בית / חדשות / חדשות כרמיאל / רותם ינאי תוקף את הצעת התקציב: חוסר אחריות וחוסר שקיפות
רותם ינאי בחירות 2018. צילום: אשי טאוב
רותם ינאי. צילום ארכיון: אשי טאוב

רותם ינאי תוקף את הצעת התקציב: חוסר אחריות וחוסר שקיפות

ראש סיעת טב לכרמיאל מביע תמיהה: האם זה הזמן לקנות רכב חדש לראש העיר בעלות כ-200,000 ש״ח? בעירייה מגיבים: תלונה קנטרנית ופופוליסטית

מאת גיל דובריש

הצעת התקציב לשנת 2019 הובאה השבוע לדיון ראשון בוועדת הכספים של העירייה. בתום הדיונים צפויי התקציב החדש לעלות לאישור בישיבת מועצת העיר שתתקיים בסוף החודש. התקציב השנה צפוי להיות גדול יותר מקודמו ולשקף עלייה בהכנסות ממיסים, במקביל להתמודדות עם מצבה הגירעוני של העירייה.

סגן ראש העיר לשעבר וראש סיעת טב לכרמיאל באופוזיציה, רותם ינאי, כינה את התקציב החדש ״חסר אחריות״. לדבריו, ״התקציב משקף ראיה אופטימית ובמקום להתמודד עם הגירעון, הוא צופה הכנסות מקסימליות ללא אפשרות כלשהי להתגמש. אני מזכיר שראש העיר עצמו הצביע בעד שלושת התקציבים הקודמים אשר הביאו את העירייה למצב הקיים״.

לדברי ינאי, ״התקציב החדש מציג עלייה של 3.5% בהכנסות מארנונה, בעוד שהממשלה תאשר רק העלאה קטנה של פחות מאחוז וכבר עתה יש גבייה בשיעור גבוה במיוחד של 98%. לא ברור מהיכן מצפה העירייה להשיג עלייה שכזו מהכנסות המיסים, אומנם לא מצויין בהתעצת התקציב שתהיה העלאה בארנונה, אבל לדעתי מכינים את הקרקע להעלאת מיסים בהמשך השנה. כמו כן ישנה עליה בשיעור 3.7% בסעיף השכר. מהתקציב החדש עולה כי יוקמו גופים חדשים כמו מינהלת תעשייה ומינהלת צעירים אשר יצרו פיצול של משאבים – במקום איגום המשאבים הקיימים וריכוזם באופן יעיל. יש פה מחוייבות קואליציונית לסיעות קטנות וסקטוריאליות המתבטאת בהגדלת תקציבים לקליטת העלייה ולמוסדות דת. אני בעד תמיכה עירונית, אבל יש לכוון את ההשקעה בצורה נבונה ולא להגדילה דווקא בשנה גרעונית״.

ינאי מציין כי ״לצד חוסר השקיפות בשאלה לאן הכספים יוזרמו, ישנו סעיף צורם במיוחד – כמעט 200,000 שקלים לרכישת רכב חדש לראש העיר. האם זה הזמן הנכון מבחינת ראש העיר, לרכוש מכונית חדשה דווקא בשנת התייעלות״?

לקראת הדיון תקף חבר ועדת הכספים, גיא מרציאנו, גם הוא חבר סיעת טב לכרמיאל, את התנהלות העירייה וטען כי הצעת התקציב נשלחה אליו לעיון ברגע האחרון. לדבריו, ״תקציב 2019 נשלח רק ביום חמישי לחברי ועדת הכספים, כשהדיון תוכנן ליום ראשון. רובנו ואני בתוכם, מתנדבים, אמורים לעבור על כל הסעיפים וללמוד מקרוב את ההצעה בשלושה ימים בלבד, כשבתווך נמצאים ימים שישי ושבת. זאת למרות שפניתי וביקשתי לקבל את הצעת התקציב מוקדם ככל האפשר על מנת שניתן יהיה לשבת וללמוד אותה. חומרים לישיבות הוועדות השונות ולישיבות המועצה צריכים להישלח שבוע מראש על מנת לתת לחברי המועצה אפשרות לבצע את תפקידים בצורה ראויה״.

בתגובה נמסר על-ידי עיריית כרמיאל: ״לפני כשלושה שבועות נכנס ראש העיר משה קונינסקי לתפקידו והחל באופן אינטנסיבי לעבוד מול הדרגים המיקצועיים על הכנת תקציב העירייה בלוח זמנים קצר וזאת על מנת להמשיך את רציפות העבודה של העירייה והמשך מתן שירותים לתושבים. במסגרת ההכנות החליט ראש העיר על שינוי המתכונת של הצגת התקציב כך שיוצג באופן מפורט ובשקיפות מרבית״.

״בנוסף הצהיר קונינסקי כי בכוונתו לפעול לשינוי סדרי העדיפות, צמצום הבירוקרטיה והוא נחוש להוביל לתוכנית התייעלות בעירייה הכוללת נגיעה בכל תחומי הוצאות העירייה ללא כל עליה במיסי הארנונה!״

״לפני מספר ימים התלוננו אנשי ינאי שלא קיבלו את ספר התקציב בזמן ולכן לא היה להם זמן ללמוד את התקציב, לפתע מר ינאי שולט בנתונים… אנו מצפים מהיושבים באופוזיציה לראות את עשרות הסעיפים בהם קוצצו הוצאות ושלב א׳ של תוכנית התייעלות נכנס למימוש״.

בנושא רכישת הרכב החדש של משה קונינסקי, נמסר מעיריית כרמיאל: ״רכב ראש העיר היה אמור להיות מוחלף לפני שנה. הוצאות האחזקה עליו גבוהות ויש להחליפו. עלות רכב מאושרת לראש עיר עומדת על 210,000 ש״ח כאשר התקציב שביקש ראש העיר קונינסקי זול ב-15,000 ש״ח ועומד על 195,000 ש״ח ובנוסף הרכב הישן יימכר – ובכך ההוצאה לרכישת הרכב החדש אף תקטן. מדובר בתלונה קנטרנית ופופוליסטית״.

שתפו

כתבה מעניינת:

פח אשפה כרמיאל 2019

מספר עובדי הניקיון בעירייה לא גדל מאז 2005

בעקבות התלונות הרבות מצד תושבים בנושא הניקיון, ביצעה העירייה תחקירי עומק לבדיקת הליקויים. בין ההמלצות: …


תגובה אחת

  1. למה ראש עיר לא יכול להסתפק ברכב קצת יותר זול ולא סקודה סופרב של שרים בממשלה, בכל זאת, צריך קצת להבדיל, ומה עם סגנים, גם הם יקבלו, בדוק, זה עוד כמה מאות שקלים, יאללה תמשיכו לבלבל את הציבור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

SHOP NOW
close-link
//set menu items with childrens to be clickable