אנה פיטנר צעירים משפיעים בית הנשיא 2018-07

צעירה מכרמיאל – אחת מ-70 בני הנוער המשפיעים במדינה

שתפו

אנה פיטנר בת ה-18 היוזמת ומפעילה פרויקטים בקרב בני נוער, נבחרה להשתתף במפגש מיוחד עם נשיא המדינה והרמטכ״ל בבית הנשיא: ״הייתי קצת בהלם מההזמנה״

מאת גיל דובריש

איך מגיעה צעירה מכרמיאל למפגש מיוחד עם נשיא המדינה והרמטכ״ל בבית הנשיא בירושלים, יחד עם קבוצה של בני נוער שנבחרו באופן קפדני מכל רחבי הארץ?

בשבוע שעבר השתתפה אנה פיטנר (18) מכרמיאל, במפגש יחודי עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ״ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ביחד עם 70 בני נוער משפיעים בתחומם, לציון 70 שנה למדינה ולצה"ל ולעידוד גיוס משמעותי לקראת גיוסי הקיץ. במסגרת המפגש שנערך בבית הנשיא, שוחחו בני הנוער עם קצינים צעירים מתחומים שונים בצבא שסיפרו להם על שירותם הצבאי, ולאחר מכן נפגשו עם נשיא המדינה והרמטכ"ל לשיחה.

בני הנוער שהשתתפו במפגש הם פעילים חברתיים ומתנדבים במגוון רחב של תחומים, פעילים בתנועות הנוער השונות, מתנדבי שנת שירות וחלקם אף מתחום היזמות והבידור. בין המשתתפים: הזמרת נועה קירל, הדוגמנית סופי מצ׳טנר והשחקנית בר מיניאלי (הסדרה קופיקו).

אנה פיטנר עם הזמרת נועה קירל

אנה פיטנר, שסיימה את לימודיה בבית הספר אורט כרמים ועומדת להתגייס לצבא, זומנה למפגש הודות לפעילותה הענפה בקהילה. לפני כשנתיים היא הקימה בכרמיאל את קהילת ״ספוק נוער״, שבמסגרתה בני נוער כותבים, יוצרים ומופיעים בתחרויות מול קבוצות אחרות. לאחרונה זכתה הקבוצה מכרמיאל במקום השני בתחרות ארצית. כמו כן יזמה והקימה בחיפה פרויקט בשם ״נוער משנה חינוך״ שנועד לעודד בני נוער ליצור שינויים במערכות החינוך בקהילות שלהם. לדבריה, ״החלטתי ליזום את הפרויקט במקום מרכזי ולא כאן בכרמיאל, משום שבני נוער רבים מאזור הצפון פשוט לא היו מגיעים לכאן. היוזמה נוצרה מתוך הבנה שאנחנו התלמידים מרבים להתלונן על מערכת החינוך בארץ שמושתתת על שינון והכרה של חומר לימודי – אבל לא בדיוק מציעים פתרונות חדשים. במסגרת היוזמה נערכו פאנלים בהשתתפות בני נוער ואנשי חינוך מכל הצפון וניהלנו שיח מועיל ומאלף בנושא. את היוזמה עזרו לי לקדם ארגונים שונים אליהם פניתי, למשל באיתור ומציאת מקום מתאים לקיום הדיונים״.

בנוסף לפעילותה המעשית, נמנית אנה על צוות הכותבים באתר פרוגי לבני נוער, היא מרבה לכתוב ולפרסם ראיונות עם בני נוער מעניינים העוסקים ביזמות בשלל תחומים.

אנה מספרת כי ההזמנה למפגש התקבלה בהפתעה: ״התקשרו אלי לפני כשלושה שבועות, על הקו הייתה נציגת צה״ל, שהודיעה לי כי נבחרתי לקחת חלק במפגש מצוצמם של בני נוער משפיעים בבית הנשיא ביחד עם הנשיא רובי ריבלין והרמטכ״ל גדי אייזנקוט״.

– איך הגבת בעקבות השיחה הטלפונית?

״הייתי קצת בהלם מההזמנה, לא הבנתי וביקשתי מנציגת צה״ל לחזור שוב על הדברים…״ צוחקת אנה. ״היא סיפרה שלרגל שנת ה-70 למדינה נבחרו 70 בני נוער משפיעים שיזמו פרויקטים והיו מעורבים בדרכים שונות בקהילה״.
ביום המפגש התעוררה פיטנר בשעה 4 לפנות בוקר, כדי להספיק להגיע לאוטובוס לירושלים. ״רוב בני הנוער הגיעו ממרכז הארץ, הייתי היחידה מכרמיאל ואחת מהצפוניות היחידות במקום״ היא אומרת.

– התרגשת מהמפגש?

״התרגשתי בעיקר לפגוש בני נוער שעוסקים בנושאים שהם מעבר למתמטיקה ותנועת הצופים, אנשים שלא נותנים לגיל הצעיר שלהם להפריע להם בדרך להגשים את החלומות. למשל, היו שם כאלה שחלמו על הקמת סטארט אפ, הייתה מישהי שגילתה משפט חדש במתמטיקה ואנשים שיוצרים פרויקטים חברתיים. יצרתי קשרים חדשים, ואפילו המשכנו משם לארוחה משותפת בקניון עזריאלי בתל אביב. פתחנו קבוצה חדשה בוואטסאפ ואנחנו שומרים על קשר קבוע״.

– מה תקחי איתך מהאירוע בבית הנשיא?

״זו הייתה חוויה מרתקת שממנה למדתי שאני במקום טוב יותר ממה שאני חושבת על עצמי. קיבלתי את ההודעה הזו בהפתעה ובמפגש שגם שאר הצעירים היו מופתעים. אני חושבת שכולנו שמחנו לדעת שאנחנו ראויים להיות חלק מהדבר הזה. זה תורם לתחושה שאני נמצאת בדרך הנכונה…״

כתבה מעניינת:

חונכים את הקונדיטוריה הלימודית בכפר הילדים בכרמיאל. מיקי שמו משה דולב אורן וזאנה ראובן קרופיק נעמה הלוי מאר סמר בשארה צילום אביב גוטליב

הקשר של מיקי שמו לקונדיטוריה בכרמיאל

שתפומערכת פורטל זהר.נט קונדיטוריה לימודית חדשה נחנכה בכפר הילדים בכרמיאל ביוזמת דירקטוריון בנק הפועלים. לפני …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.