Array
(
  [_edit_lock] => Array
    (
      [0] => 1720680245:5
    )

  [_edit_last] => Array
    (
      [0] => 5
    )

  [_thumbnail_id] => Array
    (
      [0] => 53612
    )

  [_advads_ad_settings] => Array
    (
      [0] => a:2:{s:11:"disable_ads";i:0;s:19:"disable_the_content";i:0;}
    )

  [tie_sidebar_pos] => Array
    (
      [0] => default
    )

  [tie_post_slider] => Array
    (
      [0] => 184
    )

  [_the_champ_meta] => Array
    (
      [0] => a:5:{s:7:"sharing";i:0;s:16:"vertical_sharing";i:0;s:7:"counter";i:0;s:16:"vertical_counter";i:0;s:11:"fb_comments";i:0;}
    )

  [_yoast_wpseo_primary_category] => Array
    (
      [0] => 2120
    )

  [_yoast_wpseo_focuskw] => Array
    (
      [0] => טרור בכרמיאל
    )

  [_yoast_wpseo_title] => Array
    (
      [0] => %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%% טרור בכרמיאל
    )

  [_yoast_wpseo_metadesc] => Array
    (
      [0] => ביקשנו מנבחרי ציבור בכרמיאל לשתף אותנו לראשונה בתחושות שלהם אחרי שהטרור היכה לראשונה בכרמיאל. האם חל שינוי בהשקפת עולמם
    )

  [_yoast_wpseo_linkdex] => Array
    (
      [0] => 62
    )

  [_yoast_wpseo_estimated-reading-time-minutes] => Array
    (
      [0] => 11
    )

  [_yoast_wpseo_wordproof_timestamp] => Array
    (
      [0] => 
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-title] => Array
    (
      [0] => פורטל זהר.נט | שבוע אחרי הטרור בכרמיאל: הדו-קיום ושברו
    )

  [_yoast_wpseo_opengraph-description] => Array
    (
      [0] => חדשות כרמיאל
    )

  [tie_views] => Array
    (
      [0] => 5695
    )

)
פיגוע בקניון חוצות כרמיאל צילום דוברות המשטרה
זירת הפיגוע בקניון חוצות כרמיאל. צילום דוברות המשטרה

שבוע אחרי הטרור בכרמיאל: הדו-קיום ושברו

שתפו

ביקשנו מנבחרי ציבור בכרמיאל לשתף אותנו לראשונה בתחושות שלהם אחרי שהטרור היכה לראשונה בכרמיאל. האם חל שינוי בהשקפת עולמם בנושא החיים המשותפים כאן בעיר ובאזור, ומה צריך לקרות עכשיו? זה מה שהם שיתפו איתנו

מאת גיל דובריש

שבוע חלף מאז שהטרור היכה לראשונה בכרמיאל. שבוע חלף מאז הפיגוע השפל והרצחני בו רצח מחבל מנחף בדקירות את סמל אלכסנדר יקימינסקי ופצע קשה את סמל נתן אבני – ורובנו עוד לא מעכלים, מסרבים להאמין שאנחנו כבר לא חיים ב"בועה" מנותקת.

פנינו אל חלק מנבחרי הציבור וחברי מועצת העיר כדי לשמוע מהם האם השקפת עולמם השתנתה בעקבות האירוע, האם הם עדיין מאמינים בדו-קיום למרות שנופץ לרסיסים ביום רביעי שעבר, ובעיקר מה צריך לעשות עכשיו כדי לצאת מההלם ולהתאושש.

זו השאלה הזהה ששלחנו אל נבחרי הציבור:
האם שבוע לאחר הפיגוע בכרמיאל, שביצע אזרח ערבי-ישראלי השתנתה התפיסה שלך לגבי הדו-קיום בין יהודים לערבים בעיר ובאזור? אילו צעדים לדעתך יש לנקוט כדי להתמודד עם האתגרים הללו?

אלה התשובות שקיבלנו מהם.

עו"ד אליסה דריקר-מן: נפל דבר בכרמיאל

אין ספק שנפל דבר בכרמיאל.
פיגוע של מחבל מתוך כפרי הסביבה הוא דבר שלא היה מעולם!
אני רוצה להאמין כי מדובר בעשב שוטה ולא בתופעה ולכן חשוב שנמשיך לשמור על מערכת יחסים טובה עם שכנינו ולהילחם בכל מי שרק חושב לפגוע בנו.
תושבי כרמיאל הם משפחה אחת גדולה ומי שינסה לפגוע במשפחה נעמוד כולנו כחומה בצורה, מי שיושיט לנו יד לשלום נושיט חזרה.
אני מאמינה כי מרקם היחסים בגליל ישמר בעזרת ובכוחות כל הצדדים וכי נדע כולם להמשיך לחיות יחד.

עו"ד אליסה דריקר מן. צילום איריס גליקמן
עו"ד אליסה דריקר מן. צילום איריס גליקמן

פנחס סירוקה: שבירת סטטוס קוו

צריך להבין, כרמיאל היא העיר היהודית הגדולה ביותר במרכז הגליל, מתרכזים אליה בכל יום עשרות אלפי תושבים מכרמיאל עצמה ומכפרי הסביבה. תושבים ערבים מגיעים לפה יום יום לתעסוקה, מסחר. לקופות חולים. בנקים. אנחנו עיר המטרופולין של כל האזור. זה עצוב לכרמיאל ולכל הסביבה שאירוע כזה קורה ועוד יותר מכך שזה על ידי תושב האזור.

מיד לאחר שזה קרה התראיינתי לאחת מרשתות התקשורת, שם אמרתי שאני מקווה שזה לא מישהו פה מהאזור אבל לצערי התבדיתי. וכנראה שזו המציאות שנגזר עלינו לחיות איתה. תמיד זה מפתיע כשזה קורה בפעם הראשונה. זה מאוד מפתיע, עברנו פה תשעה חודשי מלחמה די בסדר, עברנו פה שומר חומות לפני מספר שנים וגם עבר שקט כאן באזור ב"ה, עדיין הצלחנו לשמור על יחסי שכנות טובים. האירוע הזה בהחלט הוא שבירת סטטוס קוו שהיה כאן עד היום, וברור שנצטרך לעשות חשבון נפש ולראות איך אנחנו מתקדמים מפה והלאה.

מה שברור שחייבים לחזק את ההתיישבות היהודית בכרמיאל, זו התשובה החזקה ביותר למצב. המשימה שלנו כרגע זה לנסות להחזיר את החיים למסלול ולשגרה, שוב, התובנה היחידה שצריכה להיות זה שממשלת ישראל חייבת להבין שכרמיאל היא העיר היהודית המרכזית בגליל וזה הזמן לחזק את ההתיישבות היהודית, וככל שנהיה יותר חזקים מבוססים וגדולים נצליח פה יותר.

אנו בקשר ישיר עם ראשי הרשויות באזור ומנהיגים מתוך היישובים, אמרנו להם בצורה ברורה שאנו דורשים את התערבותם באופן פעיל לניקוי עשבים שוטים מתוכם, ואכן שמענו גינוי מכל ראשי הרשויות באזור, לא ייתכן לתת לגיטימציה ואפילו אם זה בשתיקה רועמת אחרי כזה אירוע נפשע. בתחום הביטחון, בתיאום עם המשטרה וכוחות הביטחון נוספו סיורים גלויים וסמויים בעיר, אנו מתגברים את משל"ט המצלמות שבו מאות מצלמות מתקדמות שפרוסות ברחבי העיר. בנוסף אני פונה לשר איתמר בן גביר, הגיע הזמן להכניס את כרמיאל ליישובים הזכאים לנשיאת נשק, אנחנו רואים שזו השתדלות שמצילה חיים.

פנחס סירוקה תמונה באדיבות המצולם
פנחס סירוקה. תמונה באדיבות המצולם

גיורא צ'שקין: לא עוד הפקרות מסכנת חיים

סביב כרמיאל קיימים כפרים ערבים, אשר תושביהם מתפרנסים בכרמיאל על פי סטטוס קוו. הבעיה מתחילה שיש כאלה שבוחרים להתנהג בבריונות כלפי תושבים ותושבות, תוך כדי התעללות מילולית, צפירות וצעקות ברחוב.

לא יתכן שנשים שיוצאות לעשות ספורט בערב, או נערות שמסתובבות ברחבי העיר יחששו לביטחונן האישי. יש לפעול ביד קשה ובחריפות נגד אלו הפוגעים בתחושת הביטחון ופוגעים בסדר הציבור.

דו הקיום חייב להיות הדדי!

ראשית, יש צורך מיידי להעמיד ניידות בכל הכניסות לעיר ולבדוק כל רכב חשוד שנכנס. הדבר יגביר את אפקט ההרתעה ויהווה מכשול בפני כל מי שיעלה בדעתו לבצע פיגוע בשטחנו, ובפועל ימזער את הסכנה ויגביר את תחושת הביטחון של התושבים.

שנית, יש לכנס לישיבת חירום את כל בעלי חברות האבטחה שעובדות בעיר ולהתאים את המשימות וההנחיות שלהם לצרכים של תושבי כרמיאל, גם לנוכח השינויים במצב הביטחוני מאז השבעה באוקטובר, וגם לאחר הפיגוע הקשה שארע בשבוע שעבר.

בנוסף, יש להגביר את הנוכחות של גורמי הביטחון במרכזים ציבוריים ובהם מרכזים מסחריים, כל הקניונים, ופארקים ציבוריים.

בקדנציה הקודמת חבריי ואני הקמנו את משמר השכונה, הכולל צוות מתנדבים שיוצא מידי לפטרל ברחבי העיר ועושה עבודה נהדרת. לנוכח המצב הקיים יש להגדיל את הצוות כדי שיהיה כיסוי עירוני מלא.

תושבי כרמיאל צריכים לדעת שכרמיאל מוגנת ומאובטחת, ושיש להם גב מלא מהעירייה. לא עוד הפקרות מסכנת חיים.

גיורא צ'שקין תמונה באדיבות המצולם
גיורא צ'שקין. תמונה באדיבות המצולם

 

אלון אזולאי: ועלי אמרו שאני גזען?

ראשית, תנחומיי הכנים למשפחת סמל אלכסנדר יקימינסקי ז"ל שנרצח בדם קר, על-ידי ערבי ישראלי, תושב נחף, בפיגוע הלאומני הנורא כאן, בעירנו היפה כרמיאל. איחולי החלמה מלאה ללוחם שנפצע, סמל נתן שמעון אבני מצפת, שהרג את המחבל והציל בכך חיי אדם נוספים.

עם כל הכאב והצער, הכתובת הייתה על הקיר. במשך חודשים ארוכים במסגרת הקמפיין שלי הזהרתי, דיברתי, התרעתי שיום אחד מישהו ישלם בחייו.

ועליי אמרו שאני גזען?

כרמיאל שהוקמה כדי לייהד את הגליל מציינת את שנת ה-60 להקמתה – שנה שתזיכר לדראון עולם בגלל הפיגוע הלאומני הראשון אי-פעם על אדמת העיר. מי היה מאמין? ולא מדובר במחבל פלשתיני מיהודה ושומרון שחמק דרך גדר ההפרדה, אלא באזרח ישראלי, נושא תעודת זהות כחולה, שנהנה מכל הזכויות במדינה – בדיוק כמונו.

ועליי אמרו שאני גזען?

כואב לי, אבל כרמיאל הולכת ומאבדת נגד עינינו את הצביון היהודי שלשמו הוקמה והופכת לעיר מעורבת. תושבי הכפרים באזור רוכשים דירות ועסקים בעיר, מבלים את שעות הפנאי שלהם בגנים הציבוריים, בבריכה, במרכזי המסחר. החיזבאללה לא צריך לשלוח לכאן רחפנים עם מצלמות – יש לו אלפי מקורות מידע פוטנציאליים שמכירים מקרוב את כרמיאל, מהמסד ועד לטפחות. המחבל מנחף ידע היטב לאן להגיע והיכן למצוא את קורבנותיו.

ועליי אמרו שאני גזען?

האיומים עלינו אינם רק מצפון וממזרח, אלא מתוך תוכנו – האם נוכל עוד לסמוך על נאמנותם של אזרחי ישראל בעלי תעודת זהות כחולה שמתגוררים בעיר או בכפרים, האם נוכל להמשיך ולהאמין שהם רוצים לחיות במדינה יהודית בכפוף לחובותיהם האזרחיות?

השינויים חייבים לקרות ברמה המקומית. מוכרחים להפסיק את ההפקרות! יש לחזק באופן מיידי את הביטחון האישי של תושבי כרמיאל, להציב שמירה הדוקה בכל הכניסות לעיר, לחזק את האבטחה בתוך כרמיאל, במרכזים ובמקומות הציבוריים. לא יתכן שאנשים יפסיקו לצאת מהבית בגלל הפחד! לא יתכן שנערות ונשים יחששו לצעוד ברחוב בגלל חוסר ביטחון.

…ושיאמרו עליי שאני גזען!

אלון אזולאי תמונה באדיבות המצולם
אלון אזולאי. תמונה באדיבות המצולם

בת שבע אבוחצרה: הכתובת הייתה על הקיר

תפיסתי לא השתנתה ביחס לדו קיום!
ערבים ויהודים תמיד חיו בשכנות טובה במדינת ישראל ורבים בחברה הערבית אכן מעוניינים בשמירה על הסטטוס קוו.

יחד עם זאת, לצערי הרב נחשפנו לא פעם למי שרוצים לפגוע בנו ולהפר את הקונצנזוס בתקופות שונות של התחממות בגזרות השונות.

דו קיום יכול להתקיים כשישנה הבנה שמדינת ישראל שייכת ליהודים והיהודים מעוניינים לחיות בשלום עם כל מי שחי בה. כל עוד נמשיך לטמון ראשינו בחול ולא נערך ונתכונן לתרחישים שאינם פרי הדמיון אלא מציאות אפשרית, אנחנו בסכנת קיומית.

אילו צעדים עלינו לנקוט כדי להתמודד עם האתגרים? לא פעם אמרתי וכתבתי בשנה האחרונה ועוד לפני ה-7 באוקטובר שעלינו להיערך ליום פקודה, עם כל המשתמע מכך! היו כאלה שצקצקו … "מה נראה לך אנחנו במלחמה, למה את מלחיצה?"

כרמיאל, העיר שנולדתי וגדלתי בה נועדה לייהד את הגליל ובמהלך השנים נדרש היה לחזק את מעמדה ולנקוט בכמה מהלכים בסיסיים כדי להעלות את רמת בטחון התושבים והגנה על אזרחיה ביום יום, על הנוער ועל ילדיה בעיקר בכל שעות היממה שיוכלו להלך בביטחון בעירם בביתם ללא פחד ומורא.

לא יעלה על הדעת שבעיר יהודית בגליל לא תוכלנה נערות ונשים להלך ברחוב לעשות ספורט מבלי שיציקו להן שכנינו שבאים בביטחון עם רכבי יוקרה ומוזיקה בקולי קולות, שורקים וזורקים מילים שאינם מכבדות, יש להוקיע מהשורש את התופעה לאלתר ולא להקל ראש, זו בריונות לשמה והצהרה טריטוריאלית שיש לגדוע אותה מהיסוד! אני בטוחה שגם לרצח הנתעב בפיגוע האחרון היו סימנים מקדימים, הכתובת היתה על הקיר!

הצעתי לפני שנה ואני חוזרת על כך: תכנית חיזוק מערך האבטחה עי ניידות שיטור בכל הצמתים המרכזיים ובעיקר בלילה. הארה של הרחובות החשוכים ויש לא מעט, הגברת תאורה ומצלמות ברחבי העיר.

עוד לפני הקמה של כיתת הכוננות, הצעתי הקמת משא"ז של יוצאי כוחות הבטחון, עם רישיון לנשק וסמכויות נרחבות, בשיתוף עם משטרת כרמיאל, יש לפעול לכך במיידית. על השומרים בכניסה למוסדות חלה חובה לבצע בידוק קפדני באמצעות גלאי מתכות.
וכמובן למצות את הדין בחומרה עם כל מפגע או ניסיון לפיגוע, לבוא בחשבון איתו עם משפחתו וביתו.

שולחת תנחומיי למשפחתו של הנרצח אלכסנדר (סשה) יקימינסקי יהי זכרו ברוך והחלמה מהירה ורפואה שלמה לפצועים.

בת שבע אבוחצרה ורוד צילום מור צידון
בת שבע אבוחצרה. צילום: מור צידון

עו"ד תומר בן חמו: למנוע את הרס מרקם החיים

ראשית אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של אלכסנדר יקימינסקי זכרו לברכה ואיחולי החלמה מהירה לפצוע שהצליח באומץ לב לשים סוף לאירוע טרור זה.

אנו מגנים מכל וכל את הפיגוע הנפשע שבוצע בעירנו ואנו קוראים לרשויות המדינה למצות את הדין בעניינם של כל מי שהיו מעורבים בפיגוע הנוראי.

תפיסת החיים שלי לא השתנתה כלל בעקבות המעשה הנפשע.

בכרמיאל, מעצם מיקומה הגיאוגרפי הייחודי קיים מרקם חיים מיוחד בינינו ובין תושבי כלל הגליל ואני קורא לשמור על מרקם חיים זה ובשום פנים ואופן לא לקחת את החוק לידיים. פעלנו רבות ביום האירוע אל מול כוחות הביטחון העירוניים והכלליים על מנת למנוע את ההסתה הפרועה ברשתות החברתיות ולמנוע אסון נוסף.

לכל המסיתים ואלו שמנסים לייצר הון פוליטי על חשבון האירוע אני מבקש לומר שאין זו דרך לנבחרי ציבור אחראיים. ועלינו כנבחרי הציבור לנהוג באחריות ובאיפוק ולמנוע את הרס מרקם החיים הייחודי שנבנה כאן.

לא אסיים לפני שאגיד שאנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון אשר שומרים על עירנו ועל מרקם החיים בה.

תומר בן חמו תמונה באדיבות המצולם
תומר בן חמו תמונה באדיבות המצולם

 

 

כתבה מעניינת:

ביטוח לאומי אוכלוסייה אזרחים ותיקים

אחד מכל ארבעה בכרמיאל: אזרח ותיק

שתפומתבגרים בחן: כרבע מתושבי העיר מוגדרים אזרחים ותיקים (גברים מעל 65, נשים מעל 60), חמישית …


6 תגובות

 1. בן שמחון הנרי

  גיל ידידי היקר אני רוצה להגיב לכתבה האחרונה שלך את הנושא של הביטחון בכרמיאל אף אחד מהמגיבים לא יודע יותר טוב ממני .
  אני הייתי לצידו של חיים לפלר ז"ל אני יודע מצויין מה זה לתת מענה ביטחוני לעיר כרמיאל כאשר התושבים היהודים הם האשמים הראשונים יש התבוללות מטורפת ,יש מכירות של דירות בכמויות במחירים שניתן להשגה וכמובן יש גלים של משפחות פשע מהכפרים ששמו יטד בכל התחומים בעיר אז שיפסיקו ההזקנים הפולטים עם ההצהרות שלהם מצחיק ובדיחה לשים מחסומים בכל הכניסות של העיר זה מאוחר כי הערבים עם כוונות רעות כבר גרים בעיר מזמן אז הדו קיום ניכפה
  מה שנותר לעשות שהדו קיום הזה יהיה מכובד בלי להתגרות אחד בשני לשנות את הדפוס התנהגות שלהם במיגזר החינוכחי ולדווח לרשויות על כל מצב חריג .
  מספיק אם הסיפורים על העצים ובלי כיסוי.
  תושבי כרמיאל מבקרים מידי יום בכל הכפרים אצל עו"ד אצל רופאי שינים ברשתות מזוו ובכל דבר ועניין הדו קיום הוא חובה והוא חייב להיות תקין ברגע שמתחילות זעקות והחרמות אז הקומקום רותח והתוכן נישפך לכל הכיוונים .
  עוד לפני 50 שנה היו פיגועים בכרמיאל וניסיון לפיגועים בכרמיאל והיתה רק כניסה אחת לעיר ולמדנו לחיות לצד זה כאשר השתמשנו ביד ברזל אם כפפה אם משי וזה עבד ואין שום סיבה שזה לא יעבוד היום .
  ההצהרות של כל מיני הזקנים פולטים ריקות מתוכן באות לשרת את ההתגרות אנחנו לא בתקופת בחירות צריך לדאוג לגופו של עניין יש ראש עיר מצויין יש משטרה מעולה יש עובדי סוציאלים ומחנכים מעולים מהשורה הראשונה יש ליסמוך עליהם ליתמוך בהם והם יעשו את העבודה .
  הייתי קצין צעיר בעיר כרמיאל ובזמני החופשי התנדבתי יום יום לצידו של חיים לפלר ז"ל קצין העיר ומפקד משמר האזרחי הראשון התפיסה שלו עבדה מצויין והכפרים נישארו אותם הכפרים והשיח היה אותו שיח והמטרה היתה פשוטה לחיות בשכנות בשקט ובשלווה לכן הפולטיקאים שטוענים שהיתה תמונה על הקיר הם מקשקשים ולא מבינים שום דבר לא בשקט ולא בביטחון אלה בהצהרות שאין להם כל קשר למציאות למרות שהבחירות הסתיימו מזמן אז בבקשה עשה שוטה אחד לא אמור לשנות תפיסת עולם של ישוב שלם .

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לגבי מה שאלון כתב לפני שהוא מדבר על העיר כרמיאל שיעשה בדק בית בחברה שלו כמה ערבים הוא מעסיק הצהרות ריקות מתוכן שמלבות את האש בסביבה

 3. הכתובת מזמן על הקיר רק לראות את האלימות המשתוללת שלהם בעיר רק אתמול במדרחוב השתוללו שני מכוניות עם מוזיקה בערבית ואיש לא עשה להם דבר אני גר באזור שלושים וחמש שנים ראיתי ועברתי בריונות ערבית בכרמיאל לא פעם עם זה בחניות נכים בקניונים כאשר אני נכה והם לוקחים רכב שיש לא תו נכה שאינו על השם שלהם טחונים בחניות נכים תבדקו עם עירית כרמיאל כמה מבצעים לתפיסת עבריינים כאלה עשו.ואז תבינו למה הם מרשים לעצמם להיות עבריינים.

 4. זה הטבע של היהודים ללכת כצאן לטבח לא משנה כמה הערבים יפגעו ביהודים הם תמיד יכבדו את הערבים, תתארו לכם יהודי יוצא לעשות פיגוע בכרמיאל באוכלוסייה הערבית היה קם זעם אדיר בכרמיאל,הפגנות ,נקמות דם יחיה ההבדל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *