בית / חדשות / חברה וקהילה / רוב העולים לכרמיאל השנה – יהודים שנמלטו מהקרבות באוקראינה
רינה גרינברג. צילום ארכיון

רוב העולים לכרמיאל השנה – יהודים שנמלטו מהקרבות באוקראינה

עלייה במספר העולים המגיעים לכרמיאל, כ-450 הגיעו עד כה מאז תחילת השנה, כ-80% מהם מאוקראינה

מאת גיל דובריש

עלייה חדה במספר העולים לכרמיאל. מתחילת השנה, נאמד מספר העולים שהגיעו לכאן בכ-450 איש, רובם המוחלט מאוקראינה. לשם השוואה, בכל השנה שעברה, הגיעו לכרמיאל כ-480 עולים, השנה כאמור, מספרם כבר מתקרב לכך, ועדיין נותרו למעלה מ-4 חודשים עד סיום השנה.

כ-80% מהעולים הנקלטים כאן מגיעים מאוקראינה. המלחמה הניטשת שם בין הצבא האוקראיני לבדלנים פרו-רוסים, גרמה לרבים לממש את חוק השבות ולעשות עלייה. חוק השבות קובע כי כל יהודי או שהוריו או סבו או סבתו היו יהודים, זכאי לעלות ארצה ולקבל מעמד של אזרחי ישראלי.

כרמיאל היא העיר המבוקשת ביותר בגליל בקרב העולים החדשים ושניה בצפון רק לחיפה.

ממלאת מקום ראש העיר רינה גרינברג, הממונה על תיק הקליטה, מספרת כי “רוב העולים הבאים לכאן בשנה-שנתיים האחרונות מאוקראינה הם צעירים בשנות השלושים לחייהם, בעלי משפחות עם ילדים. הם נמלטים מאזורי הקרבות באוקראינה, כמו דונייצק, אבל גם מערים אחרות באוקראינה שאינן בקו החזית, כמו קייב, וזאת לאור המצב הכלכלי שם, הקשישים לא מקבלים פנסיה, נושא החימום לקראת החורף נמצא בסימן שאלה גדול… וזה יוצר חוסר ודאות כלכלית, המצב שם מחמיר”.

מ”מ ראש העיר מוסיפה כי “העולים מגיעים לכאן ונקלטים באופן מסודר, הודות לפרוייקטים שהסוכנות היהודית מבצעת וכן בזכות עלייה יזומה שבה אנחנו משקיעים מאמצים רבים, באמצעות פרסום העיר ושיגור פרוייקטורים שלנו למקומות האסטרטגיים”.

לדברי גרינברג, שני שליש מהעולים בכרמיאל נקלטים באמצעות פרוייקטים של הסוכנות היהודית ושליש נוסף מגיעים מיוזמתם אחרי ששמעו על כרמיאל. כל עולה הנקלט כאן, עובר תקופה של 4 חודשי לימוד עברית ולאחר מכן מופנה בהתאם לכישוריו ומקצועו לקורסים או מקומות עבודה בכרמיאל ובאזור. אחד המעסיקים הגדולים ביותר שקולט עולים מכרמיאל הוא מפעל ישקר בתפן, המקבל לשורותיו עובדים רבים בתחום ההנדסה והמכניקה.

באנר רוחב פורטל2

שתפו

כתבה מעניינת:

מי ידאג לילדים האלה?

מאת: אלה ויינטראוב תדמור, בית ספר עם ותק של 50 שנה נסגר חברה התקשרה אלי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable