בית / חדשות / חדשות כרמיאל / קשישים חוששים: ״מרכז היום ייסגר ויהפוך למתנ״ס חרדי״
מועדון אשכול מרכז יום 2019-06
מרכז היום לקשישים במועדון אשכול

קשישים חוששים: ״מרכז היום ייסגר ויהפוך למתנ״ס חרדי״

שתפו

שני מרכזי היום לקשיש בכרמיאל יסגרו והפעילות תועתק למועדון חדש. קשישים חוששים: במקום אחד המרכזים הסגורים יפתח מתנ״ס חרדי. העירייה: ״במקום יפעל מתנ״ס חדש שיענה על צרכי הקהילה״

מאת גיל דובריש

שני מרכזי היום לקשיש שפועלים כיום בכרמיאל, יפונו עד סוף השנה והפעילויות המיועדות לקשישים יועתקו למבנה חדש וגדול שבנייתו נשלמת בימים אלה ברחוב זמורה. שני המבנים הישנים – מועדון גיל הזהב ברחוב צה״ל ומועדון אשכול במשעול נורית, יוקצו מחדש על-ידי העירייה.

המועדון החדש מרוחק

במרכזי היום פעילים כיום באופן קבוע למעלה מ-2000 גימלאים תושבי כרמיאל. הפעילות כוללת מחלקה לקשישים תשושים וסיעודיים המגיעים מהבית בהסעות, שוהים כמה שעות במועדון ומקיימים פעילויות מותאמות, אך רוב הנרשמים בשני המרכזים הם גימלאים עצמאיים המסוגלים להגיע בכוחות עצמם ומשתתפים בשלל פעילויות במחירים מסובסדים, החל מטיולים ברחבי הארץ, הרצאות, סדנאות, חוגים, פעילות ספורט, מועדוני זמר, מופעים, לימודי העשרה, לימודי שפות, מפגשים חברתיים, ריקודים, משחקי שולחן ועוד. כרמיאל נחשבת בארץ לאחת הערים המתקדמות ביותר בכל הקשור למתן שירותים חברתיים לקשישים.

על הפעילות בתחום הזה בכרמיאל אחראית עמותת בראט שירות מקיף לזקן. המבנה החדש הוקם מתקציבים שגייסה העמותה על קרקע שקיבלה מהמדינה. על-פי ההסכם, בעוד 28 שנים תעביר עמותת בראט את המבנה לידי עיריית כרמיאל.

קשישים שפנו אלינו בשבועות האחרונים מספרים כי אחד משני המרכזים שייסגר, זה שבמשעול נורית בשכונה הדרומית, יועבר לשימוש הקהילה החרדית. ״הבנו שמועדון אשכול יהפוך למתנ״ס חרדי. זה נשמע לנו מוגזם, לסגור מועדון של אנשים מבוגרים ולתת אותו לקהילה החרדית?״ הם אומרים. ״בוודאי שיש אפשרויות אחרות במקום להעביר את כל הפעילות שלנו למקום מרוחק״.

כנסו לקרוא עוד בפורטל זהר.נט:

מעבר לכעס, חוששים הקשישים מפני המעבר למקום החדש ומאמינים כי הדבר יפגע בהם קשות. ״במועדון הקיים יש תחבורה ציבורית, לעומת זאת במועדון החדש אין שום תחנת אוטובוס, יהיה קשה לי ולחבריי להגיע לפעילויות״ אומר אחד הגימלאים ששוחח איתנו. ״המקום החדש מרוחק מאוד, קשה להגיע אליו, אני חושב שאצטרך לעלות על שני אוטובוסים ממקום מגוריי ואז להמשיך ברגל למועדון ברחוב זמורה״.

אחת הפעילות במועדון אומרת כי מה שיפריע לה היא ההיתקלות הצפויה עם הקשישים הסיעודיים: ״כיום יש הפרדה בין הסיעודיים לבינינו, אחרי שהפעילות תעבור לרחוב זמורה, כולנו נהיה באותו מקום. יכול להיות שלא יפה לומר את זה, אבל אנחנו אנשים פעילים – הדבר האחרון שאנחנו רוצים לראות בגילנו המתקדם, זה את הקשישים הסיעודיים. זה מפריע ומעורר אצלנו תחושות קשות. אני רוצה שתהיה הפרדה במקום״.

קשישה נוספת מספרת לנו: ״הבנו שבסוף השנה נצטרך לעבור למקום אחר. אני רגילה להיות במועדון אשכול, מדוע לעשות שינויים ולגרום לנו לנסוע רחוק יותר? במקום לשפר, גורמים להרעת תנאים״.

העירייה: המתנ״ס יתן מענה לכל הקהילה

יו״ר עמותת בראט, אלכס פלד, אומר בתגובה לטענות הנגישות והמרחק של מרכז היום החדש: ״הקמנו מבנה חדש, מודרני ומרווח, שאמור להכיל את כל הפעילות המתקיימת כיום בשני המבנים שאנו מפנים – מועדון אשכול במשעול נורית ומרכז יום צה״ל. לא רק שהפעילות לא תצטמצם, אלא נפתח מגוון פעילויות חדשות ונרכוש ציוד חדש. יהיו 8 חדרי פעילות – הרבה יותר ממספרם כיום. באשר לנגישות, פנינו לראש העיר משה קוניסנקי ואנחנו נפנה גם לחברת אגד על מנת להציב תחנות אוטובוס
בקרבת מקום״.

פלד שולל את הטענות באשר לסגירת המועדונים הקיימים במטרה להעבירם לידי גופים אחרים: ״תוכנית פינוי המבנים לטובת מרכז יום חדש קיימת משנת 2011. כבר בתקופת ראש העיר הקודם התקבלה החלטה ביחד איתנו וביחד עם משרד הרווחה, להקים מרכז חדש וגדול יותר. לא הייתה מעולם תוכנית לפעול בשלושה מרכזי יום במקביל. מה יהיה במבנים האלה בהמשך? זו החלטה עירונית״.

מעיריית כרמיאל נמסר בתגובה: ״חוללנו שינוי, הקמנו מועדון קשיש חדש בשטח של למעלה מ-1200 מ״ר ברחוב זמורה, זהו מבנה מהחדישים שיש, עם כל התשתיות הנחוצות. בנושא התחבורה הציבורית, עיריית כרמיאל תפנה למשרד התחבורה כדי להוסיף תחנות אוטובוס במקום וזאת במטרה לתת מענה לקשישים״.

לגבי הטענות כי המבנה במשעול נורית יוקצה להקמת מתנ״ס חרדי, נמסר מהעירייה: ״אנו שמחים לבשר כי אנחנו חוזרים לשכונה הדרומית! במשעול נורית יפעל מתנ״ס חדש לכל דבר שבו ינתן מענה לכל צרכי הקהילה. מי שינהל את המקום היא רשת המתנ״סים והיא תתאים את הפעילות לאופי השכונה, כמו בכל שלוחה אחרת של הרשת. אומנם לפני כמה שנים הובטח לחרדים כי יוקם מתנ״ס חרדי – הסעיף הזה הופיע פעמיים בהצעות תקציב קודמות אך התוכניות נפלו מסיבות שונות. ראש העיר משה קונינסקי הודיע כי לא יקים מתנ״ס לקהילה אלא לשכונה. במקום יהיו חוגי בלט, היפ הופ ומועדון נוער, ואם יש צורך – ינתן מענה בפעילות המותאמת לקהילה החרדית המתגוררת בשכונה. לגבי המבנה ברחוב צה״ל עדיין לא סוכם למי יוקצה המבנה. בכל מקרה, שני המבנים לא יוקצו לאף ארגון או עמותה, והם יופעלו באופן ישיר על-ידי עיריית כרמיאל או גופי הסמך שלה״.

כתבה מעניינת:

חדשות כרמיאל

כמעט מחצית מבני הנוער בכרמיאל מודים: נהגנו ללא רישיון

שתפומחקר חדש ומקיף של עמותת אור ירוק בקרב 322 תלמידי י״א בעיר חושף: 46% הודו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.