר אחרינו צוואה.

לפיכך מומלץ מאוד להכין צוואה מסודרת שתבהיר למשפחה מהו רצונם ודעתם לגבי הדרך הנכונה ביותר לחלק את העיזבון לאחר פטירתם.

חשוב לדעת שכל צוואה ניתן לשנות, ככל שהאדם חפץ, כלומר אם החליט אדם לצוות את רכושו לבן הזוג ולילדים, ובחלוף זמן כתוצאה משינוי נסיבות או רצון חדש , מחליט שהרכוש יעבור אך ורק לילדים, זכותו המלאה להכניס תיקונים ושינויים בתוכן של צוואה, ע"י עריכת צוואה חדשה.

צוואה מאוחרת גוברת תמיד על צוואה מוקדמת, ולכן בכל צוואה מצהיר האדם כי צוואה זו היא האחרונה, דהיינו זו צוואה התקפה והמחייבת.

מהו פגם בצוואה?

עקרון דיני הצוואות הוא כי יש לתת תוקף לרצון המצווה. יחד עם זאת,  לאחר שהמצווה הולך לעולמו לעיתים מתברר כי בצוואה שנעשתה שנים או עשרות שנים קודם לכן נפלו פגמים שעלולים לפגוע בתוקפה של הצוואה.

 יחד עם זאת, פגמים בצוואה נחלקים לשתי קבוצות עיקריותפגמים צורניים הפחות קריטיים ופגמים מהותיים; לא כל פגם בצוואה יביא מיידית לפסלותה ובהתאם לחוק הירושה לבית המשפט סמכות להורות על תיקון פגמים בצוואה ולהכשירה ככל שדובר בפגמים שאינם מהותיים לאחר שהוכח בפניו כי הצוואה משקפת את רצונו של המצווה

היכנסו למאמרים משפטיים נוספים:

דוגמא לפגמים הניתנים לתיקון: כאשר העדים לצוואה לא חתמו על כל עמוד בצוואה, טעויות במספרי הסעיפים בצוואה או בעמודי הצוואה וכד'.

מצד שני, פגמים מהותיים הינם: ראיה לכך שהיתה תלות של המנוח ביורש ו/או השפעת היורש בעת הציווי, איום וכפיה על המצווה לערוך צוואה בניגוד לרצונו החופשי, נוכחות של נהנה עפ"י הצוואה במעמד חתימת הצוואה, ראיה לכך שהמצווה נעדר כושר קוגניטיבי להבין בטיבה של צוואה במועד עריכתה,בגלל דמנציה או אירוע מוחי לדוגמא וכד'.

במקרה של ספק לגבי כשרותו המשפטית של המנוח לערוך צוואה, לרבות צוואת שכיב מרע, יש צורך להוכיח את כשרותו המשפטית של המנוח באמצעות חוות דעת פסיכיאטרית, לפיה בשעה שערך המנוח את הצוואה הוא היה כשיר. זאת ועוד, כאשר המצווה חותם על הצוואה או מוסר צוואה בעת אשפוזו בבית החולים יידרש המומחה הרפואי לעיון בתיק הרפואי ובתרופות שנוטל המצווה, אשר עלולות להשפיע על מצבו הקוגניטיבי ובכך בהבנתו .   

יש לשים דגש על כך שלא כל פגם בצוואה מביא אוטומטית לפסלותה. יחד עם זאת זה פוגע בחזקת התקינות של הצוואה ונטל ההוכחה במקרה זה עשוי לעבור לכתפי מבקש קיום הצוואה להוכיח כי הצוואה אכן כשרה. להעברת נטל יש משמעות, ככל שלא יוכח שיש לקיים את הצוואה חרף הפגמים שנפלו בה, הרי שהבקשה למתן צו קיום צוואה תידחה ובמקום הצוואה הנוכחית יינתן צו ירושה או צו קיום צוואה לצוואה קודמת של המנוח בניגוד לכוונתו של המוריש.  

בעת עריכת צוואה, רצוי שיהיה כן מול עו"ד או נוטריון בעוד יש להקפיד על ניסוח הצוואה בצורה מדוקדקת שלא יפלו בה פגמים צורנים ומהותיים, וזאת כדי להימנע מהגשת התנגדויות לצוואה מטעמו של יורש או יורשים של המנוח, אשר לכאורה קופחו בצוואתו האחרונה של המנוחהליכים שעלולים להיות יקרים וממושכים, ובכך להסב עגמת נפש רבה ונזקים כלכליים ליורשים. וחמור מכך, ימנע כיבוד רצונו האחרון של המנוח כפי שהשתקפה מצוואתו האחרונה.

במשרד נוימרק, בכר, דריקר מן, קונינסקי מחלקת דיני משפחה בראש עו"ד אביב בכר המתמקצעת בין היתר בעריכת צוואות, קיום צוואות וכד'. כמו כן, במשרד ניתן לבצע צוואה נוטריונית אשר תתבצע מול עו"ד, נוטריון קורן נוימרק.

כתבה מעניינת:

רימון הלם בכניסה לבניין מגורים בכרמיאל. צילום אביטל אהרוני

כרמיאל: רימון בכניסה לבניין מגורים – הוזעק חבלן משטרה

שתפומערכת פורטל זהר.נט שעה ארוכה של חרדה עברה היום אחרי הצוהריים (שלישי, 11.5.2021) על תושבים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.