יריב שפוצ׳ניק קונג פו 2018-10

קונג פו וין צ׳ון בכרמיאל

שתפו

נפגשנו לראיון קצר עם יריב שפוצ'ניק (42), מאסטר לקונג פו וין צ'ון. במבט ראשון יריב נראה כאדם פשוט וצנוע, הוא אינו בריון או גדול ממדים, אינו מוחצן או בולט כלוחמי זירה מסגנונות שונים כפי שלמדנו להכיר מהטלוויזיה בשנים האחרונות. אבל במבט שני אפשר לומר שהוא פשוט אינו מסגיר את יכולותיו יוצאות הדופן, מספיק לעמוד בקרבתו בכדי להרגיש באופן מוחשי את העוצמה הרבה שאצורה בגופו.

לא יודעים מה אתכם, אבל אנחנו לא ששנו לבחון אותו במגע מלא.

ליריב רקע עשיר באמנויות לחימה כאגרוף וקראטה כבר למעלה משלושים שנים, אבל הוא החליט להתמסר דווקא לקונג פו וין צ'ון, סגנון שפחות נפוץ בישראל ועוד פחות בגרסה שהוא מתרגל מאז שנת 2001 ומלמד בעשור האחרון.

במהלך הראיון התחלנו להבין כמה נדירים הפוטנציאל שטמון בסגנון אותו הוא מלמד והכישרון האישי שלו.

בשנת 2010 כשהשתתף בפסטיבל בין-לאומי לאמנויות לחימה שנערך בהאנוי, בירת ווייטנאם לציון חגיגות המילניום לעיר, יריב זכה במדליה עבור הופעתו, אחד משישים לוחמים מתוך 600 שהציגו יכולות שונות מעולם אמנויות הלחימה המסורתיות של המזרח הרחוק, הישג שבהחלט מכבד את מדינת ישראל.
אך כשנשיא הוועד האולימפי של ווייטנאם וסגן נשיא הוועד האולימפי של אסיה דאז – פרופ' חואנג וין זיאנג הודיע קבל עם ועדה שהופעתו של יריב הייתה האיכותית והמרשימה ביותר באירוע (!) זה כבר סיפור אחר לגמרי, זו עדות לרמה יוצאת דופן אפילו בסטנדרטים הגבוהים של מקורות הקונג פו.

ש: למרות הניסיון והידע הקודם שלך באמנויות לחימה – מדוע בחרת להתמקד דווקא בקונג פו וין צ'ון? ומה מיוחד בגרסה שאתה מלמד ביחס לגרסאות שונות של הסגנון?

ת: מאז שהייתי ילד הערצתי את דמותו של ברוס לי, תמיד רציתי להיות כמוהו. כידוע, ברוס לי התאמן בוין צ'ון לכן החלטתי להתנסות בשיטה גם כן ומיד התאהבתי.

השוני בין הגרסאות בוין צ'ון מתבטא במספר רבדים, ניתן לומר שהגרסה הווייטנאמית, אותה אני מלמד, מתאפיינת בעבודה פנימית של הגוף גם לביצוע התנועות וגם לגיוס העוצמה. בגרסה זו על המתאמן להקשיב לכל חלק בגופו בזמן התרגול ולבחון את עצמו באופן תמידי על מנת ליעל את ביצועיו, כך שתרגול נכון בסופו של דבר יאפשר לתלמיד למצות את מירב הפוטנציאל הגופני והנפשי שלו.

ש: מה מייחד את שיטת האימון בסגנון בו אתה עוסק לעומת אמנויות לחימה אחרות?

ת: שיטת האימון בוין צ'ון בנויה כך שהיא מאפשרת ללמוד כיצד להפעיל את הגוף בצורה טבעית ונקיה ממאמצים מיותרים השיטה מלמדת כיצד להגיע לעוצמת מגע מקסימאלית תוך חיסכון באנרגיה. מה שהופך את הוין צ'ון לסגנון מצוין בניהול קרב מהיר וחזק.

ש: ממה אתה הכי נהנה כמורה לקונג פו?

ת: כמורה לקונג פו אני נהנה לראות את התלמידים שלי מתקדמים. החיוך על פניהם כשהם מבינים משמעות של תנועה מסוימת לאחר אין ספור ניסיונות, מסב לי לסיפוק רב ומחזק אצלי את התחושה שללמד קונג פו זה עניין בעל חשיבות רבה.

ש: במה אתה רואה את תרומת האימונים לחיי התלמידים שלך?

ת: מניסיוני, תרומת הוין צ'ון לחיי המתאמנים היא אדירה. כבר מהאימונים הראשונים הם מרגישים משוחררים ושלווים יותר. עם הזמן והניסיון, המתרגל הופך להיות שלם יותר עם עצמו, רוכש ביטחון עצמי ורוכש כלים יעילים להתמודדות במצבי לחץ. אך הדבר הראשון שאני משתדל להנחיל לתלמידים חדשים זה חיוך.. אני מאוד מסכים עם המשפט שאומר "חייך אל החיים והם יחייכו אליך בחזרה".

ש: מהן הטעויות הנפוצות ביותר לדעתך ביחס של הציבור לאמנויות לחימה מסורתיות או לקונג פו בפרט?

ת: הרבה אנשים שמגיעים לעולם אמנויות הלחימה עושים זאת בהשפעת סרטי אקשן למיניהם, הם מאמינים שתוך זמן קצר יהפכו למעין "גיבורי על", אך בפועל, המציאות שונה לגמרי. התקדמות באמנויות לחימה בכלל ומסורתיות בפרט כרוכה בהרבה עבודה, תרגול ולעתים אף כאב. אלו שלא נשברים בשלב הראשוני של הלמידה עשויים לגלות עולם נפלא של יכולות בלתי מוגבלות הטמונות בגופנו ומעבר לכך את היופי שקיים במערכת היחסים בין האדם לקיום עצמו.

מעוניינים לשמוע עוד?

ליצירת קשר עם יריב, טלפון: 0544-896960 או בעמוד הפייסבוק "the healing power of chi gong"

(מ.)

כתבה מעניינת:

גרגורי ניטישנסקי באליפות ישראל ביחד עם בנו מריאן ואיתן וידר. צילום: פרטי

אלוף בן 70

שתפוגרגורי ניטישנסקי הכרמיאלי הוא אלוף ישראל לסניורים בטניס שולחן. ״אני תמיד רוצה לנצח, בכל גיל״ …


3 תגובות

 1. Ehud:

  I am Yariv's student for 6 years now. He teaches me Chi Kung, Nei kung and Vinh Xuan.
  I enjoy my classes with Yariv very much for his enormous wealth of our art's knowledge and his mastery of patience and smooth delivery.
  I enjoy sitting to meditations, doing breathing exercises, chi kung movements, martial art drills or just chatting with Yariv to check out his wise views on the worlds affairs.
  I practice daily outside classes and so, with Yariv's guidlines, I have better and transformed my core muscles, stability, flexibility, breathing qualities and most importantly – my emotional state.

  I highly recommend taking on Yariv's classes – He is a teacher for life!!

 2. I have known Yariv for 12 years, from the times I wirked with him during practice ,and I thought (this is a mistake in itself in Wing Chun) that my situation is fine in my practice with him, I have discovered time and time again that he is full of surprises and that his quiet and easy going appearance is very misleading. And you get served" when he is always smiling and relaxed .Yariv is very patient ,and full of knowledge in this specific martial art and more.
  Dont miss the opportunity to check what is wing chun all about

 3. When i first met Yariv i was suprised how someone could be in the same time very calm and powerful.
  He is inspiration for me and many others in Israel who practice kong fu wing chun.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.